Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dobeš poslal Schwarzenbergovi SMS, omluvil se za ostrý výrok Bátory

  18:29aktualizováno  18:29
Ministr školství Josef Dobeš se omluvil vicepremiérovi Karlu Schwarzenbergovi za nevybíravý výrok jeho úředníka Ladislava Bátory. Zaslal mu SMS s tím, že by se s ním rád sešel i osobně. Schwarzenberg, který je nyní na dovolené v zahraničí, omluvu přijal.

Ministr školství Josef Dobeš během tiskové konference v Praze (11. července 2011) | foto: Markéta ŠubrtováiDNES.cz

Ještě na odpoledním brífinku ministr školství Josef Dobeš (VV) tvrdil, že s omluvou počká, až se předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vrátí. Nakonec jednal rychleji.

Bátora víří politiku

"Poslal panu vicepremiérovi SMS a nabídl mu zároveň osobní setkání, až se pan vicepremiér vrátí z dovolené," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva školství Kateřina Savičová.

Jaký byl obsah SMS, Savičová neupřesnila s tím, že jde o soukromou záležitost.

"Pan ministr mi poslal zdvořilou omluvu a já jsem ji zdvořile přijal. Nejde však o hloupé šprochy, ale o merito věci. Pan Bátora nemá jako úředník na ministerstvu co dělat, a to nejen kvůli svým názorům. Až se vrátím z dovolené, setkám se s ministrem Dobešem," řekl iDNES.cz Karel Schwarzenberg.

Dobeš Schwarzenbergovi napsal bezprostředně po brífinku, který svolal na svůj úřad ve středu půl hodiny po poledni. Reagoval jím na pobouření TOP 09.

Ministři TOP 09 ráno opustili jednání vlády kvůli ostrému výroku šéfa personálního odboru ministerstva školství Ladislava Bátory. Ten sklidil vlnu nevole, když kritizoval akci Prague Pride. Nese si navíc stín z minulosti. Před pěti lety stál v čele kandidátky nacionalistické Národní strany.

Omluva to nespraví, míní TOP 09

Bátora před týdnem na svůj facebookový profil napsal o předsedovi TOP 09: "Chudáček starej... To se mu to bezostyšně prská, když ví, že ho přinejmenším ze tří důvodů nemohu vyzvat na souboj."

Zda omluva napjatou situaci zachrání, není jasné. Karel Schwarzenberg ráno iDNES.cz řekl, že mu je chování Bátory ukradené. "Jeho výroky mě skutečně nezajímají, nevím, co tím myslel a jestli se tím považuje za vhodného partnera na souboj."

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zase míní, že omluva celou věc nespraví. "Pokud pan ministr Dobeš nadále poskytuje politickou ochranu úředníkovi, který sprostě uráží ministra zahraničí a prvního místopředsedu vlády, je to pro nás naprosto nepřijatelné chování," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Není ani jasné, zda se omluví samotný Bátora. Dobeš to po něm zřejmě chtít nebude. Odpoledne si ho ale pozval na kobereček, obsah schůzky nekomentoval.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Prezident Zeman přijme demisi vlády příští týden ve středu

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Prezident Miloš Zeman přijme demisi menšinové vlády ANO ve středu 24. ledna. Telefonicky se na tom ve čtvrtek domluvil...

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Najdete na iDNES.cz