Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dobeš nechá dostudovat plzeňské právníky, prodloužil jim akreditaci

  9:37aktualizováno  12:51
Ministr školství Josef Dobeš vyhověl tlaku plzeňských studentů práv. Prodloužil akreditaci magisterského oboru do 31. července 2016 a současní studenti tak budou moci dostudovat. Neexistovalo podle něj jiné řešení. Ministerstvo nerespektovalo stanovisko akreditační komise, která proto podá žalobu. Podle její šéfky Vladimíry Dvořákové je rozhodnutí nezákonné.

Ministr školství Josef Dobeš vysvětluje rozhodnutí prodloužit akreditaci plzeňským právům. (9. března 2012) | foto: Vít ŠimánekČTK

"Je to vážná situace a Plzeň má co napravovat. Souhlasíme se závěrem akreditační komise, proto prodlužujeme jen na čtyři roky, do 31. července 2016," prohlásil ministr a přihlížející ho odměnili potleskem. "Toto rozhodnutí nijak nezasahuje do kompetencí akreditační komise," doplnil náměstek ministra pro vysoké školy Ivan Wilhelm.

Rozhodnutí podle Dobeše vycházelo z právnických posudků, ale zohledněn byl také lidský rozměr. "Ze dne na den došlo k ohrožení 1 800 studentů. Není absorpční kapacita, jak poskytnout alternativu studentům, kteří jsou v celé situaci nevinně," uvedl ministr.

Akreditační komise prý měla akreditaci odebrat už v roce 2009, kdy vyvrcholila aféra s rychlostudenty a na škole působili proděkan Milan Kindl a děkan Jaroslav Zachariáš. "Kdybych byl tehdy ministrem, školu bych bez rozmýšlení zavřel. Teď mi takové rozhodnutí nepřijde spravedlivé," dodal ministr s tím, že současné vedení fakulty se snaží napravit reputaci školy.

Verdikt rozvrací vysoké školství

Reakce předsedkyně akreditační komise Vladimíry Dvořákové

Otázka přijímání nových studentů, stejně jako doktorandského studia, je podle ministra v jednání. "Nevidím důvod, proč bychom neměli přijímat nové studenty, ale rozhodnutí ministra jsem dosud neviděl," vyjádřil se pro iDNES.cz děkan fakulty Jan Pauly, který na verdikt čekal v davu před budovou ministerstva.

Komise: Rozhodnutí je nezákonné, podáme žalobu

Školu podle Dobeše čekají čtyři roky práce, což uznal i Pauly. "Její stav je adekvátní, není se zač stydět, ale vždy je co zlepšovat. Ano, i na personálním složení fakulty musíme pracovat a musíme brát v úvahu, že také stárneme. To bude jedním ze základních úkolů, abychom zlepšili personální zajištění," uvedl s tím, že z rozhodnutí má velkou radost, protože studenti si uhájili svá práva.

Ministr se během brífinku také obul do akreditační komise. Kritiku jejích zástupců vůči ministerstvu přirovnal ke komunistickému procesu s Miladou Horákovou. Je to podle něj jen poradní orgán, i proto o rozhodnutí předem neinformoval šéfku komise Vladimíru Dvořákovou. Ta považuje rozhodnutí ministerstva za nezákonné.

"Hrozí riziko, že někdo zpochybní diplomy studentů, kteří budou končit po 31. červenci, protože se porušuje zákon, když se uděluje akreditace, s kterou akreditační komise nesouhlasí," řekla iDNES.cz Dvořáková s tím, že komise podá žalobu ve veřejném zájmu.

"Současné vedení ministerstva dlouhodobě nezákonně či účelově zasahuje do akreditačního procesu, svévolně modifikuje dosavadní ustálenou praxi v oblasti akreditací, a vytváří tak netransparentní prostředí. Je zcela nepřípustné, aby odborné kolektivní rozhodování bylo nahrazeno rozhodováním jedné osoby či pouze úřednického aparátu," uvedla později komise v prohlášení.

Studenti plzeňské právnické fakulty se radují poté, co ministr Josef Dobeš

Studenti plzeňské právnické fakulty se radují poté, co ministr Josef Dobeš prodloužil akreditaci jejich oboru. (9. března 2012)

Na stranu akreditační komise se staví i koaliční TOP 09. "Tento krok ministra školství Josefa Dobeše rozkládá nezávislý systém. Jde o feudální počin omilostnění," komentovala rozhodnutí předsedkyně sněmovního školského výboru Anna Putnová z TOP 09. Podle ní ministrovi nepřísluší do rozhodnutí komise jakkoli zasahovat.

Předseda Strany zelených a exministr školství Ondřej Liška podal na Dobeše trestní oznámení kvůli podezření na zneužití pravomoci veřejného činitele.

Dobeš už proti rozhodnutí akreditační komise v minulosti několikrát jednal. Zamítl například návrh na omezení akreditace oboru Andragogika na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha a návrhy na odnětí akreditace u některých programů Bankovního institutu vysoké školy nechal bez odezvy.

Děkujeme, skandovali studenti a odměnili ministra potleskem

Asi 150 plzeňských studentů přijelo ráno před ministerstvo dvěma autobusy (čtěte více o cestě). Byli odhodláni buď slavit, anebo demonstrovat, podle Dobešova rozhodnutí. Ministr jim po brífinku přišel verdikt oznámit sám. Přivítal ho jásot a potlesk. "Vy jste to lidské hledisko, vystavit studenty do neřešitelné situace je nepřijatelné," řekl jim. Zpět do úřadu ho pak doprovodilo skandování "Děkujeme".

"Jsem nadšený a jsem rád, že spravedlnost v tomto státě existuje. Souhlasím s panem ministrem, že je potřeba reformovat akreditační proces, protože v tuto chvíli komise vystupuje v podstatě jako inkviziční orgán," řekl iDNES.cz student druhého ročníku Jakub Sivák. "Jsem rád, že ministr patří k férovým, statečným a spravedlivým lidem. Věřím, že jeho rozhodnutí už nikdo nezvrátí," dodal.

Akreditační komise škole původně prodloužila akreditaci do letošního října, aby stihli dostudovat páťáci a aby škola měla dost času zajistit možnost dostudovat zbývajícím posluchačům. Ministerstvu však rozhodnutí po formální stránce vadilo, a tak komise tento týden rozhodla, že škola skončí už v červenci (více čtěte zde).Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz