Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dobeš chce ušetřit 7 miliard, základní umělecké školy se bojí zániku

  12:27aktualizováno  12:27
Financování základních a středních škol čekají velké změny. Ministr školství Josef Dobeš (VV) v nové koncepci plánuje změnit systém financování regionálního školství. Měl by tím ušetřit až 7 miliard korun. Šetření se dotkne i základních uměleckých škol, které se proto bojí o svoji existenci.

Ministr školství Josef Dobeš | foto: Mediafax - Jiří Schott

Největší problém vidí ministr školství Josef Dobeš v tom, že každý kraj přerozděluje peníze na školy jinak. "Máme tu čtrnáct vzdělávacích soustav," řekl ministr školství Josef Dobeš Lidovým novinám, které o jeho plánech informují.

V koncepci ministra se jako případ uvádí obor zdravotní asistent. Loni byla částka vynaložená na studenta tohoto oboru v Praze 29 128 korun, v Ústeckém kraji ale 40 578 korun. Josef Dobeš chce proto zavést jednotná pravidla, podle kterých by se peníze rozdělovaly podle určitých oborů a typů škol, a nikoliv podle regionů.

To se krajům samozřejmě nelíbí, protože to zvýší pravomoci ministra, který podle nich nezná potřeby jednotlivých regionů. "My jako kraj přestaneme mít možnost adekvátně reagovat na regionální poptávku na trhu,“ řekl listu senátor ČSSD a náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek. 

Další výraznou změnou je takzvaný optimální počet žáků ve třídě, který stanoví ministerstvo. Škola dostane nejvíce peněz, pokud dosáhne optimálního počtu, například 25 dětí. Pokud bude dětí ve třídách méně, třeba 22, dostane škola také méně peněz. Když ale bude dětí více, škola nedostane ani korunu navíc.

"To je špatně. Když škola posbírá víc dětí, tak je dobrá, a čím víc peněz má, tím lepší podmínky nabídne," tvrdí v LN expert ODS na školství Walter Bartoš.

ZUŠ se bojí o existenci, rodiče budou platit dvojnásobek

Plán také počítá s úsporami ve financování základních uměleckých škol. Ty nyní financuje ministerstvo školství, ale v budoucnu by to mělo být v kompetenci jednotlivých krajů. Navíc rodiče dětí budou platit oproti stávajícím příspěvkům kolem 300 až 400 korun zhruba dvojnásobek.

Základní umělecké školy se proto obávají další existence. "Vzniknou obrovské disproporce mezi školami a kraji a je velice pravděpodobné, že dojde k zániku menších škol," řekl LN Miroslav Pikhart z Asociace základních uměleckých škol.

Podle ministerstva se ale pro ZUŠ nic nezmění. "Bude platit stejný mechanismus jako teď. Ministerstvo stanoví normativ a přerozdělovat by to měly kraje na základě vyhlášky o krajských normativech," sdělil listu náměstek ministra Ladislav Němec.

Ministerstvo školství chce podle dokumentu o změnách financování přehodit na rozpočty krajů i platy nepedagogických pracovníků, tedy školníků a kuchařek.

"Je to zatím pouze jedna z variant, ale pro nás je nepřijatelná. Škola je jeden celek a proč by se měly financovat různé skupiny zaměstnanců rozdílně?“ ptá se šéf školských odborů František Dobšík.

Ministerstvo se odvolalo na to, že zatím projednává pouze koncepci, a nic tedy není ve finální podobě. "Konkrétní parametry změn by se měly dopracovávat do konce roku," sdělil listu Dobešův náměstek Ladislav Němec.

Změnami ve financování získá ministr školství větší pravomoci pro slučování a rušení škol v krajích, které by podle něj měly postupovat radikálněji. Současná pravidla mu to ale neumožňují.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz