Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do zoo s Opencard? Už v dubnu, slibuje pražský magistrát

  6:33aktualizováno  6:33
Milenci přijdou v dubnu do zoo, u vchodu každý "pípne" svou Opencard a dostanou slevu na vstupném. To není provokace, ale pravá budoucnost městské karty. MF DNES má k dispozici materiál, který se zabývá rozvojem Opencard včetně harmonogramu, kdy by měly jednotlivé aplikace začít fungovat. A právě slevy do zoo by mohly začít platit už v průběhu příštího měsíce.
Do projektu Opencard se mají podle dokumentu o jeho budoucím rozvoji zapojit také soukromí podnikatelé. Ilustrační foto.

Do projektu Opencard se mají podle dokumentu o jeho budoucím rozvoji zapojit také soukromí podnikatelé. Ilustrační foto. | foto: Koláž - iDNES.cz

"Městský slevový program bude samostatná aplikace, která umožní držitelům využívat v rámci městských organizací slevu," píše se v dokumentu, podle něhož by měly být slevy nejdříve v zoologické zahradě, následně i v botanické zahradě a v městských divadlech.

Každá z organizací si pak pořídí terminál, prostřednictvím něhož bude slevy poskytovat.

Stejný přístroj si potom pořídí také soukromé podniky, například hotely nebo restaurace, které se rozhodnou s městem spolupracovat a své slevy poskytovat lidem prostřednictvím karty. Na jejich seznamu se v současné době podle dokumentu pracuje.

Kartu využijí i studenti

V první fázi rozvoje služeb Opencard by prý mělo jít především o velké řetězce.

"Posléze by se mohli zapojit i drobní živnostníci, rozhodně u nás nemají zavřené dveře, právě naopak," řekl již na konci ledna náměstek primátora Milan Richter.

Podle představ města budou využívat kartu také studenti. Jako první by ji měli dostat na ČVUT, kde se v dubnu zahájí zkušební provoz.

Opencard v roce 2010

Podívejte se na grafiku

"Bude vytvořena verze karty, která bude zároveň sloužit jako karta vysoké školy, jež ji zároveň může využívat pro svoje vlastní programy," píše se v dokumentu o rozvoji karty.

V rámci Opencard by navíc měla podle představ města pro studenty fungovat také ISIC karta, tedy studentský průkaz, na který například dostávají ve vybraných v obchodech slevy.

Společnost GTS Alive, která mezinárodní ISIC karty provozuje, již minulý týden uvedla, že by obě karty dohromady mohly fungovat. V současné době to na podobném principu funguje například v Plzni, kde jsou ISIC s plzeňskou kartou již dávno propojeny.

"Již několik let úspěšně probíhá středoškolský projekt ISIC podporovaný hlavním městem. Technicky by obě karty spojit určitě šlo, konkrétní detaily by se musely doladit," uvedl Ondřej Stratilík ze společnosti, která firmu mediálně zastupuje.

Zaměstnanci magistrátu dostanou kartu v práci

Mezi Pražany, kteří se Opencard rozhodně nevyhnou, pak budou patřit zaměstnanci magistrátu.

Pro ně je totiž plánuje město zavést jako takzvané zaměstnanecké karty. Budou s nimi tedy vstupovat a odcházet z budovy nebo se přihlašovat do elektronického systému.

Harmonogram, kdy by měla Opencard sloužit i jako zaměstnanecká karta, není v současné době sice ještě dořešen, nicméně předpokládaný termín je v červnu letošního roku.

Elektronickou cestou si pak budou moci lidé také zažádat o vydání karty. To by mělo fungovat v průběhu května.

Do projektu Opencard se mají podle dokumentu o jeho budoucím rozvoji zapojit také soukromí podnikatelé. Mezi oblastmi, kde by držitelé čipové karty dostávali slevy, jsou například sport, kultura, auto-moto, zapojit se hodlají i obchodní řetězce.

Každý soukromník, který pak s magistrátem začne spolupracovat, dostane podobně jako městské organizace speciální čtečku. K ní Pražané přiloží kartičku a dostanou pak slevu. Podle čtečky totiž podnikatel pozná, zda je karta aktivovaná.

Tento systém by měl začít fungovat na přelomu dubna a května.

O kartu by se měla v budoucnu starat nově založená akciová společnost, která si na sebe bude muset vydělat. O tom včera jako první informovala MF DNES.

Jednou z oblastí, které přinesou do firmy peníze, je turistický ruch. Kartu by si totiž koupili cizinci, kteří by ji užívali na slevy v hotelech, restauracích nebo při jízdě městskou dopravou.

"Bude distribuována prostřednictvím vybrané sítě a bude obsahovat přednabité produkty, které bude možné užívat po zakoupení karty," píše se v magistrátním dokumentu.

Aby však karta mohla vydělávat, musí město nejdříve najít banku, která se zapojí v rámci takzvané elektronické peněženky. Město na její provoz nemá licenci.

"Bank, které s námi chtějí spolupracovat, je celá řada. Jednáme třeba s Českou spořitelnou nebo s PPF bankou. To značí, že Opencard je dobrý produkt," uvedl v polovině února náměstek primátora Milan Richter (ODS), který má Opencard nyní na starosti.

Kartou se potom bude dát platit v divadlech nebo městských organizacích za vstupné. Pilotní fáze elektronické peněženky by měla být připravena letos v červnu.

Ještě v listopadu letošního roku by pak mohla být karta spojena s mobilními telefony takzvanou NFC technologií. Pilotní projekt potom má ověřit, nakolik je toto spojení užitečné a jakým směrem by se případně mělo dále ubírat.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz