Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mattoni se vrátil do Kyselky. Zakladatelův vnuk navštívil ruiny lázní

  9:58aktualizováno  9:58
Do rozvalin bývalých lázní v Kyselce na Karlovarsku opět zavítal potomek rodiny Mattoni. Rudolf, vnuk zakladatele lázní Heinricha, by rád mluvil o obnově zchátralého areálu s šéfem Karlovarských minerálních vod.

Rudolf Mattoni, vnuk zakladatele lázní v Kyselce, podepisuje knihu o svém dědečkovi. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přírodovědec Rudolf Mattoni o komplexu prohlásil, že je v šokujícím stavu. A pokládal si mnoho otázek týkajících se budoucnosti bývalých lázní.

Fotogalerie

"Všichni vidíme, jak se rozpadají. Já se věnuji přírodě a jako přírodovědec si myslím, že existují věci, jež nelze obnovit," řekl.

Přesto si však myslí, že je nutné chátrání lázní zamezit. Nejprve však musí být jasně řečeno, komu které budovy skutečně patří.

"To by měl být odrazový můstek, pak se teprve může začít pracovat," prohlásil.

Nad osudem lázeňského komplexu, který postavil jeho dědeček, přemýšlel Rudolf Mattoni také v opravené Pitné hale, dnešní budově kina.

"Bez ohledu na výši vložených investic půjde vždy o pouhou repliku. Je otázkou, zda by nebylo na místě najmout na jejich obnovu renomovaného architekta, který by rozhodl, co s nimi udělat dál," prohlásil.

Mattoniho Kyselka

Poprvé po listopadu 1989 navštívil Rudolf Mattoni Kyselku v roce 1991. "Tehdy byl stav relativně dobrý a odpovídal době. Pak jsem viděl Kyselku po šesti letech a její zmar byl obrovský. Zejména Ottova kolonáda, která bývala nádherná, je ve špatném stavu," sdělil Rudolf Mattoni před besedou s občany v Kyselce letos v červnu.

Pravnuk zakladatele Mattonky je emeritním profesorem kalifornské univerzity, entomologem, vydal mnoho publikací. Nedávno se přestěhoval do Argentiny, kde pracuje na projektu ochrany motýlů. V roce 1983 objevil druh motýla považovaný za vyhynulý.

Právě na majetkové vztahy v komplexu bývalých lázní, o nichž Mattoni hovořil, si opět posvítili členové asociace, která ho pozvala.

Už mnoho měsíců se snaží dokázat propojení Karlovarských minerálních vod, které v Kyselce stáčí mattonku, a společnosti R. I. S., jíž patří většina domů v areálu.

Minerálkový gigant, jemuž šéfuje Alessandro Pasquale, minulý týden představil plány na rekonstrukci tří objektů bývalých lázní, do nichž firma investuje stovky milionů (více o opravách čtěte zde). Takové štěstí však nemá zbytek komplexu, který patří právě společnosti R. I. S., dříve C. T. S. Duo. Členové asociace zveřejní další dokumenty, které mají propojení obou firem prokázat.

"C. T. S. Duo dostala v době nákupu lázní Kyselka půjčku od holandské společnosti Herzog Beheer. Tato firma zde provozuje několik společností, v jejichž rozhodovacích funkcích vždy sedí někdo z rodiny Pasquale," prohlásil Martin J. Kadrman, viceprezident asociace.

Udivuje ho, proč by půjčku dostávala společnost, jež nemá zaměstnance ani majetek, a tedy není schopná splácet dluh. "Nevíme, proč by rodina Pasquale nebo ti, kteří za nimi stojí, půjčovali někomu na nákup lázní," řekl.

Věřiteli nevadí, že C.T.S. Duo půjčku nesplácí

C. T. S. Duo podle zjištění asociace každý rok přiznává stejnou výši dluhu a holandskému věřiteli to zjevně nevadí.

"Je na výsost jasné, jaká hra se tu hraje, a nelze věřit tomu, že C. T. S. Duo není s KMV propojeno," řekl Martin J. Kadrman. Myslí si, že záměrem koupě části bývalých lázní je, aby vina neulpěla na Karlovarských minerálních vodách.

Šéf této firmy, Alessandro Pasquale, před časem v rozhovoru pro MF DNES jednoznačně odmítl, že by obě zmíněné firmy byly propojeny (celý rozhovor čtěte zde).

"V Itálii se říká, že když pes kousne člověka, tak z toho zpráva není. Na rozdíl od toho, když člověk pokouše psa. Když malá společnost R. I. S. nemá dostatek financí a nedaří se jí opravit vlastní památkové objekty, tak to nikoho nezajímá. Takových případů jsou stovky. Ale jakmile jsou s tím spojované Karlovarské minerální vody jako jedna z předních evropských společností, tak je památková asociace schopna udělat i salto mortale, aby přesvědčila veřejnost, že R. I. S. je naším bílým koněm," vysvětloval.

Své stanovisko možná bude dnes vysvětlovat i samotnému Rudolfovi Mattonimu. Pokud bude Alessandro Pasquale souhlasit, potomek zakladatele lázní by se s ním rád sešel.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz