Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do zakouřeného pokoje musel zdravotník po kolenou, pak lůžko uhasil

  8:56aktualizováno  8:56
Když plameny zachvátily v nemocnici v Ostravě-Vítkovicích lůžko i s pacientkou, nezaváhal. Jednadvacetiletý zdravotnický asistent Pavel Bartoš okamžitě vyběhl ze sesterny pro práškový hasicí přístroj.

Nemocniční pokoj po požáru a záchranném zásahu Pavla Bartoše. | foto: HZS MSK

Bartoš v nemocnici pracuje třetím rokem jako zdravotnický asistent, což znamená, že má podobné vzdělání jako zdravotní sestry, ale nesmí pracovat bez dozoru.

Přesto se právě on stal v očích zkušenějších kolegů hrdinou. Jako jediný totiž přesně věděl, co dělat, když na interním oddělení vypukl v neděli odpoledne požár a do místnosti plné dýmu nemohli zdravotníci normálně vejít.

Ohořelé lůžko ve vítkovické nemocnici. (12. prosince 2011)

Ohořelé lůžko ve vítkovické nemocnici. (12. prosince 2011)

"Seděli jsme v sesterně, byla doba návštěv. Najednou někdo zařval: Hoří. Vyběhli jsme na chodbu a uviděli dým, který se šířil z jednoho pokoje," líčí začátek dramatické situace Pavel Bartoš.

Zatímco zdravotní sestry běžely k ohni, on utíkal pro práškový hasicí přístroj. Když se pak ocitl u pokoje, v němž hořelo, zjistil, že je plný dýmu a nikdo nemůže dovnitř, protože se tam nedá dýchat. Bartoše to neodradilo.

Už čtvrtým rokem totiž vyjíždí k požárům s dobrovolnými hasiči, proto věděl, co si počít. Nejdřív vyzval kolegyně, ať volají hasiče a evakuují oddělení, pak se pustil do boje s ohněm.

Dobrovolný hasič se k hořící posteli dostal po kolenou

"Reagoval jsem automaticky, nemusel jsem přemýšlet. Vím, že dým se drží nahoře, asi ve třech čtvrtinách místnosti, a jakž takž se dá vydržet bez dýchacích přístrojů jedině u země. Po kolenou jsem se proto dostal do pokoje a během minuty nebo dvou uhasil dvoumetrový plamen, který šlehal ke stropu z postele s pacientkou," líčí mladý zdravotník a dobrovolný hasič.

Více o požáru čtěte zde

Zbytek ohně dohasil Pavel Bartoš druhým přístrojem. Asi na třetí pokus se zdravotníkům podařilo otevřít okno v zakouřeném pokoji a pak dostat obě pacientky ven.

Jedna se "jen" nadýchala zplodin a už je v pořádku, ale druhá utrpěla těžké popáleniny. A na vině byla zřejmě její zapálená cigareta.

Popálená zůstává v kritickém stavu

"Byla silná kuřačka. Dokud mohla, kouřila venku. V poslední době už nechodila, asi kouřila v pokoji. Dvakrát jsem jí zabavil krabičku cigaret. Jednou, když jsem ji přistihl, jak si chce zapálit. Podruhé, když jsem našel nedopalek," líčí Bartoš. Navíc když těžce zraněnou ženu přenášeli, vypadla z jejího oblečení další krabička.

Popálená leží v kritickém stavu v ostravské fakultní nemocnici. "Žena utrpěla popáleniny třetího stupně na dvaačtyřiceti procentech těla a leží na jednotce intenzivní péče," uvedl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz