V Poslanecké sněmovně do květnových voleb zřejmě už moc zákonů neprojde. Ilustrační foto

V Poslanecké sněmovně do květnových voleb zřejmě už moc zákonů neprojde. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Do zákonů se politikům nechce, ministerstva proto chrlí vyhlášky

  • 39
Úřednické vládě pomalu končí mandát a Sněmovnu sevřely obstrukce. Legislativní klid se ale přesto čekat nedá. Místo do zákonů a novel vkládají ministři svoji energii do vyhlášek. Ty totiž nejsou tak časově náročně a nepotřebují posvěcení zákonodárců.

S "vyhláškovým režimem" jako rychlejším a jistějším způsobem ošetření potřebných věcí se v současné době setkáte například na ministerstvu školství.

Jako vyhláška možná nakonec skončí "technická" novela školského zákona, která se týká státních maturit. Má umožnit, aby se u "zkoušek dospělosti" uplatnili i lidé, kteří nejsou profesí pedagogové, tedy učitelé v důchodu či odborníci z praxe. Mohli by například opravovat maturitní testy.

Autoři novely navrhují, aby ji Sněmovna projednala ve zrychleném režimu. To by umožnilo její schválení už v prvním čtení.

"Budeme se snažit dostat novelu na program řádné schůze," řekl iDNES.cz předseda školského výboru Walter Bartoš, který je optimistou a věří, že novela projde. A to i přesto, že není na seznamu "vyvolených" zákonů.

Zástupci politických stran se totiž na schůzce s předsedou Sněmovny Miloslavem Vlčkem a s premiérem Janem Fischerem dohodli na sérii zákonů, které podporuje úřednický kabinet a které se v březnu dostanou na program schůze poslanců (viz předchozí článek o jednání ve Sněmovně bez obstrukcí).

Záložní plán Kopicové - vyhláška

Pokud však do květnových voleb poslanci pro novelu školského zákona ruku nezvednou, má ministerstvo připraven plán B - celou, nebo alespoň některé z bodů novely překlopí do vyhlášky. "Ve vyhlášce by se určitě objevily body jako ochrana osobních údajů nebo zabezpečení zkoušky," uvedla mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Na seznam zákonů, jimiž se Sněmovna bude na jedné z březnových schůzí zabývat, se naopak probojovala novela o pedagogických pracovnících. Ta mimo jiné obsahuje zavedení registru docentů a profesorů na vysokých školách.

Registr má pomoci vymýcení fenoménu tzv. létajících profesorů, tedy vyučujících, kteří působí na více školách najednou. Díky registru by akreditační komise měla možnost posoudit, zda učitelé nemají moc úvazků na úkor kvality výuky.

Jurásková: Na zákony asi nebudu mít sílu

Vyhlášková nálada vládne i na ministerstvu zdravotnictví. Šéfka resortu Dana Jurásková už na konci ledna v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce s odvoláním na situaci v Poslanecké sněmovně uvedla, že se hodlá posledních několik týdnů v křesle ministryně věnovat spíše vyhláškám.

"Vzhledem k tomu, že k prosazení zákonných norem je třeba většinového souhlasu Poslanecké sněmovny, na zákony asi mít sílu nebudu. Nezbývá mi než jít prostřednictvím kompetencí vlády a ministerstva zdravotnictví. To znamená nařízení vlády a vyhlášek," potvrdila iDNES.cz Jurásková.

Jedna z klíčových vyhlášek, na niž se rezort nyní soustředí, má garantovat, že pacient, který přijde do kteréhokoli zdravotnického zařízení, bude mít jistotu, že je kvalitně vybaveno, a to jak personálně, tak technicky.

I Juráskové ale díky dohodě politických lídrů svitla naděje. Na program Sněmovny by se měly v březnu dostat dva zdravotnické návrhy. Jedním z nich je rozšíření seznamu biocidních látek. Novela ošetřuje, aby se na trh dostaly jen takové prostředky proti škůdcům, které nemají škodlivé účinky na člověka, zvířata a životní prostředí. Zda novela projde, úplně jisté ale není.

Cestou vyhlášek nejdeme, vzkazuje ministerstvo dopravy

K produkci vyhlášek ve větším než obvyklém množství naopak zřejmě nedojde na ministerstvu dopravy. "Není toho mnoho, neřekl bych, že jdeme nějak nadmíru cestou vyhlášek. Jsou tam nějaké dílčí úpravy ve vztahu k provozu na pozemních komunikacích, ale není to nějaký masivní jev," odpověděl na dotaz iDNES.cz mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

Z novel, které nyní leží ve Sněmovně ladem, vyzdvihl Hanzelka jednu: "Ve Sněmovně nám leží novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. Z našeho pohledu by byla velká škoda, kdyby neprošla. Na druhou stranu zkušenosti z minulosti ukazují, že vždycky byla, je a bude problematická, protože poslanci mají velkou potřebu se k ní vyjadřovat," uzavřel Hanzelka (o novele čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video