Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do voleb? S písní na rtech!

  0:01aktualizováno  0:01
Jak se získávají hlasy voličů? Zdaleka ne jenom přitažlivým politickým programem. Pro politické strany je velice důležitá i jejich "hymna", píseň, která provází předvolební mítinky. A kterou, jak strany vesměs doufají, si bude volič prozpěvovat po cestě k volební urně. Proto věnují strany výběru své hymny pro blížící se volby velkou pozornost.

Někdo sází na populární "šlágr", někdo na lidovky a někdo na osvědčený budovatelský pochod. Co tedy bude znít příští rok na předvolebních mítincích?

Čtyřkoalice nechce nic "ohraného". Písničku s názvem "Všichni lidi jsou", pro ni složil Ivan Hlas.

"Chtěl jsem udělat příjemnou písničku pro lidi. Inspiroval jsem se písní Johna Lennona All you need is love," říká Hlas. Píseň prý sice konzultoval s vedením stran Čtyřkoalice, ale ke skládání dostal volnou ruku.

Za skladbu dostal zaplaceno: "Dostal jsem asi tolik, jako bych dostal za svou jinou píseň, která by se průměrně prodala," uvádí Hlas. Ten v minulých volbách podporoval konkurenční ODS, po podpisu opoziční smlouvy se však od ní odvrátil. "Dnes už bych pro ně nesložil nic," tvrdí.

ODS zatím žádnou hymnu nemá a chce výběr písně vždy přizpůsobovat konkrétním situacím. Ústřední melodie minulých voleb "Dej mi pac" tak prý už na mítincích ODS vládnout nebude.

"Struktura voličů, členů, ale i politiků ODS je tak široká, že si nedovedu představit, že bychom vytáhli pouze s jedním stylem nebo jedním žánrem," říká místopředseda strany Miroslav Beneš.

Komunisté už mají zcela jasno. "Na našich mítincích vždy zněla Internacionála, a ani tentokrát tomu nebude jinak," říká mluvčí KSČM Věra Žežulková. "Uslyšíte tam také určitě Píseň práce," dodává. "Modernější" písně pak pro komunisty skládá řecký skladatel žijící v Čechách Statis Prusalis.

"Lékař ať už zase léčí, horník fárá dolů, Grebeníčku, Grebeníčku, v tom tě teda nenecháme, jdem do toho spolu," znělo na Kladně při minulých volbách. Tento "šlágr" bude znít určitě i letos. Podle Žežulkové se mohou komunisté těšit také na Prusalisův oblíbený hit "Třešňový strom".

Z dělnického hnutí rovněž vzešlí sociální demokraté klasiku zavrhli a sázejí na modernu. "I když jsme starší než komunisté, tak my Píseň práce rozhodně zpívat nebudeme," tvrdí mluvčí ČSSD Jiří Hron.

"Určitě ale u nás uslyšíte píseň Kvete růže, podívej nebo, jak se nám v minulých volbách osvědčilo, od Karla Kryla Demokracie," říká Hron. Otázkou zůstává, zda text "Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou" se bude ČSSD do letošní kampaně stoprocentně hodit.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Chirurgie nejsou zázraky, ale dřina. Byrokracie zdržuje, říká lékař roku

Za rok zvládne udělat až 650 operací.

Jednoho z nejmladších českých profesorů výhra v anketě lékař roku překvapila. Na pacienty je totiž velmi přísný, musí...

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

Šéf Hospodářské komory Dlouhý bude Zemanovým poradcem

Vladimír Dlouhý a Miloš Zeman na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR (28. května...

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se stal členem jeho...

Najdete na iDNES.cz