Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do voleb půjde dvojblok stran

  7:23aktualizováno  7:23
Dvě strany bývalé Čtyřkoalice budou společně usilovat o hlasy voličů. Unie svobody-DEU totiž hodlá ve volbách do sněmovny kandidovat společně s KDU-ČSL. Místa na kandidátkách, uvolněná po ODA, chce strana podle své šéfky Hany Marvanové nabídnout nezávislým osobnostem z občanských iniciativ. Po šestihodinovém nočním jednání o tom rozhodl republikový výbor US-DEU. Vedení lidové strany bude o otevření kandidátek jednat ve čtvrtek.

US-DEU chce spolupracovat s lidmi "mimo politiku"
Žádná konkrétní jména, která by měla nahradit sedmnáct volných pozic po Občanské demokratické alianci, ale US-DEU neprozradila.

Její šéfka Hana Marvanová pouze uvedla, že je nabídka mimo jiné určena lidem z občanských niciativ, s nimiž loni společně s šéfem KDU-ČSL Cyrilem Svobodou podepsala takzvanou Brandýskou deklaraci.

Brandýská deklarace vychází ze setkání Cyrila Svobody a Hany Marvanové s občanskými iniciativami v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi dne 6. června 2001.

Tehdy oba předsedové podepsali se zástupci těchto iniciativ dohodu, kde se zavázali, že Čtyřkoalice bude podporovat tyto iniciativy v politickém životě.

Tento dokument o podpoře občanského sektoru například podepsali ředitel hnutí Duha Jan Beránek, Alena Müllerová z iniciativy Česká televize - věc veřejná, šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka, předseda Helsinského občanského shromáždění Petr Pospíchal a šéfredaktor revue HOST Miroslav Balaštík. V médiích se objevila i jména duchovních Tomáše Halíka a Svatopluka Karáska.

Lidovci rozhodnutí unie vítají
První místopředseda lidovců Milan Šimonovský rozhodnutí unie přivítal. "Očekávám, že jednání celostátního výboru KDU-ČSL o nabídce Unie svobody-DEU bude vstřícné," řekl novinářům.

Marvanová i Šimonovský věří, že kandidátky budou doplněny brzo, podle šéfky unie asi do dvou týdnů. Půjde o společnou iniciativu a výběr, doplnil Šimonovský. Lidovci i unionisté zdůraznili, že nemůže jít o nějaký centrální diktát z Prahy, ale rozhodující bude názor krajů.

Marvanová chtěla jít do voleb samostatně
Jednání unionistů provázely komplikace. Usnesení o pokračování spolupráce s lidovci bylo ale podle místopředsedy strany Ivana Pilipa nakonec přijato drtivou většinou hlasů.

Marvanová a její domovská pražská organizace prosazovaly samostatný postup unie ve volbách, zbytek krajů ale dal přednost spolupráci s lidovci. To přiznala předsedkyně strany už v úterý.

GLOSA Martina Komárka: V zrcadle

"Většina členů strany zastávala názor jiný, tak jsem hledala kompromis," přiznává Marvanová. "Chtěla jsem, abychom i po rozpadu byli pro voliče důvěryhodní, aby cítili, že stále zastáváme určité myšlenkové hodnoty, a to si myslím, že je právě v propojení politiky se zástupci nezávislých iniciativ," tvrdí předsedkyně a dodává, že takoví zástupci jsou sdruženi právě kolem brandýské deklarace.

Pomůžou nezávislým preferenční hlasy?
Jaké jsou šance nezávislých osobností ve volbách skutečně uspět? Podle některých členů Unie svobody by tito kandidáti ve volbách museli spoléhat na takzvané preferenční hlasy. Tedy na to, že jejich jméno voliči na kandidátkách navíc ještě zakroužkují, a "popostrčí" je tak na první místo kandidátky v kraji.

ODA nic nekomentovala
ODA, která opustila bývalou Čtyřkoalici po skandálech, se mezitím připravuje na volební kampaň. Jediné, co byl předseda ODA v úterý ochoten prozradit, bylo, že kampaň nebude nákladná. "ODA nedisponuje žádnými skrytými zdroji, žádnými velkými finančními sumami, které by mohla na tuto kampaň poskytnout," řekl Žantovský ČTK.

Na otázku, zda si nemyslí, že to budou vyhozené peníze, reagoval: "To je, myslím, naše starost." Žantovský nechtěl ani komentovat úvahy, podle nichž by místa po ODA na kandidátkách někdejší Čtyřkoalice mohly nahradit nezávislé osobnosti z občanských hnutí.

"To, na čem se dohodnou KDU-ČSL a unie ohledně kandidátek, považujeme za jejich věc," řekl šéf ODA. 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz