Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do vody pro část Humpolce pronikly jedy

  20:55aktualizováno  20:55
H u m p o l e c - Výrazné neplánované investice vodního hospodářství čekají humpoleckou radnici. Hygienici totiž nechali prakticky ze dne na den odstavit prameniště u Plačkova, místní části Humpolce.

  Rozšířené postupy při rozboru vody podle předpisů platných od počátku letošního roku prokázaly, že ve zdejších místních vodních zdrojích se vyskytují těkavé látky. Naměřené množství trichloretenu a tertacholretenu mnohonásobně překračovalo stanovenou hygienickou normu. Odborníci se domnívají, že příčinou kontaminace vody může být dálnice.

"Na jiných místech okresu jsme se s těmito látkami ve vodě nesetkali, proto si jejich výskyt na Humpolecku dáváme do souvislosti s dálnicí," uvedla okresní hygienička Eva Kimmerová. Rozšířené rozbory vody prokázaly, že se zmíněné těkavé látky ve zvýšeném množství objevují i v dalším prameništi Perlavka, jehož voda ale nadále hygienické normy splňuje.

Zdrojem znečištění by mohly podle hygieniků být černé skládky, které při výstavbě vznikaly v okolí dálnice, možná uniká zakopaný sud s rozpouštědlem. Těkavé látky se mohly do pramenišť dostat rovněž vlivem silničního provozu na dálnici, vyskytují se v benzinu. "Příčinou určitě nebyly nátěry na vodním díle, které zde v rámci údržby loni nechala obnovit vodárenská společnost," potvrdila výsledky šetření hygienička Kimmerová.Podle ní se na znehodnocenou vodu v Plačkově přišlo tak brzy proto, že tamní prameniště mělo doposud parametry kojenecké vody. "Tyto zdroje jsme podle nových zákonů vyhodnocovali jako první," dodala.

Přestože těkavými látkami kontaminovaná voda mohla být používána jako kojenecká možná i několik let, hygienička nepředpokládá, že by mohla mít i dodatečně na zdraví zdejší populace nějaký negativní dopad. "Zmíněné látky se v organismu nekumulují. Mohly by ale působit podobně jako rozpouštědla, proto jsme prameniště jako zdroj pitné vody nechali odstavit," vysvětlila Kimmerová.

Podle zástupce humpoleckého starosty Tomáše Křišťana plačkovský případ ukazuje, jak nevyzpytatelně zatěžuje životní prostředí jenom samotná stavba dálnice přes Vysočinu, na níž se navíc provoz  stále výrazně zvyšuje. "Dnes tady vedeme spor o dopadech rozšířeného průmyslového parku na životní prostředí, ale proti tomu je dálnice naprosto diletantská stavba," řekl na posledním jednání zastupitelstva.

Znalci prostředí sice bezprostředně další neblahé nálezy v lokalitě neočekávají, ale jednoznačně je vyloučit nemohou. "Prameniště Perlavka normám vyhovuje, což nás uklidnilo. Humpolec bere z tohoto zdroje zhruba padesát procent vody, kdybychom je museli odstavit, tak by se to nepochybně mimo jiné promítlo do ceny vodného, která by musela jít nahoru," naznačil možné dopady vedoucí odboru místního hospodářství na humpolecké radnici Josef Jůzl. Radnice naopak v současné době usiluje o posílení zdrojů v lokalitě, výsledky by mohly být známy v horizontu několika týdnů.

Bez vody nezůstal ani Plačkov. Provizorní povrchovou přípojku by měla nejpozději do července nahradit pevná přípojka z nedalekého Vilémova, na jejíž stavbu humpolečtí ztastupitelé uvolnili milion korun, další peníze bude stát biologické posouzení pramenišť Perlavka.

Naopak další osud kontaminovaného prameniště u Plačkova zatím jasný není. "Museli bychom zde nechat udělat důkladný odborný průzkum, což zejména finančně není v současnosti v našich silách," konstatoval Jůzl.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Pomněnkový den připomíná zmizelé děti, v Česku se jich 20 stále pohřešuje

Míša Muzikářová

Policisté v Česku každoročně pátrají po několika tisících ztracených dětí. Na pátek připadá Mezinárodní den...

Škody po přívalových deštích, cena pro gripeny a tvrdší tresty trýznitelům

Hasiči zasahovali u povodně v Kotovicích na Plzeňsku.

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Mimo jiné vás zavedeme do míst, která nejvíce poškodil čtvrteční přívalový déšť....

Šlechtová kárá subdodavatele v miliardové zakázce na radary za prověrku

Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře.  Na snímku...

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová považuje za problém, pokud by společnost Retia, která je subdodavatelem pro...

Najdete na iDNES.cz