Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do vlastní nohy

  0:01aktualizováno  0:01
Jen se Evropa sjednotila, už se zase dělí. Jen dospěla ke společnému postoji vůči Iráku, už ji začíná jeden z jejích předáků rozbíjet útoky na uchazeče. Vystoupení francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka zastínilo skutečný úspěch EU. Ta nalezla stanovisko vůči Iráku, které mohou podpořit všechny země Evropy, i ty mimo unii. Chirac jednal sám za sebe, ale poškodil všechny.

Zástupce národa, který je tak hrdý na své diplomatické schopnosti, se totiž předvedl jako zcela nediplomatický hrubián. "Radil" celému tuctu zemí, že by měly "držet hubu". Soudil, že tyto země mají méně práv než ty, které jsou už členy unie. A nakonec hrozil: blíže neurčenými "referendy" všem a Bulharům či Rumunům navíc zákazem vstupu.

Na výklady, že některé země mají více práv než jiné, jsou všichni ve střední Evropě zvyklí. Na vzteklé výlevy (po nichž často přišly tanky) také. Francie se nemusela namáhat. Pokud chce Jacques Chirac zastoupit Leonida Brežněva a křísit jeho doktrínu omezené suverenity (čili menších práv pro některé země), je mu přáno. Měl by si jen uvědomit, že takovým chováním dotlačí na americkou stranu více zemí, než by si přál.

Francie by nyní udělala velmi dobře, kdyby našla cestu, jak se velmi zdvořile omluvit za výpady svého prezidenta. Udělat to samozřejmě nemusí. Tím však jen dá najevo, že nerespektuje právo jiných na vyjádření svého postoje. Pokud dá najevo, že nerespektuje nikoho a nic kromě sebe, není ani důvod, aby někdo ve střední Evropě respektoval ji a její představy, přání, návrhy.

Francie se v posledních týdnech neustále domáhala společného postoje Evropy k irácké krizi. Když toho konečně dosáhla, udělal její prezident vše, aby si tohoto úspěchu nikdo ani nevšiml. Říká se tomu "střelit si kulku do vlastní nohy".

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz