Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Vésky peníze jen tečou. V malé vesnici se daří známým Ivana Langera

  15:56aktualizováno  15:56
Rodina exministra vnitra Ivana Langera z ODS má dům v obci Véska na Olomoucku. Než si ho koupili, byla Véska jen malou obcí s 200 obyvateli. Teď se chlubí 18jamkovým golfovým hřištěm, moderním tenisovým areálem a brzo přibudou dva hotely. Obec kvete díky bohatým státním dotacím.

Véska u Olomouce s 200 obyvateli jen kvete. Díky dotacím má luxusní tenisový areál i golfové hřiště | foto: Petr Janeček, MAFRA

Nedá se to přehlédnout. Jakmile člověk vystoupí na návsi z auta, uvidí šipky Golf a Tenis. Místní domy jsou úhledně opravené. Kolem golfového hřiště a moderních tenisových kurtů projíždí jedna limuzína za druhou.

Kromě dokonalého golfového a tenisového zázemí tu zanedlouho vyrostou i dva hotely. Jeden u tenisových kurtů, druhý s označením "klubovna s pokoji" na golfovém hřišti. Ubytuje se v něm 21 lidí a v restauraci se nasytí 116 hostů.

CO SE STAVÍ NA OLOMOUCKU

Do obce Véska na Olomoucku, kde žijí sotva dvě stovky lidí, míří dvě mnohamilionové dotace. Jedna na dostavbu golfového areálu, druhá na hotel - v obou případech jde o soukromý projekt, a výsledný zisk tak skončí v rukou majitelů.
Dobudování golfového areálu - dotace 60 milionů korun, celková cena 124 milionů korun. Součástí areálu má být klubovna, pokoje pro 21 osob, restaurace pro 116 osob. Hotel u sportovního areálu - dotace 29 999 999,99 koruny, kapacita 34 pokojů s 68 lůžky.

Tenisovému areálu i hotelům pomohly státní dotace. Nejnověji zamíří do kapes podnikatelů evropské dotace ve výši 90 milionů korun. Podle Regionální rady mají peníze podpořit cestovní ruch.

Třicet milionů dostane na jeden hotel podnikatel a kamarád exministra vnitra Ivana Langera Ivan Kyselý. Tomu Langer dluží ještě 900 tisíc za půjčku na opravu domu. Dalších 60 milionů poputuje k majiteli golfového areálu na "klubovnu".

Langer i oba podnikatelé popírají, že by měl exministr s dotacemi něco společného. Jenže Langer krátce zasedal v představenstvu firmy, která golfové hřiště vlastní. "Ivan Langer je naším členem," přiznává šéf místního golfového klubu Jan Kalabis. Na stavbu kurtů Langer zařídil devět milionů ze státní kasy.

Na rozdělení peněz mají vliv regionální politici. "Za přidělení dotace se Langer na kraji určitě nepřimlouval. Myslíte, že by mu šla sociální demokracie na ruku?" říká Kyselý, jako by nevěděl, že v Olomouckém kraji vládne koalice ČSSD a ODS.

Véska u Olomouce s 200 obyvateli jen kvete. Díky dotacím má luxusní tenisový areál i golfové hřištěVéska u Olomouce s 200 obyvateli jen kvete. Díky dotacím má luxusní tenisový areál i golfové hřiště Véska u Olomouce. Místo kravína brzy vyroste moderní hotel.

Je to ten Kyselý, který v roce 2000 spolupracoval s pražským developerem Luďkem Sekyrou na velkém obchodu, v jehož pozadí stál kmotr podsvětí František Mrázek. Za úvěr pro projekt u bankéřů lobboval tehdejší místopředseda Sněmovny Langer, kterému Mrázek přezdíval "Íčko". Langer tvrdí, že chtěl podpořit české podnikatele a o Mrázkově skryté účasti neměl tušení.

Jako Šustrova Telnice

Podobná "vesnice snů" už existuje - jihomoravská Telnice, kam posílal státní dotace lidovecký exposlanec Ladislav Šustr (čtěte více). Vésku často a rád navštěvuje bývalý vlivný místopředseda ODS Ivan Langer. V roce 2002 si tu koupila dům jeho matka Marie Langerová.

MILIONY NA SOUKROMÉ HOTELY

Kraje rozdávají evropské peníze na soukromé projekty. Za miliardy z evropských fondů každý rok vyrůstají hotely, restaurace, golfová hřiště či rekreační střediska. A zisky putují do kapes soukromníků. Není to nic nelegálního. Jenže část peněz jde ze zdejších daní a na projekty putují peníze i z českého rozpočtu.
Kapitola s názvem Rozvoj cestovního ruchu je podle EU určena na vybudování skanzenů, muzeí, cyklostezek či rozvoj ubytovacích zařízení. V Česku se peníze využívají právě na podporu golfu či luxusních hotelů. Na to, že dotace putují do kapes prosperujících firem místo potřebným upozornila protikorupční organizace Růžový panter. Za příklad dala nejziskovější českou firmu ČEZ, která získala dotace za 70 milionů korun. "Řada dotací je rozdělována neprůhledně a navíc na takové projekty, u nichž lze jen těžko dohledat veřejný zájem," uvedla šéfka Růžového pantera Iveta Jordanová.

* Další projekty:
Golfový park ve Velkých Losinách na Olomoucku stál 60 milionů korun, přestavba wellness hotelu Alexandria v Lázních Luhačovice stála 100 milionů korun, přestavba hotelu Pohoda v Luhačovicích vyšla na 35 milionů korun

"Teď, když odešel z politiky, tu Langera vidíme každý víkend," líčí starší dáma, která tlačí kolo s nákupem z místního konzumu a představí se jako paní Krejčí. "Tady teď bude stát nový hotel," ukazuje směrem k budově bývalého kravína, před nímž je nádrž s močůvkou.

Vždyť golf si u nás může zahrát kdokoli

Šéfové obou hřišť tvrdí, že golf i tenis si zde může zahrát kdokoliv. Jde o veřejné areály. "Že by tam ale místní nějak chodili, to se rozhodně říct nedá," říká starosta Vésky Jan Doležel. "Místní z toho moc nemají," naráží jiná obyvatelka Vésky na fakt, že členství v golfovém klubu stojí šedesát tisíc korun.

Obec se podle starosty kvůli tenisovému a golfovému areálu stala satelitem Olomouce, zařízení lákají nové návštěvníky i obyvatele. "Je to trend, kterému se asi nevyhneme. Radostí z toho určitě neskáču," dodává starosta Doležel. Obci chybí potřebná infrastruktura.

"Golf je dnes masový sport, dotace bude mít pro kraj větší přínos, než si kdo umí představit," tvrdí Kalabis. I on odmítá, že by jim s dotací pomohl Langer.

"Spojování s ním je pro náš golfový klub noční můrou," tvrdí. Pikantní je, že z usedlosti Langerovy matky ve Vésce, obehnané kamennou zdí, je to na golf jen kousek. Stačí otevřít zadní vrata zahrady a přejít silnici.

Langer, kterého po odchodu z politiky živí advokacie, na otázky MF DNES neodpověděl. Odmítl osobní schůzku i písemné vyjádření s tím, že už není veřejná osoba a nevěří novinářům.

Ve většině dotací v rámci Regionálního operačního programu platí 85 procent Brusel a 15 procent česká státní kasa. Za golf a hotel ve Vésce tedy čeští daňoví poplatníci zaplatí zhruba 13,5 milionu korun. Za přidělení dotace nese odpovědnost Regionální rada vedená olomouckým hejtmanem Martinem Tesaříkem z ČSSD. Právě ona vybírá, kteří podnikatelé dotaci dostanou a kteří neuspějí. Na dotazy redakci neodpověděl a odkázal na kolegu.

Véska u Olomouce s 200 obyvateli jen kvete. Díky dotacím má luxusní tenisový areál i golfové hřiště

"V porovnání s okolními kraji, které mají minimálně tři veřejná golfová hřiště, máme takové hřiště pouze jedno," říká ředitel Úřadu Regionální rady Ivan Matulík. "Pan Ivan Langer nemá žádný vliv na schvalování dotací," dodává.

KYSELÝ: KAMARÁD LANGER JE VIZIONÁŘ

Nemůže mít na váš podnikatelský úspěch nějaký vliv i váš dlužník Ivan Langer? Neříkejte dlužník, já říkám kamarád. Proč by měl mít vliv?
Třeba že by se za vás na kraji přimluvil při rozdělování evropských dotací? Určitě ne. Jméno Ivana Langera mi v Olomouci v podnikání nepomáhá, spíše to zavírá dveře.
Takže Ivan Langer nemá s podnikateli ve Vésce nic společného? Já myslím, že ne, to je jen shoda nějakých záměrů. Ivan je narozdíl ode mě vizionář, dovede předvídat a vidí dopředu...trošku možná to spojené je, ale dnes je to spíš naopak.
Co znamená, že je to s ním trošku spojené? No že má na zahradě branku a dívá se na golfové hřiště. Místně tam působí, má tam rodiče. On jako osoba tam je.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Požár motorestu poblíž Hlavence u Prahy (18. listopadu 2017).

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

Sociální demokracie hledá novou cestu po drsném volebním výprasku

Zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD 19. listopadu v Hradci Králové. Na...

Sociální demokraté v Hradci Králové při jednání širšího vedení řeší, jak mají pokračovat po drtivém propadu v...

Současného prezidenta Zemana by podle průzkumu volilo 41,5 procenta lidí

Prezident Miloš Zeman v Jeseníku na tiskové konferenci na závěr své třídenní...

Současný prezident Miloš Zeman by v prezidentské volbě nyní získal 41,5 procenta hlasů. Bývalého předsedu Akademie věd...

Zlom v kampani, hodnotí experti vstup Topolánka do boje o post prezidenta

Prezidentský kandidát Mirek Topolánek se účastní pouliční slavnosti Korzo...

Kandidatura bývalého premiéra Mirka Topolánka na funkci prezidenta republiky znamená podle marketingových expertů...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.