Do Vésky peníze jen tečou. V malé vesnici se daří známým Ivana Langera

  15:56aktualizováno  15:56
Rodina exministra vnitra Ivana Langera z ODS má dům v obci Véska na Olomoucku. Než si ho koupili, byla Véska jen malou obcí s 200 obyvateli. Teď se chlubí 18jamkovým golfovým hřištěm, moderním tenisovým areálem a brzo přibudou dva hotely. Obec kvete díky bohatým státním dotacím.

Véska u Olomouce s 200 obyvateli jen kvete. Díky dotacím má luxusní tenisový areál i golfové hřiště | foto: Petr Janeček, MAFRA

Nedá se to přehlédnout. Jakmile člověk vystoupí na návsi z auta, uvidí šipky Golf a Tenis. Místní domy jsou úhledně opravené. Kolem golfového hřiště a moderních tenisových kurtů projíždí jedna limuzína za druhou.

Kromě dokonalého golfového a tenisového zázemí tu zanedlouho vyrostou i dva hotely. Jeden u tenisových kurtů, druhý s označením "klubovna s pokoji" na golfovém hřišti. Ubytuje se v něm 21 lidí a v restauraci se nasytí 116 hostů.

CO SE STAVÍ NA OLOMOUCKU

Do obce Véska na Olomoucku, kde žijí sotva dvě stovky lidí, míří dvě mnohamilionové dotace. Jedna na dostavbu golfového areálu, druhá na hotel - v obou případech jde o soukromý projekt, a výsledný zisk tak skončí v rukou majitelů.
Dobudování golfového areálu - dotace 60 milionů korun, celková cena 124 milionů korun. Součástí areálu má být klubovna, pokoje pro 21 osob, restaurace pro 116 osob. Hotel u sportovního areálu - dotace 29 999 999,99 koruny, kapacita 34 pokojů s 68 lůžky.

Tenisovému areálu i hotelům pomohly státní dotace. Nejnověji zamíří do kapes podnikatelů evropské dotace ve výši 90 milionů korun. Podle Regionální rady mají peníze podpořit cestovní ruch.

Třicet milionů dostane na jeden hotel podnikatel a kamarád exministra vnitra Ivana Langera Ivan Kyselý. Tomu Langer dluží ještě 900 tisíc za půjčku na opravu domu. Dalších 60 milionů poputuje k majiteli golfového areálu na "klubovnu".

Langer i oba podnikatelé popírají, že by měl exministr s dotacemi něco společného. Jenže Langer krátce zasedal v představenstvu firmy, která golfové hřiště vlastní. "Ivan Langer je naším členem," přiznává šéf místního golfového klubu Jan Kalabis. Na stavbu kurtů Langer zařídil devět milionů ze státní kasy.

Na rozdělení peněz mají vliv regionální politici. "Za přidělení dotace se Langer na kraji určitě nepřimlouval. Myslíte, že by mu šla sociální demokracie na ruku?" říká Kyselý, jako by nevěděl, že v Olomouckém kraji vládne koalice ČSSD a ODS.

Véska u Olomouce s 200 obyvateli jen kvete. Díky dotacím má luxusní tenisový areál i golfové hřištěVéska u Olomouce s 200 obyvateli jen kvete. Díky dotacím má luxusní tenisový areál i golfové hřiště Véska u Olomouce. Místo kravína brzy vyroste moderní hotel.

Je to ten Kyselý, který v roce 2000 spolupracoval s pražským developerem Luďkem Sekyrou na velkém obchodu, v jehož pozadí stál kmotr podsvětí František Mrázek. Za úvěr pro projekt u bankéřů lobboval tehdejší místopředseda Sněmovny Langer, kterému Mrázek přezdíval "Íčko". Langer tvrdí, že chtěl podpořit české podnikatele a o Mrázkově skryté účasti neměl tušení.

Jako Šustrova Telnice

Podobná "vesnice snů" už existuje - jihomoravská Telnice, kam posílal státní dotace lidovecký exposlanec Ladislav Šustr (čtěte více). Vésku často a rád navštěvuje bývalý vlivný místopředseda ODS Ivan Langer. V roce 2002 si tu koupila dům jeho matka Marie Langerová.

MILIONY NA SOUKROMÉ HOTELY

Kraje rozdávají evropské peníze na soukromé projekty. Za miliardy z evropských fondů každý rok vyrůstají hotely, restaurace, golfová hřiště či rekreační střediska. A zisky putují do kapes soukromníků. Není to nic nelegálního. Jenže část peněz jde ze zdejších daní a na projekty putují peníze i z českého rozpočtu.
Kapitola s názvem Rozvoj cestovního ruchu je podle EU určena na vybudování skanzenů, muzeí, cyklostezek či rozvoj ubytovacích zařízení. V Česku se peníze využívají právě na podporu golfu či luxusních hotelů. Na to, že dotace putují do kapes prosperujících firem místo potřebným upozornila protikorupční organizace Růžový panter. Za příklad dala nejziskovější českou firmu ČEZ, která získala dotace za 70 milionů korun. "Řada dotací je rozdělována neprůhledně a navíc na takové projekty, u nichž lze jen těžko dohledat veřejný zájem," uvedla šéfka Růžového pantera Iveta Jordanová.

* Další projekty:
Golfový park ve Velkých Losinách na Olomoucku stál 60 milionů korun, přestavba wellness hotelu Alexandria v Lázních Luhačovice stála 100 milionů korun, přestavba hotelu Pohoda v Luhačovicích vyšla na 35 milionů korun

"Teď, když odešel z politiky, tu Langera vidíme každý víkend," líčí starší dáma, která tlačí kolo s nákupem z místního konzumu a představí se jako paní Krejčí. "Tady teď bude stát nový hotel," ukazuje směrem k budově bývalého kravína, před nímž je nádrž s močůvkou.

Vždyť golf si u nás může zahrát kdokoli

Šéfové obou hřišť tvrdí, že golf i tenis si zde může zahrát kdokoliv. Jde o veřejné areály. "Že by tam ale místní nějak chodili, to se rozhodně říct nedá," říká starosta Vésky Jan Doležel. "Místní z toho moc nemají," naráží jiná obyvatelka Vésky na fakt, že členství v golfovém klubu stojí šedesát tisíc korun.

Obec se podle starosty kvůli tenisovému a golfovému areálu stala satelitem Olomouce, zařízení lákají nové návštěvníky i obyvatele. "Je to trend, kterému se asi nevyhneme. Radostí z toho určitě neskáču," dodává starosta Doležel. Obci chybí potřebná infrastruktura.

"Golf je dnes masový sport, dotace bude mít pro kraj větší přínos, než si kdo umí představit," tvrdí Kalabis. I on odmítá, že by jim s dotací pomohl Langer.

"Spojování s ním je pro náš golfový klub noční můrou," tvrdí. Pikantní je, že z usedlosti Langerovy matky ve Vésce, obehnané kamennou zdí, je to na golf jen kousek. Stačí otevřít zadní vrata zahrady a přejít silnici.

Langer, kterého po odchodu z politiky živí advokacie, na otázky MF DNES neodpověděl. Odmítl osobní schůzku i písemné vyjádření s tím, že už není veřejná osoba a nevěří novinářům.

Ve většině dotací v rámci Regionálního operačního programu platí 85 procent Brusel a 15 procent česká státní kasa. Za golf a hotel ve Vésce tedy čeští daňoví poplatníci zaplatí zhruba 13,5 milionu korun. Za přidělení dotace nese odpovědnost Regionální rada vedená olomouckým hejtmanem Martinem Tesaříkem z ČSSD. Právě ona vybírá, kteří podnikatelé dotaci dostanou a kteří neuspějí. Na dotazy redakci neodpověděl a odkázal na kolegu.

Véska u Olomouce s 200 obyvateli jen kvete. Díky dotacím má luxusní tenisový areál i golfové hřiště

"V porovnání s okolními kraji, které mají minimálně tři veřejná golfová hřiště, máme takové hřiště pouze jedno," říká ředitel Úřadu Regionální rady Ivan Matulík. "Pan Ivan Langer nemá žádný vliv na schvalování dotací," dodává.

KYSELÝ: KAMARÁD LANGER JE VIZIONÁŘ

Nemůže mít na váš podnikatelský úspěch nějaký vliv i váš dlužník Ivan Langer? Neříkejte dlužník, já říkám kamarád. Proč by měl mít vliv?
Třeba že by se za vás na kraji přimluvil při rozdělování evropských dotací? Určitě ne. Jméno Ivana Langera mi v Olomouci v podnikání nepomáhá, spíše to zavírá dveře.
Takže Ivan Langer nemá s podnikateli ve Vésce nic společného? Já myslím, že ne, to je jen shoda nějakých záměrů. Ivan je narozdíl ode mě vizionář, dovede předvídat a vidí dopředu...trošku možná to spojené je, ale dnes je to spíš naopak.
Co znamená, že je to s ním trošku spojené? No že má na zahradě branku a dívá se na golfové hřiště. Místně tam působí, má tam rodiče. On jako osoba tam je.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Pojišťovna odmítla hradit účinný lék na rakovinu, žena se chce soudit

Eleni Zíková má tři děti a manžela. Pracuje jako dětská lékařka.

Za biologickou léčbu rakoviny prsu musí Eleni Zíková platit ze svého více než padesát tisíc korun měsíčně. Lékařka jí...

Kvůli kauze se synem přijde Babiš o post premiéra, tipují bookmakeři

Premiér Andrej Babis na tiskové konferenci se svým polským protějškem Mateuszem...

Kvůli kauze s údajným únosem svého syna na Krym přijde premiér Andrej Babiš z hnutí ANO podle bookmakerů o svůj post....

Nedostatek zaměstnanců trápí i ČD. Strojvedoucí si stěžují na skladbu směn

Ilustrační snímek

České dráhy hledají nové zaměstnance. Chybí strojvedoucí, ale také IT specialisté nebo posunovači. Nedostatek lidí...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz