Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Varšavy dorazila povodňová vlna. Visla se zvedla už nad sedm metrů

  12:49aktualizováno  18:06
Povodňová vlna v Polsku dorazila z jihu země do Varšavy. Velká voda zřejmě opadne až za dva dny. Za tu dobu může podmáčet ochranné valy kolem Visly. Podle odborníků polští politici zanedbali financování protipovodňových opatření.

Hladina Visly ve Varšavě se od čtvrtka zvýšila o více než tři metry. Během pátku vystoupala na 750 centimetrů. Město je podle úřadů připraveno na 800 centimetrů, přesto celou noc zesilovalo hráze asi 400 hasičů a vojáků.

Problémem je hlavně délka povodňové vlny. Hrozí, že by živel mohl podmáčet valy kolem Visly, jež chrání čtvrti hlavního města ležící u řeky. "Není to vlna, která přejde za jeden dva dny, jak tomu bylo v uplynulých desetiletích, je to vlna, která se udrží až po několik dnů," řekl v televizi TVN24 mluvčí hasičů Pawel Frontczak.

Liška evakuovaná z varšavské ZOO (21. května 2010)Obyvatelé Varšavy sledují stoupající hladinu Visly (21. května 2010)

Nejohroženější varšavskou oblastí je okolí zoologické zahrady na pravém břehu Visly. Desítky dobrovolníků včetně dětí pomáhaly s výstavbou hrází z pytlů s pískem. Pokud by se voda dostala do zoo, mohla by velká zvířata zpanikařit a být agresivní. V krajním případě by musela být zastřelena.

Záplavová vlna na Odře se zbrzdila díky cílenému zatopení přilehlých poldrů, kulminace se očekává za několik dní. Ve Vratislavi očekávají příval vody v sobotu ráno. Polsko má díky koordinaci se svými jižními sousedy jistotu, že nedojde ke stejné situaci jako v roce 1997. Tehdy záplavy v Polsku zhoršil příval vody vypuštěné z českých a slovenských nádrží.

Rozhovor s klimatologem

Povodně mohou za pár let dorazit i do Čech

V okolí jihopolského Opole je zatopeno asi sto obcí. Pod vodou je také část Sandomierze, která leží asi 200 kilometrů severovýchodně od Krakova. Počet obětí záplav stoupl na deset. V Tarnobrzegu na jihovýchodě země bylo nalezeno tělo 59letého muže, který se utopil ve svém domě.

Záplavy ve městě Tarnobrzeg na jihu Polska (20. května 2010)

Záplavy ve městě Tarnobrzeg na jihu Polska (20. května 2010)

Ze zaplavených oblastí bylo zatím evakuováno 23 000 lidí. Premiér Donald Tusk dosavadní škody odhadl na více než dvě miliardy zlotých (12,5 miliardy korun). Lidé poškození záplavami dostanou okamžitou pomoc 6000 zlotých (asi 37 000 korun).

Odborníci: Ochranu zanedbaly všechny vlády

Podle odborníků zanedbaly ochranu proti záplavám místní úřady i všechny vlády, které se v Polsku v posledních letech vystřídaly u moci. Na to, že investice do protipovodňových opatření jsou příliš malé, opakovaně upozorňoval polský nejvyšší kontrolní úřad (NIK).

Několik měsíců po ničivých povodních z roku 1997 nejvyšší kontrolní úřad vládě doporučil, aby připravila komplexní plán protipovodňové ochrany pro celou zemi. "I když jsme to opakovali, plán nevznikl do dneška," podotkl mluvčí úřadu Pawel Biedziak.

Povodně na Moravě

Hladiny řek již nestoupají. Po záplavách hrozí sesuvy půdy

Podle odhadu ministerstva životního prostředí by na údržbu protipovodňových objektů bylo potřeba desetkrát více peněz, než bylo vydáno. Peníze navíc nebyly vydávány efektivně. Po povodních v roce 1997 se největší pozornost věnovala Odře, ale zapomnělo se na Vislu, na jejímž toku nevydrželo nápor vody mnoho protipovodňových valů.

Zatopený Krakov (19. května 2010)Záplavy ve městě Sandomierz na jihu Polska (19. května 2010)

Slovensko a Maďarsko se vzpamatovávají

Situace na východě Slovenska se znovu zlepšila. Meteorologové zde sice pro dnešek stále očekávají déšť, nicméně třetí povodňový stupeň byl podle webu hydrometeorologického úřadu odvolán na řece Roňavě. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity nadále platí na Latorici a Bodrogu.

Maďarsko otevřelo dálnici M1. Na hlavní spojnici mezi Budapeští a Rakouskem před dvěma dny rozvodněný potok podemlel most a řidiči museli poničený úsek objíždět.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Najdete na iDNES.cz