Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do vápencového krasu děravého jako sýr

  17:14aktualizováno  17:14
Praha - Výlet, který budou provázet jedinečné přírodní scenérie včetně tajuplného podzemí. Tak je možné ve stručnosti popsat trasu nadcházejícího víkendového výšlapu, který si v ničem nezadá s předchozími tipy. Kola tentokrát příliš nedoporučujeme, zejména půjdou-li na výpravu i děti, protože budeme absolvovat strmá stoupání a i na řadě dalších míst bychom museli kola vést. Jedinou komplikací by snad mohl být páteční svátek Medarda, který už dal o sobě vědět. Jeho kápě, jak známo, čtyřicet dní kape, a to znamená počítat s pláštěnkou.

V žádném případě bychom ovšem neměli druhý červnový výšlap do přírody odkládat kvůli pár kapkám deště na jindy.

SPOJENÍ: Tam - vlakem, odjezd ze Smíchova v 6.50 nebo 9.20, příjezd do Berouna-Popovic v 7.48 nebo v 10.19 hodin. Zpět - vlakem, odjezd ze Srbska v 17.39 nebo v 18.39, příjezd na Smíchov v 18.20 nebo v 19.20 hodin.
KILOMETRY: Popovice 0, Koukolova hora 2,5, Aksamitova brána 5, Koněpruské jeskyně 1,5, Koda 5, Kodská jeskyně a zpět 1,5, Srbsko 2,5, celkem 18 km.
MAPA: Okolí Prahy-západ (edice KČT číslo 36, měřítko 1:50 000)
OBČERSTVENÍ: Koněpruské jeskyně - bufet, Srbsko - restaurace nebo stánek u nádraží.

Sejít ze správné cesty prakticky nejde, protože naším spolehlivým průvodcem bude skoro po celý den žlutá turistická značka. Ze Smíchova pojedeme vlakem na trati Praha - Plzeň rovnou hodinu, než vystoupíme na maličké zastávce Beroun-Popovice. V obci je pozoruhodná čtvercová kaple se zvoničkou z roku 1854. Kdo by třeba nestačil vystoupit a přejel až do Zdic, může se odtud vydat po zelené značce a navázat na žlutou.

Po půlhodině cesty z Popovic na chvíli opustíme žlutou značku, abychom po zelené zakrátko zdolali Koukolovu horu (470 metrů), z níž je rozhled daleko do krajiny. Na vrcholku jsou zbytky kaple a je odtud vidět až do Berouna.

Po návratu na rozcestí seběhneme po žluté do údolí, odkud se nám po chvíli naskytne pohled na velkolom a mohutnou skalní hradbu lokality Kotýz. Na křižovatce několika asfaltek se dáme po silnici směrem dolů a dojdeme až do osady Havlíčkův Mlýn, kde zahneme doprava a přejdeme potok. Tady narazíme na ceduli ohraničující Chráněnou krajinnou oblast Český kras vyhlášenou před více než dvěma desítkami let a zahrnující nejcennější části pánve zvané Barrandien.

Nezbývá než zdolat prudké stoupání, ale s příjemnou vyhlídkou, že další cesta už bude bez větších výškových rozdílů. Nahoře si odpočineme a než se vydýcháme, seznámíme se blíž s krajinou Českého krasu, o níž se s trochou nadsázky říká, že je děravá jako ementál: Kam člověk šlápne, všude najde nějakou díru.

Krasová oblast je skutečně zvláštní a liší se od jiných přírodních lokalit tím, že ve vápenci - někde i v dolomitu nebo spraši - se vyskytují útvary, které jsou výsledkem mechanického či chemického působení vody. Vznikají tak nejen jeskyně, ale i škrapy, závrty, propasti, ponory nebo vyvěračky.

Na první pohled působí krasové území jako suchá bezvodá planina s nepříliš bujnou vegetací. Rostliny jsou výrazně suchomilné a teplomilné, nechybí tu ani řada vzácných stepních druhů.

Na cestě divukrásnou lokalitou Kotýz se pokocháme pohledem na dvojitý vápencový Jelínkův most i tajemnou Aksamitovu bránu. Potom se už rychle blíží zlatý hřeb tohoto výšlapu - Koněpruské jeskyně. Možná chvilku potrvá než na nás dojde řada, protože je čas školních výletů, ale prohlídka rozhodně stojí za to.

Největší jeskynní systém v Čechách, ukrytý pod návrším Zlatý kůň, vznikl v devonských vápencích a vytváří tři patra, z nichž dvě jsou přístupná návštěvníkům. Místní raritou jsou takzvané koněpruské růžice tvořené unikátními prokřemeněnými krápníky. Průvodce nám ukáže Varhany a Kuklův dóm, povede nás kolem Letošníkovy propasti, sintrového Jezírka lásky, dále přes Pustý a Petrův dóm do Staré chodby a Mincovny, v níž bývala v 15. století penězokazecká dílna na výrobu falešných husitských mincí.

Jeskyně jsou nyní otevřeny denně od 8 do 16 hodin, v červenci ještě o hodinu déle. Dospělí zaplatí za vstup šedesát korun, děti a studenti polovinu. Pozoruhodné je sdělení, že časy vstupů mohou být upraveny podle trhacích prací v sousedním velkolomu.

Z mnoha podzemních útvarů Českého krasu - krajiny táhnoucí se od okraje Prahy k Berounu - jsou Koněpruské jeskyně zatím jediné přístupné. Pozoruhodných jeskyní je přitom v okolí celá řada - namátkou jmenujme Martinu u Kody, Chlum u Srbska nebo jeskyni pravěkých lovců na Šanově koutě. Na některých místech speleologové pátrají po dalších prostorách, například v jeskyni nad potokem Kačákem. Vchody či portály jsou ovšem vesměs zataraseny masivními vraty, protože nezvaní návštěvníci by se mohli v obtížně schůdném a neosvětleném podzemí zbytečně vystavovat nebezpečí.

Po prohlídce jeskyní se vydáme na další špacír. Žlutá značka vede k parkovišti a pak chvíli po silnici dolů na křižovatku, kde odbočíme vpravo. Po několika stech metrech uhneme z asfaltky vlevo a vydáme se přes planinu do vsi Tobolka, kterou projdeme a posléze zamíříme do lesa k maličké, ale velice pozoruhodné obci Koda. Roztroušená stavení slouží převážně k rekreaci, nelze se tam dostat vlakem ani autobusem. Odpočinout si můžeme ve stínu stromů u kapličky, jež se právě opravuje a kde vyvěrá krasový pramen. Rybníček sloužil kdysi jako zásobárna vody pro mlýn.

Rozhodně stojí za malé zdržení odbočit po modré značce do Kodské jeskyně, která kdysi sloužila jako úkryt pradávným lovcům. Není dlouhá, ale je veřejně přístupná a s baterkou ji lze bez problémů prozkoumat, případně se v ní skrýt před deštěm. Pak se odtud vrátíme zpět do Kody.

Také zbytek cesty vede typickou tamější krajinou - údolím kaňonovitého charakteru s početnými krasovými útvary. Souběžná Císařská rokle má divoký strhující ráz, je však nepřístupná. Zanedlouho dorazíme na železniční zastávku Srbsko, odkud nás vlak dopraví za necelé třičtvrtě hodiny na smíchovské nádraží. Spojení na této trati je dobré - vlaky jezdí pravidelně po hodině.

PŘÍŠTĚ PŘINESEME: Z koupaliště Džbán do lesoparku Pohádka

Do výše téměř půl kilometru ční nad krajinou Koukolova hora, která je skvělým výhledovým bodem. (8. 6. 2001)

Z kaple na vrcholu Koukolovy hory zbylo už jen torzo. (8. 6. 2001)

Rozlehlý lom se nalézá v těsném sousedství Koněpruských jeskyní. (8. 6. 2001)

Školáci právě vyšli z přítmí jeskyní na denní světlo. (8. 6. 2001)

Občerstvení u Koněpruských jeskyní se v těchto dnech těší velkému zájmu. (8. 6. 2001)

Restaurace U nádraží v rekreační obci Srbsko. (8. 6. 2001)

Jedno z mála dochovaných stavení v obci Koda. (8. 6. 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Ve čtvrtek padaly teplotní rekordy, v Brně naměřili přes 26 stupňů

Ilustrační foto

Nejvyšší teploty v Česku ve čtvrtek vystoupaly až nad 26 stupňů Celsia. Nejvýš se rtuť v teploměru dostala v...

Stát odškodní děti s trvalými následky po očkování, navrhuje ministr

(Ilustrační snímek)

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch plánuje odškodňovat děti, kterým povinné očkování způsobí závažné poškození...

V motolské nemocnici se otevřelo centrum robotické chirurgie

Marek Babjuk, přednosta urologické kliniky pražské Fakultní nemocnice v Motole,...

V pražské Fakultní nemocnici v Motole slavnostně zahájili provoz Centra robotické chirurgie. V Česku začaly první...

Najdete na iDNES.cz