Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Usámova sídla se zakously bagry. Pákistán demoluje dům v Abbottabádu

  18:12aktualizováno  19:01
Pákistánské úřady začaly demolovat komplex, v němž před tím, než ho loni zabilo americké komando, žil terorista Usáma bin Ládin. Areál budov se nachází v Abbottabádu na severozápadě země. O demolici informovala s odvoláním na tamní obyvatele agentura AP.

Pákistánské úřady začaly bořit dům v Abbottábádu, v němž žil před smrtí terorista Usáma bin Ládin. (26. února 2012) | foto: Reuters

Dva obyvatelé agentuře řekli, že vláda poslala na místo těžkou stavební techniku. Demolice začala v sobotu odpoledne po setmění strháváním vnějších zdí, které jsou vysoké mezi 3 a 5 metry. Po nich přišla na řadu samotná třípatrová obytná část.

Dělníci si přivezli i osvětlení, aby mohli pracovat i za tmy, řekli místní. Z obav před obtěžováním ze strany úřadů ale nechtěli uvést svá jména.

Pákistánský dům Usámy bin Ládina

Vyjádření oficiálních činitelů se zatím nepodařilo získat. AP hovořila s důstojníkem tajné služby, který potvrdil, že demolice probíhá. Nevěděl však, proč k ní vláda přistoupila. Jméno odmítl sdělit, protože nemá povolení mluvit s médii.

Demoliční práce probíhají za přísných bezpečnostních opatření. Množství policistů vytvořilo kolem areálu kordon, aby zabránilo zvědavcům v přihlížení, hlásí z místa reportér AP, který se dostal dostatečně blízko, aby mohl potvrdit, že demoliční práce skutečně probíhají.

Uvnitř vnějšího policejního kordonu je ještě jeden tvořený vojáky. Ti se zahřívají u hořících ohňů.

Komplex v Abbottabádu je pro pákistánské úřady připomínkou roztržky s Američany, kteří obvinili Pákistán z toho, že o přítomnosti hledaného arciteroristy na svém území musel vědět. To byl i důvod, proč Američané předem neinformovali Pákistán o akci svého komanda na jeho území. Agentura AP v této souvislosti připomněla, že v těsné blízkosti domu, v němž Usáma bin Ládin pobýval, je prestižní pákistánská vojenská akademie.

Nákres útočiště Usámy bin Ládina v pákistánském Abbottábádu

Nákres útočiště Usámy bin Ládina v pákistánském Abbottábádu

Sídlo Usámy bin Ládina se rozkládá na obrovském pozemku a je až osmkrát větší než okolní domky. V roce 2005, když ho stavěli, se dům ještě nacházel na poměrně izolovaném místě. Za poslední roky ale kolem něho vyrostlo množství dalších domů (podrobnosti o Usámově sídle najdete zde).

Obyvatelé Abbottabádu se od Usámova dopadení dohadovali, co se s domem stane. Demolice byla jednou z uvažovaných možností. Někteří mluvili i o tom, že by se komplex mohl stát cílem pro turisty, což by přineslo městu peníze. Tato varianta ovšem přinášela riziko, že by se dům stal poutním místem příznivců teroristické sítě al-Káida, kterou bin Ládin založil a vedl.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Najdete na iDNES.cz