Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Texasu přišli z Čermné a prosluli koláči. Výbuch jim změnil život

  7:56aktualizováno  7:56
Tragické události v americkém Westu se dotkly i tamní početné skupiny potomků vystěhovalců z Horní Čermné a dalších obcí na Orlickoústecku. Právě odtud se vydali před 160 lety do Ameriky a část z nich se usídlila právě v městečku West.

Koláče k českým přistěhovalcům v Texasu neodmyslitelně patří. Na festivalu Westfest se dokonce dělá ochutnávková soutěž. | foto: Westfest.com

"Je mi moc líto, co se tam stalo, mezi postiženými mohou být i mí vzdálení příbuzní. Vždycky jsem si říkal, že bych se někdy právě do těchto míst po stopách svých vzdálených předků podíval," řekl bývalý hornočermenský starosta Miroslav Šilar.

Rod Šilarů patří k velmi početným a jeho domácího srazu před pěti lety se zúčastnili i potomci Šilarů z Texasu.

V roce 1995 se sraz Šilarů uskutečnil právě v městečku West a spolu se svým již zemřelým otcem se ho zúčastnil také dnešní senátor Petr Šilar, který se dostal do povědomí hlavně snahou o zrušení letního času.

"Pamatuji se, že West je malé městečko, zeleně v něm moc není. Česká komunita tam drží pohromadě, vycházel tam i česky psaný časopis Hospodář, v češtině už poslední. Hodně se věnují práci ve spolcích a v kostelích Moravských bratrů," řekl Petr Šilar.

K městu v Texasu patří klasické koláče

A samozřejmě se tam setkal i s nejznámějším českým pokrmem, slavnými koláči, které lze koupit v mnoha pekárnách, na benzinkách nebo přímo v obchodech zaměřených na koláče.

Tragédie potomků někdejších příbuzných a sousedů senátora velmi zasáhla.

"Víme o sobě, občas si vyměňujeme e-maily, chodí mi jejich časopisy. Určitě se jim ozvu a zeptám se, jak velké škody výbuch české komunitě způsobil," řekl Petr Šilar.


Jeho otec pomáhal potomkům někdejších vystěhovalců sestavovat rodokmeny jejich rodin. Tím prvním organizátorem vystěhování byl Josef Lidumil Lešikar z vesničky Nepomuky u Horní Čermné.

Prvních 74 Čechů z této oblasti opustilo své domovy a vydalo se na cestu z nádraží v Ústí nad Orlicí a potom z přístavu v Hamburku v roce 1851. Cestu jich přežilo jen 38. Druhá velká skupina opustila Orlickoústecko o 23 měsíců později. Další velká skupina emigrantů zamířila do Texasu již hlavně z Valašska.

"V období občanské války bylo v Texasu již okolo sedmi set Čechů. Toto číslo vzrostlo během následujících let, kdy sčítání lidu ukazuje, že v Texasu žilo okolo 9 200 občanů, kteří se narodili v českých zemích, a roku 1910 se číslo zvýšilo na patnáct tisíc. Roku 1940 žilo na území Texasu 62 680 lidí, jejichž mateřským jazykem byla čeština," uvedla Nela Králová ve své práci o Češích v Texasu.

Češi zakládali spolky a dělali tlačenky

Podle ní byli čeští krajané v Texasu především velmi úzce spjati s rodinným společenstvím a fixovali se na půdu a zemědělství. Po založení osad začali rozvíjet kulturní život a prostřednictvím nejrůznějších spolků a sdružení udržovali českou kulturu stále v povědomí.

Vedle slavných koláčů zaujali okolí i klobásníky, tedy malými druhy párku uvnitř těsta, tlačenkou, jitrnicemi, buchtami i štrúdly. V Texasu je stále populární polka a i dnes je možné slyšet na nejrůznějších festivalech staré české písničky.

Na začátku všeho byl již zmíněný Josef Lidumil Lešikar, sečtělý krejčí, který si dopisoval i s Boženou Němcovou a jehož pamětní deska je umístěna na chaloupce č. 1 ve vesničce Nepomuky. Také jeho praprasynovce Miloše Lešikara tragické události ve Westu nenechaly klidným.

"Samozřejmě mě dění ve Westu zajímá, možná víc než jiné Čechy, i když přímo ve městě předky nemám. Dění v české komunitě jsem sledoval za života svého otce díky krajanským časopisům a nyní jen na dálku. Ale těší mě, že v Texasu je muzeum vystěhovalectví z celé Evropy a jeden z jeho hlavních exponátů je srub mého předka Josefa Lidumila Lešikara," řekl Miloš Lešikar.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Za znásilnění může nejčastěji někdo známý, roste počet mladých násilníků

(Ilustrační snímek)

Za většinu znásilnění mohou osoby, které oběti znají, než cizí člověk v temném parku, ukazuje analýza 55 loňských...

V Čechách bude až patnáct stupňů, víkend ale přinese déšť i sníh

Výhled směrem k Bezdězu.

Konec pracovního týdne se ponese ve znamení inverze. Zatímco v Čechách bude jasno a teploty se vyšplhají až k patnácti...

Vyšetřování únosu Čechů v Libanonu je u konce. Policie případ odložila

Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015.

Národní centrála proti organizovanému zločinu odložila vyšetřování případu pětice Čechů, kteří byli v roce 2015 uneseni...Najdete na iDNES.cz