Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do středy chceme dvě miliardy a konec propouštění, vyzvali dopraváci Béma

  7:27aktualizováno  13:33
Jednání pražských dopraváků s magistrátním krizovým štábem, které mělo zažehnat stávku, zkrachovalo. Odboráři sepsali primátoru Pavlu Bémovi sedm podmínek, jejichž splnění musí slíbit do středy. Odmítají třeba chystané propuštění pěti set lidí. Pokud nevyhoví, MHD se zastaví.

Krizový štáb magistrátu zasedl s odboráři k jednacímu stolu v sídle pražského Dopravního podniku krátce po osmé a jednal až do 13:00. Jednalo se hlavně o penězích. Odboráři požadují po městě 1,9 miliardy.

Spor o mzdy
a náklady

Zatímco město se domnívá, že Dopravnímu podniku by mělo stačit přes sedm miliard korun, které letos dostane, podnik argumentuje podepsanou smlouvou o objednávce, ve které je cena za rozsah veřejné dopravy vyčíslena asi na 9,1 miliardy.

Podle Béma jsou služby Dopravního podniku dražší než u konkurence. Mzdy zaměstnanců DPP podle něj letos vzrostly o šest procent, což firmu stálo dalších 530 milionů. Průměrná mzda v podniku je prý kolem 28 tisíc korun.

Město navrhuje, aby si vedení DPP snížilo platy o třicet procent, ostatní zaměstnanci pak o sedm. Odboráři to odmítají.

Bém novinářům sdělil, že Dopravní podnik padnout nenechá, že chce ale vidět transparentní rozpočet.

"Vyslechl jsem jejich požadavky. Některé z nich mne překvapily. Pro mne jsou však důležité dvě ze sedmi podmínek (podmínky viz rámeček pod článkem, pozn. red.). A to financování podniku a dodržení kvalitní dopravy. Zbytek je na managementu Dopravního podniku," vzkázal Bém novinářům.

Prozatím dopravákům přislíbil 900 milionů korun.  - o jeho slibu čtěte více zde

Návrh na schválení poskytnutí zúčtovatelné zálohy pražskému Dopravnímu podniku bude radě města předložen zítra. Částku pak podnik dostane na základě platné smlouvy na rok 2009. Další prostředky ale dopraváci tak snadno nezískají, do společnosti přijdou auditoři.

"Další prostředky budou dofinancovány na základě vyúčtování prokazatelné ztráty za rok 2009 a na základě auditu, který ve společnosti provede auditorská firma Deloitte. Do 11. listopadu prověří firma hospodaření Dopravního podniku za první pololetí roku 2009. Do 13. listopadu pak za tři čtvrtě roku 2009. Výsledky auditu se předloží Radě hlavního města Prahy," píše se v dohodě, kterou podepsalo město, Dopravní podnik i firma Ropid.

Stávka zůstává ve hře

Podpora středních čech

Pražští odboráři napsali středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi a požádali jej, aby jejich případnou stávku podpořil. "Žádáme vás, abyste nevyhověli případné žádosti představitelů hlavního města Prahy o náhradní autobusy. Obáváme se, aby to nebylo vnímáno jako intervenční výpomoc a stávkokazectví. Očekáváme vaši solidaritu a podporu případné stávky pražských dopraváků," píše se v dokumentu.

Podle šéfa odborové rady Jiřího Obitka tak stávka nadále hrozí. "Pan primátor už věděl o naší situaci dlouho. Psali jsme mu otevřené dopisy. O stavu podniku musel vědět minimálně půl roku, řeší to ale až na poslední chvíli," uvedl před novináři.

Po jednání dodal, že nebudou-li splněny podmínky, mohou odbory po 11. listopadu kdykoliv stávkovat. "Dali jsme si prostor na analýzu, město se musí vyjádřit do středeční půlnoci,"dodal.

Odboráři vyčítali Bémovi pasivitu z očí do očí - obvinili ho, že jim rok a půl lhal. Primátor na ně zase křičel, že nemůže nic dělat, dokud mu podnik neukáže čísla. Obě strany na sebe křičely a hluk doléhal přes zavřené dveře až k novinářům.

Další jednání se plánuje na středu. Samotný krizový štáb zasedne ještě dnes v 16:00. "Nikam jsme se nehnuli, bude to dlouhé jednání, řešení je v nedohlednu," zhodnotil situaci krátce po jedenácté předseda Odborového svazu pražských dopraváků Petr Pulec.

Jako nejbližší možný termín stávky se nyní jeví čtvrtek. Odbory ale mají ze zákona povinnost oznámit stávku tři pracovní dny předem. Na podporu odborářů pražského Dopravního podniku vstoupily do stávkové pohotovosti odbory Dopravního podniku Olomouce.

Požadavky odborářů pražského Dopravního podniku vůči vedení Prahy

- primátor předloží plán dofinancování Prokazatelné ztráty roku 2009 včetně návrhu financování dopravního podniku v příštích letech tak, aby nebylo nutno čerpat kontokorent zvyšující náklady na financování provozu podniku
- DPP ukončí činnost společnosti BNV Consulting, která má na starosti organizační audity a outsourcing, tedy vyvedení některých činností mimo podnik
- DPP ukončí spolupráci s Radkem Novotným, ředitelem projektu transformace v DPP
- DPP ukončí všechny projekty směřující k outsourcingu, privatizaci nebo prodeji, které mají pro chod DPP strategický a zásadní význam
- zastavení všech projektů směřujících k outsourcingu a jejich nové prověření, protože uvažovaná desetiprocentní úspora nákladů pro DPP je nereálná
- ukončení snižování počtu pracovních míst z důvodu nedodržení slibů primátora, který zněl: Úspory vyplývající z transformace DPP budou využity pro zlepšení poskytované služby cestujícím
- nastavení standardu kvality při přepravě cestujících pro všechny dopravce na území hlavního města Prahy provozující MHD
- splnění těchto bodů doručit písemnou formou do 11. listopadu 2009 do 24:00 všem členům stávkového výboru

Zdroj: Odborové organizace DPP

Na čí straně jste ve sporu pražských dopraváků s vedením města?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

město 9160
dopraváci 4903
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Najdete na iDNES.cz