Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do špičkové politiky nepatříte, řekl Paroubek Topolánkovi

  13:34aktualizováno  13:52
Nejvážnější uchazeči o post příštího premiéra se podruhé střetli v televizním duelu, tentokrát v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Oba svorně hájili programy svých stran a uráželi programy toho druhého. Rivalové se také vzájemně obviňovali z neslušného chování a lží.

Přejít na volební speciál

Oba soupeři při dvouhodinovém duelu v Kongresovém centru byli za pultíky s logy svých stran. Televizní diváci za jejich zády viděli panorama Prahy. Topolánek měl tmavé sako s nezbytnou modrou šipkou ODS v klopě. Paroubek na duel oblékl béžové sako.

Druhý předvolební televizní duel obou politiků začal házením mince. To vyhrál Mirek Topolánek, který mohl začít a během jedné minuty zhodnotit klady a zápory svého protivníka. Paroubka pochválil za to, že jde za svým cílem a umí využít příležitost.

Paroubek naopak také během jedné minuty řekl, že Topolánkovi by rád sebral jednu jeho vlastnost - lidovost. Když měl mluvit a záporných stránkách soupeře, řekl Topolánkovi, že pro něj špičková politika není. "Váš největší problém je, že jste možná politik, ale nejste státník," vrátil Topolánek Paroubkovi útok v samém závěru pořadu.

Krátká část debaty se věnovala i minulému televiznímu duelu, na jehož konci nepodal Topolánek Paroubkovi ruku. - více zde

"ODS hledá alibi, jak se vyzout z očekávané volební prohry," reagoval Paroubek na to, že Topolánek kvůli úniku odposlechů z kauzy Kořistka zpochybnil regulérnost nadcházejících voleb. "Pan Topolánek jako předseda ODS nám vyhovuje," neodpustil si Paroubek v narážce na průzkumy příznivé pro ČSSD další útok na svého rivala.

Za zásadní témata označil Topolánek svobodu a budoucnost bez komunistů. Paroubek prozradil inspiraci britskými labouristy, kteří už třikrát vyhráli volby. "Věřím, že se jim za týden vyrovnáme," prohlásil sebevědomě. Jako hlavní témata označil solidární společnost, prosperitu země či růst životní úrovně.

Co by dělali jako premiéři
"Zabráním rovné dani, školnému, platbám u lékaře, zničení zákoníku práce," odpověděl Paroubek na otázku, co by jako nový premiér udělal jako první.

"První věc, kterou musíme udělat, že vyšetříme kauzy, které nás pronásledují v posledních měsících a letech. Zabráníme vstupu komunistů do vlády a chceme zrušit všechny zákony, které komunisté a socialisté schválili za poslední týdny," odpověděl naopak Topolánek. Řekl také, že by ihned zahájil práci na realizaci ekonomického programu ODS.

Další část diskuse se dotkla počtu ministerstev. Paroubek zopakoval své plány na zřízení ministerstva pro evropské záležitosti a zrušení ministerstva informatiky. Topolánek naopak promluvil o plánech ODS na vznik ministerstva hospodářství, které by převzalo agendu resortů průmyslu, dopravy a místního rozvoje.

Náš program je lepší, předháněli se lídři
Na závěr přišla na řadu čtyři témata, která jsou ve volební kampani klíčová. Paroubek losoval z klobouku první téma, vytáhl zdravotnictví. Premiér chválil dosažené úspory ve VZP, Topolánek naopak obvinil ČSSD, že nucenou správou VZP zadlužila jeho budoucí vládu pěti miliardami korun.

Dalšími tématy byly korupce, školství a ekonomika. Oba lídři chválili své programy pro dané oblasti a zároveň se snažili kritizovat program konkurenční strany.

Při debatě o korupci Topolánek prohlásil, že za vlád ČSSD korupce nebývale pronikla do státní správy. Paroubek kontroval prohlášením, že za vlád ODS se v Česku kradlo nejvíc od do Bílé hory.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Začátek týdne bude větrný a teplý, ochlazovat se opět začne od středy

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...Najdete na iDNES.cz