Naposledy stávkovali učitelé kvůli platům loni v červnu. Letos stávku nevylučují, ale zatím ji nepřipravují.

Naposledy stávkovali učitelé kvůli platům loni v červnu. Letos stávku nevylučují, ale zatím ji nepřipravují. | foto: ČTK

Do Sněmovny zamíří kvůli platům jen tři sta učitelů, zbytek skolila chřipka

  • 14
Kvůli chřipce, která zasáhla celé Česko, nedorazí v úterý do Prahy dva tisíce učitelů, jak na konci listopadu avizovaly školské odbory, ale necelých tři sta. Namířeno mají do Sněmovny, kde budou poslanci ve středu schvalovat rozpočet na rok 2010.

"I přesto, že naše kolegy trápí chřipka, tak se chystají do Prahy a máme signály, že z každého kraje přijede autobus s dvaceti lidmi," řekla iDNES.cz místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková.

Podle šéfa odborářů Františka Dobšíka chtějí učitelé svou přítomností ve Sněmovně podpořit poslance, kteří požadují více peněz do školství a zároveň přesvědčit ty nerozhodnuté. O rozpočtu se přitom bude hlasovat až ve středu.

Středeční schůze však začíná už v devět hodin ráno a kantoři z celé republiky by se tak brzy do Prahy nedostali. Proto se sjedou už v úterý. "Máme domluvené schůzky s poslanci," řekl ČTK Dobšík s tím, že mají v plánu přesvědčovat například poslance zvolené za Stranu zelených. Podporu ČSSD a KSČM už mají vyjednanou.

Skupina přibližně tři sta učitelů má v jednu hodinu sraz na Malostranské. Odtud se přesunou do Sněmovní ulice. Učitelé mají v plánu usednout ve Sněmovně na galerii. Tam se vejde kolem stovky lidí, učitelé se tam proto budou střídat.

Více peněz požadovali minulý týden před Sněmovnou i zemědělci. Ti se sešli na Hradčanském náměstí, kde po proslovech došli Nerudovou ulicí až do Sněmovní ulice. Pak se pokojně rozešli. - čtěte Jdeme na ně, halekali farmáři u Hradu. Pak se mačkali u Sněmovny

Stávku nevylučují, ale zatím se na ní nepřipravují

Školské odbory požadovaly navíc 3,4 miliardy korun. Poslanec a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka minulý týden v pozměňovacím návrhu přidal školám "pouze" 3,1 miliardy.

platy

Rozpočet na platy v regionálním školství má podle posledních návrhů v roce 2010 dosáhnout 53,6 miliard. To by v porovnání s letošním rokem představovalo snížení o 2,4 miliardy. Podle náměstka ministryně školství Jindřicha Kitzbergera by se tak průměrný měsíční plat snížit o 800 až 900 korun na přibližně 21 tisíc. Školské odbory odhadují pokles až o 1200 korun.

S tímto navýšením - pokud ho poslanci ve středu ve třetím čtení schválí - by se ale odbory spokojily. Je totiž naděje, že poslanci odsouhlasí ještě jeden pozměňovací návrh komunistického poslance Milana Bičíka, který školám pošle 250 milionů na pomůcky.

"Doufáme, že to schválí. Politici napříč stranami tvrdí, jak je pro ně vzdělání prioritou, tak uvidíme jestli to priorita je, nebo ne," řekla Vondráčková.

Pokud navýšení ve Sněmovně neprojde, jsou školské odbory připraveny k dalším akcím. "Stávku nemůže vyloučit. Nevyhrožujeme s ní, ale vyloučit to nemůžeme," uzavřela Vondráčková.

Školské odbory vyzvaly už dříve peticí zákonodárce i vládu, aby bojovali proti krizi vzděláváním, nikoli snižováním učitelských platů. Pod petici se k 9. listopadu podepsalo přes 90 tisíc pedagogických zaměstnanců. - čtěte Na platy nám nesahejte, žádají politiky učitelé. Zatím peticí


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video