Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Do Sněmovny míří novela o vzdělávání sester, měla by zabrzdit jejich odchod

  • 43
Prezidentka České asociace sester Dana Jurásková se pustila do práce, kterou nestihla dokončit jako ministryně zdravotnictví. Se svým bývalým náměstkem Markem Šnajdrem z ODS dnes představila návrh novely zákona o vzdělávání sester. Pokud změny projdou, mohly by podle Juráskové zlepšit sestrám podmínky pro práci a ty by pak neodcházely z oboru nebo do zahraničí.

Novela už jednou Sněmovnou prošla, poslanci ji ale do voleb nestihli schválit. Šnajdr ji proto předloží znovu jako poslanec. "Novela zvýší kompetence všeobecných sester, porodních asistentek a ostatních nelékařů a tím i prestiž jejich povolání," uvedla Jurásková.

"K PROTESTU SESTRY NEVYZVU"

Dana Jurásková nebrání svým členkám, aby se 21. září účastnily odborářských protestů proti změnám platových tabulek a snižování platů ve zdravotnictví. Sama ale protesty organizovat nebude, ani k nim nebude své členky vyzývat. "Jsme odbornou společností a dlouhou dobu už pracujeme na tom, aby tuto image neztratila. Nicméně to nebrání našim členům, aby se k demonstraci připojili," řekla.
"Pokud tabulky zdravotníků klesnou o deset procent, nepochybně to sestry postihne, zejména v menších zdravotnických zařízeních, kde nemají žádné mimotarifní složky. Očekáváme, že zaměstnavatelé jim tarif sníží a rozhodně ho nebudou žádným způsobem dorovnávat," řekla Jurásková.
Místopředseda sněmovního zdravotního výboru a bývalý první náměstek Juráskové Marek Šnajdr doplnil, že pro zdravotnictví je rizikové, když část zaměstnanců je odměňována podle platových tabulek, které jsou navázány na státní rozpočet, přitom resort je financován ze zdravotního pojištění.

Lepší podmínky pro sestry mají přivést do oboru další zájemkyně. V Česku je zhruba 80 tisíc sester, ročně zhruba 300 z nich žádá ministerstvo o potvrzení, které jim umožní odejít za prací do ciziny. Mnohem větší však je odliv sester do jiných profesí.

Norma podle Juráskové zlepší postavení sester tím, že legalizuje současný stav. Dnes sestry při péči o pacienty konají řadu odborných činností, zdravotní pojišťovny je ale platí jen v případě, že jsou vykázány na lékaře. Nově by je pojišťovny platily i za sestry.

Oproti původním záměrům zákonodárců převést specializační vzdělávání sester na vysoké školy ponechává norma studium všeobecných sester i na vyšších odborných školách. Umožňuje zdravotnickým záchranářům, aby pracovali v lůžkových částech intenzivní péče a na ARO. Ruší různé obory sanitáře a nechává jen obor všeobecný sanitář.

Měla by projít bez problémů

"Za nejdůležitější změnu považujeme to, že se registrační období prodlouží z šesti na deset let, zjednoduší se proces registrace a sníží poplatek za registraci z 500 na 100 korun," uvedla Jurásková. Bez registrace nemůže sestra pracovat samostatně, jen pod odborným dohledem. Z 80 tisíc sester jich má registraci zhruba 45 tisíc, většině vyprší původní šestiletá lhůta příští rok. Registr není schopen zvládnout v krátké době takový nápor nových registrací.

Šnajdr soudí, že technická novela, která již prošla v Poslanecké sněmovně dvěma čteními, by neměla působit zákonodárcům problém, takže by mohla začít platit už na přelomu letošního a příštího roku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video