Do školek se nedostaly tisíce dětí. Kapacitu rozšiřují jen někde

  6:10aktualizováno  6:10
Bydlíte či pracujete v krajském městě nebo v Praze, ale nemáte tu trvalé bydliště? Pak na mateřskou školu pro své dítě rovnou zapomeňte. Smůlu mají i rodiče, jejichž dítěti budou tři roky teprve v následujícím školním roce. Vyšlo to najevo, když MF DNES ve všech krajích zjišťovala, kolik dětí u zápisu neuspělo.
Školky jsou přecpané. Kapacitu ve školách máme, tvrdí města

Školky jsou přecpané. Kapacitu ve školách máme, tvrdí města | foto: Profimedia.cz

Dostat dítě do školky je někde velmi těžké. Dvě stovky dětí nevzali v Pardubicích, Ústí nad Labem či Hradci Králové, kde se o místo nově ucházelo vždy kolem tisíce rodin. Ještě více dětí odmítli v Českých Budějovicích či Olomouci.

Všude však není tak zle. Třeba Ostrava problém s kapacitou neměla, pouze někde odmítli děti mladší tří let, v nedaleké Karviné mají mnohde dokonce podstav, v České Lípě také není plno.

Jezděte do vedlejší vesnice, radí starosta

Rodiče zkoušeli všelijaké triky. V Pardubicích třeba falšovali místo bydliště, které bývá rozhodujícím kritériem. "Objevili jsme několik desítek takových případů a jejich žádosti jsme zamítli," řekla náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková. Ve Zlíně zase zaznamenali, že někteří rodiče zkusili dítě přihlásit do osmi školek najednou.

Nejde jen o krajská města. "Přijali jsme 205 dětí, 124 žádostem jsme nevyhověli," vyčíslila mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová. V Kuřimi v Jihomoravském kraji přijali 137 dětí a 90 jich odmítli.

Obtížná je situace také v městských satelitech, kam se před několika lety přestěhovalo mnoho rodin.

V menších obcích se to liší místo od místa. Školka v malých Vědomicích u Roudnice nad Labem odmítla pět dětí. Starosta Václav Tyl rodičům radí, ať zkusí okolní vesnice, přes které jezdí do práce. Na rozšíření vlastní školky nemají peníze.

"Nevzali mi dítě do školky ve Stráži nad Nisou, kde bydlíme. Pracuji na zkrácený pracovní úvazek, starší dítě už do této školky chodí a splňovala jsem všechna kritéria," řekla Jitka Miškovská. V Liberci takové potíže nejsou.

Pro ženy, kterým zaměstnavatel držel podle zákona místo tři roky, je velký problém, když nemají kam dítě dát. Mohou přijít o práci. Hrozí to třeba samoživitelce Janě Sobkové z Olomouce, která jezdí do práce do Mohelnice. Vybrala si školku v Hodolanech, kde bydlí její rodiče, ale neuspěla.

Obce se často zaklínají trvalým bydlištěm, ale pak vznikají paradoxní situace. Miladě z Brna řekli, že nemá šanci, ačkoli školka stojí vedle domu, kam se bude rodina v létě stěhovat. Zatím tam však trvalé bydliště nemají. "V místě současného bydliště bych školku dostala, ale syna přes celé město určitě vozit nebudu," komentovala to.

"Budu muset na podporu. V práci na mě těžko počkají," bojí se Markéta z Olomouce.

O práci se bojí i pětatřicetiletá Olomoučanka Markéta. Byla dokonce ochotná platit "školné" už od září, přestože by dítě nastoupilo v únoru, ale nestačilo to. Babičku nemá, peníze na chůvu nebo soukromou školku taky ne.

"Nejspíš budu muset odejít na podporu, v práci na mě těžko počkají," uvažuje žena, která se bojí, že podpora bude mnohem nižší než 7 600 korun rodičovské měsíčně.

Zatímco velká města plánují rozšiřování školek nebo na ně znovu předělají budovy, které dříve pronajala třeba jako fitness-centra, v malých obcích a satelitech to bude horší. Tak například Moravany v Jihomoravském kraji odmítly půlku dětí, ale rozšíření školky v brzké době neplánují.

Základních škol máme dost, tvrdí města

Za několik let se silné ročníky přelijí do základních škol, ale tam by problém takhle eskalovat neměl. "Máme více než dva tisíce volných míst, což by mělo stačit," doufá mluvčí ústeckého magistrátu Ivana Sloničková. Podobně to viděli v naprosté většině dotázaných měst.

Děti však mnohde čekají přeplněné třídy s více než třemi desítkami spolužáků, zatímco dnes bývá na prvním stupni ve třídě ani ne dvacet dětí.

Ostatně zvyšuje se i kapacita tříd ve školkách, které dnes berou i 28 dětí, ačkoli ještě před několika lety bylo maximem pětadvacet.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Praha, 12.10.2018 Elektrický skůtr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Nejoblíbenějšími jmény jsou Eliška a Jakub, narodili se i Madla a Gaston

Ilustrační snímek

Nejpopulárnějšími dětskými jmény v Česku jsou Eliška a Jakub, naopak Tereza vůbec poprvé od roku 1999 vypadla z...

Pojišťovny nepočítají s krizí, nemají rezervu ani na měsíc, vyplývá z analýzy

Ilustrační snímek

Systém zdravotního pojištění není připraven na zhoršení ekonomické situace a případnou další hospodářskou krizi. Nemá...Najdete na iDNES.cz