Do školek se nedostaly tisíce dětí. Kapacitu rozšiřují jen někde

  6:10aktualizováno  6:10
Bydlíte či pracujete v krajském městě nebo v Praze, ale nemáte tu trvalé bydliště? Pak na mateřskou školu pro své dítě rovnou zapomeňte. Smůlu mají i rodiče, jejichž dítěti budou tři roky teprve v následujícím školním roce. Vyšlo to najevo, když MF DNES ve všech krajích zjišťovala, kolik dětí u zápisu neuspělo.
Školky jsou přecpané. Kapacitu ve školách máme, tvrdí města

Školky jsou přecpané. Kapacitu ve školách máme, tvrdí města | foto: Profimedia.cz

Dostat dítě do školky je někde velmi těžké. Dvě stovky dětí nevzali v Pardubicích, Ústí nad Labem či Hradci Králové, kde se o místo nově ucházelo vždy kolem tisíce rodin. Ještě více dětí odmítli v Českých Budějovicích či Olomouci.

Všude však není tak zle. Třeba Ostrava problém s kapacitou neměla, pouze někde odmítli děti mladší tří let, v nedaleké Karviné mají mnohde dokonce podstav, v České Lípě také není plno.

Jezděte do vedlejší vesnice, radí starosta

Rodiče zkoušeli všelijaké triky. V Pardubicích třeba falšovali místo bydliště, které bývá rozhodujícím kritériem. "Objevili jsme několik desítek takových případů a jejich žádosti jsme zamítli," řekla náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková. Ve Zlíně zase zaznamenali, že někteří rodiče zkusili dítě přihlásit do osmi školek najednou.

Nejde jen o krajská města. "Přijali jsme 205 dětí, 124 žádostem jsme nevyhověli," vyčíslila mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová. V Kuřimi v Jihomoravském kraji přijali 137 dětí a 90 jich odmítli.

Obtížná je situace také v městských satelitech, kam se před několika lety přestěhovalo mnoho rodin.

V menších obcích se to liší místo od místa. Školka v malých Vědomicích u Roudnice nad Labem odmítla pět dětí. Starosta Václav Tyl rodičům radí, ať zkusí okolní vesnice, přes které jezdí do práce. Na rozšíření vlastní školky nemají peníze.

"Nevzali mi dítě do školky ve Stráži nad Nisou, kde bydlíme. Pracuji na zkrácený pracovní úvazek, starší dítě už do této školky chodí a splňovala jsem všechna kritéria," řekla Jitka Miškovská. V Liberci takové potíže nejsou.

Pro ženy, kterým zaměstnavatel držel podle zákona místo tři roky, je velký problém, když nemají kam dítě dát. Mohou přijít o práci. Hrozí to třeba samoživitelce Janě Sobkové z Olomouce, která jezdí do práce do Mohelnice. Vybrala si školku v Hodolanech, kde bydlí její rodiče, ale neuspěla.

Obce se často zaklínají trvalým bydlištěm, ale pak vznikají paradoxní situace. Miladě z Brna řekli, že nemá šanci, ačkoli školka stojí vedle domu, kam se bude rodina v létě stěhovat. Zatím tam však trvalé bydliště nemají. "V místě současného bydliště bych školku dostala, ale syna přes celé město určitě vozit nebudu," komentovala to.

"Budu muset na podporu. V práci na mě těžko počkají," bojí se Markéta z Olomouce.

O práci se bojí i pětatřicetiletá Olomoučanka Markéta. Byla dokonce ochotná platit "školné" už od září, přestože by dítě nastoupilo v únoru, ale nestačilo to. Babičku nemá, peníze na chůvu nebo soukromou školku taky ne.

"Nejspíš budu muset odejít na podporu, v práci na mě těžko počkají," uvažuje žena, která se bojí, že podpora bude mnohem nižší než 7 600 korun rodičovské měsíčně.

Zatímco velká města plánují rozšiřování školek nebo na ně znovu předělají budovy, které dříve pronajala třeba jako fitness-centra, v malých obcích a satelitech to bude horší. Tak například Moravany v Jihomoravském kraji odmítly půlku dětí, ale rozšíření školky v brzké době neplánují.

Základních škol máme dost, tvrdí města

Za několik let se silné ročníky přelijí do základních škol, ale tam by problém takhle eskalovat neměl. "Máme více než dva tisíce volných míst, což by mělo stačit," doufá mluvčí ústeckého magistrátu Ivana Sloničková. Podobně to viděli v naprosté většině dotázaných měst.

Děti však mnohde čekají přeplněné třídy s více než třemi desítkami spolužáků, zatímco dnes bývá na prvním stupni ve třídě ani ne dvacet dětí.

Ostatně zvyšuje se i kapacita tříd ve školkách, které dnes berou i 28 dětí, ačkoli ještě před několika lety bylo maximem pětadvacet.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Na kovové palandě s igelitkou pod hlavou. Noc redaktorky mezi bezdomovci

Noclehárna má dvě oddělené části – 10 lůžek pro ženy a 32 pro muže (9. prosince...

Teplá sprcha, jídlo a postel k přenocování. Noclehárny poskytují za několik desítek korun útočiště lidem bez domova....

Česko bude hlasovat v OSN proti paktu o migraci, řekl Petříček

Praha 11.12.2018, 30. výročí snídaně francouzského prezidenta Françoise...

Česko bude na Valném shromáždění OSN hlasovat proti globálnímu paktu o migraci, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček...

VIDEO: Louka skrývala šedesát zlatých dukátů z třicetileté války

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Šedesát zlatých dukátů ze 16. a 17. století ukrývala louka nedaleko Králík na Orlickoústecku. Jedinečný soubor mincí,...

Najdete na iDNES.cz