Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do školek nastoupí bakaláři

  23:50aktualizováno  23:50
Střední pedagogické školy, v nichž se na budoucí povolání připravují především učitelky mateřských škol, čeká zřejmě už krátká budoucnost. Pokud školští znalci prosadí svůj požadavek, který je popsán v předběžné verzi Bílé knihy - zásadního dokumentu rozvoje českého školství, bude muset každý předškolní pedagog absolvovat nejméně bakalářské studium na některé z pedagogických fakult vysokých škol. Středoškolské vzdělání - byť pedagogického směru - už dál nebude stačit, nedá studentům potřebnou kvalifikaci.

"Péče o dítě v raném věku, snaha ovlivňovat činnosti, které předškolní děti se svými vrstevníky provozují, to není hra s dítětem.

Je to vysoce zodpovědná činnost, a proto je důležité, aby učitelky mateřských škol měly vyšší vzdělání, než mají dnes," uvedl nedávno šéf týmu Bílé knihy Jiří Kotásek, někdejší děkan pražské pedagogické fakulty.

Kotásek soudí, že mateřská škola dokáže do značné míry srovnat různou úroveň dětí, která je dána zázemím, rodinou. "Vysokoškolsky vzdělaní rodiče dokážou díky stupni svého vzdělání dovést své dítě na mnohem vyšší úroveň, než rodiče, kteří mají jen základní školu. A to může mateřská škola vykompenzovat."

S tím na pedagogických školách souhlasí - nicméně tvrdí, že středoškolské studium budoucím učitelkám dostačuje. "Zastáváme názor, že pro učitele mateřské školy stačí vzdělání, které poskytujeme. A že například výuku výchov, jako hudební, tělesná či výtvarná, zvládáme lépe, než dokážou vysoké školy," míní zástupce ředitele Střední pedagogické školy v Berouně Dalibor Hejda.

Také ředitel Střední pedagogické školy v Přerově Karel Dvořák se domnívá, že zcela zrušit středoškolské pedagogické vzdělání není správné. "Když budete pozorovat dvacet dětí z mateřské školy, tak v průměru takových patnáct jich chce dělat docela normální činnosti - běhat, schovávat se, zpívat... Těm se může věnovat pedagog se středoškolským vzděláním. Zbylé potřebují zvláštní péči, jsou například hyperaktivní - s těmi by měly pracovat vysokoškolačky," soudí Dvořák, podle kterého by personál mateřské školy měl zahrnovat absolventy obojího typu školy plus absolventky vyšších odborných škol.

V návrhu Bílé knihy se ovšem s něčím takovým nepočítá. Odborníci doporučují postupný útlum středních pedagogických škol a jejich transformaci na gymnázia nebo vyšší odborné školy s pedagogickým zaměřením.

Podle úředníků ministerstva školství je transformace na gymnázia možná, protože pedagogické školy poskytují široké všeobecné vzdělání. Ministerstvo navíc zamýšlí otevřít gymnázia pro větší počet žáků.

Pedagogické školy se na změny připravují po svém: na většině míst počítají s tím, že budou moci i nadále provozovat alespoň pedagogická lycea, která sice neposkytují odbornou kvalifikaci, ale připravují pro další studium, především v oblasti pedagogiky. "Určitě to pro nás nebude znamenat konec, spíše jen zakymácení," říká například Dvořák.

Otázkou je, co se současnými učitelkami mateřských škol, které náhle přijdou o potřebnou kvalifikaci. Představa odborníků je taková, že tyto učitelky budou mít jistou dobu na to, aby si potřebné vzdělání doplnily v rámci specializovaného jednoročního programu na některé z pedagogických fakult. Ty mají získat na podobné programy peníze navíc.

Požadavek se má týkat absolventek středních škol do pětačtyřiceti let věku, starší učitelky mohou studovat dobrovolně. "Pokud nebudou mít zájem, samozřejmě se nemusí bát. Vyhrožovat propuštěním jim nikdo nebude," podotkl šéf odboru základního školství na ministerstvu školství Karel Tomek.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz