Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do škol se vrací povinná četba

  1:00aktualizováno  1:00
Na studenty, kteří budou za dva roky skládat státní maturity, čeká překvapení: seznam téměř šesti stovek literárních děl, se kterými se musí seznámit. "Studenti se budou i nadále učit telefonní seznam spisovatelů," hodnotí novinku Jana Bílková, češtinářka pražského Gymnázia Christiana Dopplera.
V seznamu nechybějí ani díla Marie Majerové. Ilustrační foto

V seznamu nechybějí ani díla Marie Majerové. Ilustrační foto | foto: Jan StrouhalMF DNES

Součástí státní maturitní zkoušky z českého jazyka má totiž v povinné části být i literatura. V požadavcích navíc přibyl i seznam povinné četby: obsahuje téměř šest set titulů.

Ve výuce češtiny se tedy vůbec nic nezmění. Studenty středních škol a učilišť čekají při hodinách čtyři roky "biflování" státem vybraných spisovatelů a jejich děl.

V seznamu jsou navíc tituly autorů, které se dnes ve školách neprobírají: například práce německého básníka Wolframa von Eschenbacha, Jan Kořínek a jeho dílo Staré paměti kutnohorské nebo kniha Milady Součkové Odkaz.

Nechybějí zde ani díla "populární" za časů totalitního režimu. Mezi ty patří i Havířská balada od Marie Majerové. "Je proti filozofii současné reformy školství, aby někdo nařizoval studentům, co musí číst. Pro většinu učitelů i studentů je seznam knížek velkým a nepříjemným překvapením," míní Alena Duhajská z gymnázia J. S. Machara v Brandýse nad Labem.

A jak by podle státem řízeného Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které maturitu připravuje, měla zkouška vypadat? Studenti si během posledního ročníku vyberou ze zmíněného seznamu dvacet děl, z nichž jedno si pak při zkoušce vylosují.

K němu dostanou na potítko texty, se kterými budou muset při zkoušce pracovat. Učitelé s žáky však budou muset probrat všechna díla ze seznamu.

"Tomu, zda má být součástí povinné části i literatura, předcházela celonárodní diskuse středoškolských češtinářů. Seznam děl se ale objevil bez konzultace," tvrdí gymnaziální a vysokoškolský učitel češtiny a didaktiky Jiří Kostečka, který byl i spolutvůrcem nové maturity z českého jazyka a literatury.

Ředitel Cermatu Martin Chvál ale tvrdí, že není pravda, že by se s maturitou z literatury nikdy nepočítalo. "Veřejnost i učitelé zřejmě ztotožňovali novou maturitu s didaktickým testem," míní.

Původní představa odborníků byla, že učitelé budou studenty prověřovat v komunikačních dovednostech. Státní maturity se plánují na školní rok 2007/2008.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Kamerové systémy ohlídají studenty, zatím je dostane deset středních škol

Ilustrační snímek

Bezpečnost na středních školách se opět o něco zvýší. Karlovarský kraj vypíše veřejnou zakázku na jejich zabezpečení...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Najdete na iDNES.cz