Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do roku 2006 musí mít všichni nový občanský průkaz

  17:24aktualizováno  17:24
Do konce roku 2005 budou muset mít bez výjimky všichni občané České republiky nové občanské průkazy. Týká se to i těch, kteří mají v kolonce datum platnosti napsáno "bez omezení". Dosud je v oběhu celkem 8 typů občanských průkazů. "To od 1. ledna 2006 skončí, všichni budou mít stejný, takzvaný vzor 2000 který bude jen těžko možné padělat," řekl ředitel odboru správních činností ministerstva vnitra Zdeněk Němec.

Nový občanský průkaz , laminátová karta se zeleno-fialovým pozadím, bude mít dvě základní novinky:
- speciální strojový kód, který urychlí identifikaci majitele průkazu a po vstupu země do Evropské unie bude moci na některých hranicích nahrazovat cestovní pas.
- nebude se na ně lepit fotografie, podobu majitele sejme počítač a pak ji "natiskne" přímo na tenkou fólii. Podobně technika přenese na přední stranu průkazu i podpis majitele.

Na novém průkazu naopak bude chybět informace o tom, kdo jej vydal, zůstane na něm mimo jiné kolonka vyhrazená pro údaje o trvalém pobytu, rodinném stavu. Na zadní stranu se bude také vpisovat jméno a rodné číslo manžela či manželky a dětí.

I cestovní pasy budou napříště vypadat jinak: jejich obal bude tmavě červený, tak jako u všech členských států EU, se zlatým znakem a kromě strojového kódu stejného jako u občanek, bude mít hned několik bezpečnostních prvků, které ztíží padělání.

Obměna pasů bude průběžná, nikdo nemusí do určitého data mít nový typ. "Až někomu skončí platnost stávajícího nebudeme ji prostě prodlužovat ale dáme mu nový doklad. V tomto případě totiž zákon vyznačené datum platnosti nijak nezkracuje," řekl Němec.

Všichni, kdo budou žádat o vystavení nových dokladů nebo budou chtít nahlásit jejich ztrátu či zneužití se od 1. července musejí obracet na okresní úřady (ve větších městech na magistráty) a ne na policii jako doposud. Přestože pracovníci ministerstva tvrdí, že převod této obrovské agendy dopadl dobře, někteří policisté mají vážné problémy s přístupem k informacím.

Především v Praze je obtížné dostat se k fotografiím občanů. Ty jsou k dispozici pouze ve speciálních kartotékách - evidenčních listech občanských průkazů. "Je pravda, že pokud máme nějakou mrtvolu, tak abychom zjistili její totožnost, musíme mít po ruce tento dokument i s fotkou. Tak týden, čtrnáct dnů s tím budou asi potíže, které musíme nějak řešit," konstatoval policejní prezident Jiří Kolář.

Podle něj ale bude problému ubývat tak, jak bude přibývat majitelů nových doklad. Jejich podobizny budou totiž natištěny nejen na občanku či pas ale také do počítačem vedené evidence. A k ní mají policisté nepřetržitý přístup i dnes. "Do doby než se tak stane u všech občanů - tedy do konce roku 2005 - bude záležet na osobních kontaktech jednotlivých krajských ředitelů a šéfů úřadů, které teď mají tuto agendu na starosti. Na nějaké hodnocení je ale brzo, počkáme tak týden čtrnáct dnů," dodal Kolář.

Nový občanský průkaz je laminovaná karta zelené a fialové barvy o rozměrech 74 krát 105 milimetrů se zaoblenými rohy, 3. 7. 2000

Stránka s fografií nového cestovního pasu, 3. 7. 2000

Desky nového cestovního pasu, 3. 7. 2000

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Najdete na iDNES.cz