Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Rady ČT byl zvolen Váňa, který spolupracoval s lidovci a pak s ANO

  14:04aktualizováno  14:04
Novým členem Rady České televize byl ve Sněmovně v tajné volbě zvolen vysokoškolský pedagog Daniel Váňa, který dříve jako mediální poradce úzce spolupracoval nejprve s KDU-ČSL a pak i s hnutím ANO. V tajné volbě dostal 104 hlasů od 166 hlasujících. „Poslední místo zůstalo neobsazeno,“ sdělil iDNES.cz předseda volební komise Martin Kolovratník.

Nový člen Rady České televize, vysokoškolský pedagog Daniel Váňa | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ani ve druhé kole neuspěli dvojnásobný olympijský vítěz v kanoistice Martin Doktor ani Zdeněk Šarapatka, který byl poradcem Miloše Zemana, když byl ještě premiérem, a později šéf kabinetu Stanislava Grosse. Do třetice neuspěl ani geolog Václav Cílek.

Doktor dostal 77 hlasů, Šarapatka 68, Cílek 47. Posledního, patnáctého člena Rady ČT zkusí poslanci zvolit v červnu.

Co dělá Rada ČT

Patnáctičlenná Rada České televize je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje právo kontrolovat činnost ČT. Členové Rady jsou voleni na šest let, přičemž každé dva roky je volena jedna třetina členů.

Už v prvním kole volby poslanci před týdnem zvolili tři radní. Uspěli dosavadní předseda rady Jaroslav Dědič a také její další současný člen Jiří Kratochvíl. Poslanci v tajné volbě zvolili také katolického duchovního a lékaře Jaroslava Maxmiliána Kašparů. Ten byl členem KDU-ČSL, pak odešel do TOP 09, ale nakonec se vrátil k lidovcům.

Do působnosti Rady České televize náleží například jmenovat a odvolávat generálního ředitele a na jeho návrh ředitele televizních studií, schvalovat rozpočet a závěrečný účet nebo kontrolovat plnění rozpočtu ČT.

Účast v radě je placená. Její předseda bere 48 tisíc hrubého měsíčně, tři místopředsedové po 39 tisících měsíčně a řadoví členové 30 tisíc měsíčně. Odměna se vypočítává koeficientem z průměrné měsíční hrubé mzdy v ČT.  Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Najdete na iDNES.cz