Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do pražských autobusů dorazil „velký bratr“, ohlídá je 3 500 kamer

  14:18aktualizováno  15:12
Pražskou autobusovou dopravu čeká malá revoluce. Dopravní podnik začal za 3,5 miliardy obměňovat vozový park. A v nových autobusech SOR dohlédne na bezpečí řidičů i cestujících na 3 500 kamer. Pražany zatím vozí sedmdesát ze 620 plánovaných vozů. Kamery chtějí do autobusů i další města. V Brně by mohly fungovat do pěti let.

Autobus SOR model NB 12

Kamery sledují vnitřek i okolí autobusu a řidičům mimo jiné pomohou i při couvání. Natočený materiál lze uchovat a záznamy mohou pomoci při dopadení zloděje nebo při hádkách s revizory.

Kamerami jsou a budou v Praze vybaveny autobusy typu NB12 a 18 značky SOR Libchavy. "První dorazily v srpnu a bylo jich dvacet, do konce roku 2009 přišlo dalších padesát takových autobusů," uvedl mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený.

Jedná se o zakázku za 3,5 miliardy korun, při níž projde obměnou polovina autobusového vozového parku. Jeden kus NB12 přijde na šest, větší NB18 na osm milionů korun.

Do roku 2014 má po Praze jezdit 620 autobusů, z nichž každý bude vybaven několika síťovými kamerami. "Zlepšují bezpečnost cestujících a mohou také pomoci získat důkazy proti vandalům," uvádí výrobce Axis Communications.

V kloubovém autobusu NB18 je sedm kamer, menší verze NB12 jich má šest. "Jsou umístěny u řidiče a u každých dveří, pak je tam ještě couvací a přehledová kamera," uvedl obchodní ředitel společnosti SOR Libchavy Jindřich Chudý.

Do budoucna chce Dopravní podnik zvýšit i bezpečí řidičů. "V nouzi by mohl řidič zmáčknout tlačítko, které záznam z kamery přepojí přímo na dispečink, který tak bude moci sledovat dění ve voze. Zatím se o tom však pouze uvažuje," uvedl předseda autobusových odborů Jiří Čada.

Nové nízkopodlažní autobusy parkují v garážích v Hostivaři a Řepích, odkud vyjíždějí po Praze. Podle Dopravního podniku jsou ekologické a splňují přísná evropská kritéria.

"Pro cestující i řidiče jsou pak pohodlnější - vůz je prostornější, v zastávce se naklání a je plně nízkopodlažní. Kabina řidiče je pak ergonomicky tvarovaná a klimatizovaná," popsal už před časem ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák.

Kamery v autobusech

Bezpečnostní kamery AXIS 209FD-R jsou umístěny v nových autobusech značky SOR a mají velikost dlaně. Kamera je nenápadná, proti prachu, vlhkosti a vibracím ji chrání průhledný kryt.
Zvládne i tvrdé a proměnlivé podmínky v autobusech či v jiných vozech MHD, pro které jsou konstruovány. V Česku se běžně neprodává, ale cena za jeden kus se v sousedních zemích pohybuje od 565 do 637 euro, tedy přibližně od 14 700 do 16 500 korun.

Kamery měly v Praze doposud jen nejnovější modely tramvají, jako je Škoda 14T. Dodatečně se přidávaly také do zrekonstruovaných vozů, například do typu KT8D5N2.

"Řidičům například umožňují zjistit, co se děje uvnitř vozu a v prostoru u dveří, kdežto ve starších modelech jsou odkázáni na zpětná zrcátka," doplnil Pečený.

Brno chce kamery do pěti let

Kamery do autobusů chce i Brno. "Výhledově je plánujeme umístit do nových vozů, protože zde se, na rozdíl od tramvají, rekonstrukce příliš nevyplatí," uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

Počet kamer ani rok, odkdy by měly v autobusech cestující snímat, nejsou zřejmé, nyní probíhá výběrové řízení.

Kamery má Brno prozatím jen v tramvajích. Interiér vozu i okolí tramvaje snímají zařízení například v nejnovějších typech Škoda T13, kterých jezdí po Brně 19.

"Doplňovali jsme je i do vozů T3R nebo K2R. Celkem je tedy máme v 32 tramvajích a vyplatí se. Kromě bezpečnosti cestujících umožňují řidiči také větší přehled. Díky kamerám se nám také podařilo chytit sprejera," podotkla Pohanová s tím, že starší typy vozů mají kameru zamířenou buď na okolí tramvaje, nebo na dveřní prostor vozu.

V Českých Budějovicích kamery ve vozech nemají. "O kamerovém systému do vozů MHD prozatím ani neuvažujeme především kvůli ceně. Tento systém je prozatím neuvěřitelně drahý a při stávajících cenách se nám nevyplatí," vzkázal manažer divize ekonomiky a podpůrných služeb českobudějovického dopravního podniku Bohumil Matouš.

Drahé jsou kamery také pro dopravní podnik v Ostravě, který nemá v MHD několik let ani jednu kameru. "Takový projekt by byl finančně náročný a v době vrcholící světové krize je investice do takového zařízení těžce obhajitelná. Problematická je také prokazatelnost záznamů v případných sporech protizákonného jednání," míní mluvčí dopravního podniku v Ostravě Miroslav Albrecht.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz