Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Su Ťij v září poprvé navštíví Prahu a promluví na konferenci Fora 2000

  11:49aktualizováno  11:49
Do Prahy přijede vůbec poprvé vůdkyně barmské opozice a držitelka Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij. V září zde vystoupí na konferenci s názvem "Společnost v přerodu", která bude řešit problémy přechodu států od autoritářského k demokratickému režimu. Pozvání na konferenci už dříve přijal i tibetský vůdce dalajlama.

Su Ťij při projevu v Oslu | foto: Reuters

Ačkoliv ji pořádající Nadace Forum 2000 zvala opakovaně, až letos se disidentka k projevu dostane. "Konečně může vycestovat, a tak přijala naše pozvání. Dříve měla domácí vězení a pak měla mnoho jiných povinností," řekl iDNES.cz o jejím rozhodnutí přijet mluvčí Fora 2000 Filip Šebek.  

Disidentka tak bude moci promluvit na půdě nadace, kterou založil bývalý český prezident Václav Havel. Ten Su Ťij také otevřeně podporoval. "Neznám lepší přátele než ty, s nimiž sdílíte stejné hodnoty. Díky tomu, že jak prezident Václav Havel, tak i my v Barmě jsme neúnavně usilovali o demokracii a dodržování lidských práv, stali jsme se přáteli i navzdory velké vzdálenosti, která nás dělila," říká Aun Schan Su Ťij.

"Václav Havel, který jí v roce 1991 navrhl na Nobelovu cenu míru, by měl z její návštěvy jistě velkou radost,“ řekl výkonný ředitel nadace Jakub Klepal.

Již sedmnáctý ročník konference se uskuteční 15. až 17. září v Praze a dalších městech. Letošní konference nese název "Společnost v přerodu" a jejím cílem je mimo jiné lépe porozumět tomu, co je při přechodu od autoritářského režimu k demokracii nezbytné. Mimo barmskou disidentku vystoupí v panelu také Jeho Svatost dalajlama, pro kterého to není první návštěva Česka.

Během tří dnů promluví na setkání příznivců Havlových myšlenek více než sedmdesát významných světových osobností, které by měly přilákat tisíce návštěvníků. 

"Minulý rok se konference celkově zúčastnilo rekordních čtyři tisíce návštěvníků. I letos mohou studenti či kdokoli ze zainteresované veřejnosti po jednoduché registraci přes náš webový formulář konferenci navštívit," dodává Šebek.

Detaily příjezdu Su Ťij ještě nadace dolaďuje, není tak známo datum jejího příletu ani celý program. Su Ťij se konference účastní v rámci své druhé cesty po Evropě. Z České republiky bude pokračovat do Polska a Maďarska.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz