Čeští krajané vítají ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v ukrajinském...

Čeští krajané vítají ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v ukrajinském Žytomyru (17. září 2014). | foto: Věra Žilková, iDNES.cz

Z Ukrajiny vyrazil první autobus s Čechy, kteří prchají před válkou

  • 67
Z ukrajinského Čechohradu ráno kolem osmé hodiny místního času vyrazila do Česka první skupina etnických Čechů. Informoval o tom Český rozhlas. Přestěhovat se chtějí kvůli obavám z bezpečnostní situace v zemi. Autobus veze asi 40 lidí, do Prahy by měli dorazit asi za 40 hodin.

České úřady udělily povolení k trvalému pobytu ve zrychleném řízení téměř 140 krajanům. Žadatelů o přesun bylo zhruba o 70 více. Krajané z Ukrajiny pojedou autobusy, asi 40 jich také přiletí do Česka vládním speciálem 15. března odpoledne.

Čechohrad leží východně od Melitopolu, asi 200 kilometrů od bojové linie na východě Ukrajiny. Do Česka míří první skupina těch, kteří prokázali český původ nebo uzavřeli manželství s Čechem nebo Češkou. Odjíždějí především mladší lidé, jejich rodiče zůstávají, uvádí na svém webu Český rozhlas.

Krize na Ukrajině

Podle zpravodaje rozhlasu se pondělní odjezd neobešel bez slz a objímání. „Lidé vzali s sebou hodně věcí, takže autobus byl úplně narvaný k prasknutí,“ doplnil reportér pro Radiožurnál.

Starosta obce Jaroslav Švigl si myslí, že ti, kteří ráno odjeli se už zpátky do Čechohradu nevrátí. „Uvidíme podruhé, jestli bude hodně špatně, tak možná příště pojedu i já. Všichni se bojíme,“ řekl rozhlasu.

Podle učitele Jiřího Bernkopfa, který v Čechohradu už druhým rokem učí český jazyk, většina z těch, kteří ráno odcestovali, umí česky slušně.

O odjezd z Čechohradu se podle rozhlasu snaží mnohem víc lidí než jenom ti, kteří dostali povolení k trvalému pobytu. Ve vesnici to působí rozmíšky, protože nikdo netuší, jak české úřady zájemce o přednostní vyřízení dokumentů vybíraly. Válka tu lidi bezprostředně neohrožuje, důvody k odjezdu jsou především ekonomické, protože ukrajinská měna stále padá. Měsíční plat je v přepočtu 1 500 korun a mnoho rodin začíná mít existenční problémy.

Čeští podnikatelé už krajanům nabízejí práci

Česky tu podle rozhlasu mluví a rozumí především starší lidé, mladší téměř vůbec. Většina lidí tu nemluví ani Ukrajinsky, ale rusky.

„Bojí se válečného konfliktu a zároveň budoucnosti,“ řekl už dříve o žadatelích o přestěhování ministr vnitra Milan Chovanec. Věková struktura krajanů je podle něho velmi pestrá. Do Česka budou přesídleny celé rodiny i s dětmi a seniory, řada z nich přitom stále umí česky.

Po příjezdu budou krajané bezplatně ubytováni v zařízení ministerstva vnitra, kde mohou zůstat půl roku s možností prodloužení pobytu. Chovanec věří, že se krajanům podaří najít uplatnění na trhu práce. Od některých podnikatelů nebo obcí už prý chodí pracovní nabídky.

Na přesídlení krajanů z celého světa vláda uvolnila v polovině ledna 66 milionů korun, využít se mají právě zejména pro lidi na Ukrajině. Součástí vládního plánu je bezplatné ubytování na půl roku až rok v zařízeních ministerstva vnitra, finanční pomoc až 50 tisíc korun pro dospělé a 20 tisíc pro děti, asistence při stěhování, hledání trvalého bydlení nebo zaměstnání.

Pomoc krajanům na Ukrajině prosazoval zejména prezident Miloš Zeman. Loni v říjnu předal ministru vnitra Milanu Chovancovi seznam volyňských Čechů (žijí na severozápadě Ukrajiny), kteří žádají o návrat (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue