Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do parků má jezdit měné aut

  15:30aktualizováno  15:30
P r a h a - Nejenom na pěších zónách, ale i v parcích není ničím výjimečným, že musí chodci uskakovat před jedoucími automobily. Aby se z těchto míst sloužících k rekreaci staly autostrády, se bude daleko razantněji než dosud snažit zabránit první městská část. Mimo jiné je domluvena i s policií, že po celém Petříně, kde je situace nejkřiklavější, se bude pohybovat jízdní policie. K omezení vjezdů přistoupí Praha 1 i v souvislosti se změnou zákona o pozemních komunikacích a navazujících vyhlášek, které neznají pojem výjimky, na něž mohou řidiči jezdit do míst pro pěší.

Výjimky tudíž nahradí souhlasy a podle místostarosty Prahy 1 Pavla Vlacha jich obvod míní vydat daleko méně, než dosud vydával výjimek. "Budeme tvrdě usilovat o to, aby se počet souhlasů snížil na minimum, a tím pádem i frekvence aut v parcích," řekl.

Do konce měsíce se rozhodla rada zrušit všechny dosud platné výjimky ke vjezdu do zeleně a od dubna by měl úřad vydávat souhlasy. "Budeme hodně pečlivě zvažovat důvody, než takový souhlas udělíme," tvrdí Vlach. Nejde přitom o zanedbatelný počet aut, která brázdí cesty v zeleni, zejména pak v Petřínských sadech.

Vloni vydal úřad bezmála tisíc povolení ke vjezdu do parků, za první dva měsíce letošního roku sto šedesát osm. Vedoucí odboru Karel Žrout uvedl, že většina povolení je stálých, tedy nikoli jen k nějaké příležitosti. "Mnohé povolenky se vydávaly tak říkajíc pro strýčka Příhodu, jaksi do zásoby, kdyby se jedno auto porouchalo, aby mohlo jet jiné."

Vjezd do zeleně potřebuje pochopitelně obsluha parků, tedy letní i zimní údržba cest, firmy vyvážející odpadky a pečující o zeleň. Také však v parcích se nacházející restaurační zařízení, aby si mohla navozit suroviny. Vlach řekl, že například Petřínské terasy mají karet k povolení vjezdu padesát, Nebozízek asi jen desítku. Kromě toho se občas povolovaly vjezdy u příležitosti různých akcí, víceméně proto, aby se ředitelé firem nemuseli unavovat chůzí.

Kapitolou samu pro sebe jsou však diplomaté, kteří zřejmě hřeší na svoji imunitu, protože pokutovat diplomata je nemožné. A podle Vlacha jich právě přes Petřín jezdí hodně, zejména směrem od nemocnice na Pohořelec. "Povolení nemají, vynucují si ho vlastním způsobem," míní Vlach. Policie je v takových případech prakticky bezmocná, většinou přestupek pouze nahlásí na ministerstvo zahraničí.

K podstatnému omezení vjezdů do zeleně přistupuje první městská část i na základě kontroly povolenek vydávaných odborníky přes životního prostředí, do níž se pustil odbor dopravy, pod který tato oblast nyní spadá. Žrout připustil, že kontrola ukázala mnohé nedostatky. "Některé výjimky byly vyřizovány i telefonicky, takže neexistuje žádost, u některých není zase patrné, komu byly vydány a za jakým účelem," konstatoval Žrout.

Tento chaos se proto bude obec snažit nahradit nějakým jasným systémem přidělování souhlasů ke vjezdu. Žrout předpokládá, že řádově čtyři stovky kartiček by však měly stačit.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

ČSSD hlasuje o spolupráci s Babišem, na cestě k vládě jsou tři překážky

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání předsednictva strany, kterému oznámil...

Sociální demokracie má v následujících čtyřech týdnech o pozornost postaráno. 17 683 členů ČSSD rozhoduje v referendu o...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

VIDEO: Kolony, zpoždění MHD. Olomouc pocítila uzavření vytíženého mostu

Ranní kolony v Olomouci v první den uzavírky frekventovaného mostu u restaurace...

Pondělní cesta do práce trvala mnoha lidem v Olomouci déle, než jsou zvyklí. Čas ztráceli za volantem v kolonách či ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz