Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Německa po Labi proudí tuny PET lahví, stěžují si Sasové své vládě

  11:25aktualizováno  11:25
Starostové a obyvatelé měst v Sasku jsou naštvaní na Čechy, kteří jim po Labi posílají tuny PET lahví, igelitových sáčků a dalších odpadků. Zastání hledají u zemské vlády. Obrátili se na saské ministerstvo životního prostředí, aby začalo s českou stranou problém řešit.

"Máme velké problémy a komplikace s vyklízením města," zlobí se starosta Bad Schandau Andreas Eggert. Stejné starosti mají lidé v Postelwitz, Prosseni a dalších městech podél Labe.

"Už to není jen pár plastových lahví, ale metry krychlové," říká Julia Graupaerin Peschkeová u hromad odpadu v Rathenu. Odkud odpad pochází, je zjevné. Leží tu obaly se štítky Zubr, Dobrá voda, Zlatopramen.

Že jsou saské stížnosti oprávněné, potvrzuje i Josef Černý, starosta Hřenska, poslední české obce na Labi. "Já vím, jak to v Bad Schandau vypadá. Je to stejné jako u nás. Každá větší voda nám sem všechno přinese a my s tím nic nenaděláme," říká Černý.

Přestože obec během roku břehy Kamenice i Labe čistí, na pravidelnou likvidaci odpadků nemá peníze. "Můžeme břehy čistit stokrát, ale když to stejně pořád plave řekou? Třeba loni jsme podél Labe posbírali dvě avie pneumatik," poznamenal Černý.

Uklízení českých břehů je povinností vodohospodářů. I ty současná situace přivádí k zlosti. "Je to katastrofa, lidé se snad zbláznili," posteskl si vedoucí Dolního Labe Jindřich Zídek. Povodí Labe dá za úklid PET lahví a plastů každý rok 230 tisíc korun.

Zálohujte PET lahve jako my, navrhují Sasové

Sasové navrhují, aby Češi začali stejně jako oni PET lahve zálohovat. V Sasku jsou PET lahve zálohované 25 centy.

"Když si koupíte čtyři, tak to už je euro, a to si rozmyslíte je nevrátit," říká Wolfgang Moritz z Pirny.

O podobném kroku ale české ministerstvo životního prostředí neuvažuje. "V současné krizi by zavádění tohoto systému bylo drahé a neefektivní. Třídění odpadu funguje," tvrdí mluvčí ministerstva Jarmila Krebsová s tím, že ani vysoké zálohy na vracení plastů chování některých lidí prostě nezmění.

Podle starostů i vodohospodářů je ale nutné začít něco dělat i na státní úrovni, aby lidé přestali podél řek a cest odhazovat vše, co se jim nehodí. "Stále se mluví o ekologii, a není to nic platné. Mám dojem, že kdyby na hranici natáhli nějakou záchytnou síť, tak je za půl dne plná," poznamenal starosta Hřenska.

Odpadky se hromadí v přehradách, stojí to statisíce

Hodně odpadků přitom až na hranici nedojde, protože je zachytí cestou některá z přehrad. To zase dělá potíže českým vodohospodářům.

"Zápasíme s tím každý rok a vždy je toho požehnaně," říká Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře. Jen z přehrady v Nechranicích vodohospodáři každoročně odvezou 10 tatrovek odpadu, což stojí zhruba 100 tisíc korun.

Dalšími, kdo si na nepořádek stěžují, jsou vodní elektrárny na Labi. Kromě břehů se odpad hromadí i na jejich česlech. Elektrárna Střekov ho loni zachytila, vytáhla a zlikvidovala 84 tun, což stálo ČEZ téměř čtvrt milionu.

Nad Střekovem čistí tímto způsobem řeku i nová vodní elektrárna u Píšťan. "Je příšerné, co vše lidé do vody nahází. Vyvážíme denně dva plné kontejnery, což nás stojí statisíce," zlobí se Jakub Helus, místopředseda představenstva společnosti RenoEnergie, jíž elektrárna patří. Každý měsíc průměrně za úklid, separaci odpadu, odvoz a skládkování zaplatí 65 tisíc korun.

Pomohla by záloha na PET lahve vyčistit Labe od odpadků?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. dubna 2011. Anketa je uzavřena.

Ano 7492
Ne 5548
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz