Do mokrých polí nelze nic zasadit

Ostravsko - Deštivé dny a zhruba dvacet centimetrů nových srážek prohlubují zemědělcům vrásky na čele a ani předpověď pro další dny jim na optimismu nepřidává. Přitom zemědělci vědí, že řada plodin už měla být v zemi. "Brambory nám zůstávají ve skladu a nelze je do té rozbahněné země dát, protože by shnily," obává se předseda zemědělského družstva v Nošovicích na Frýdecku Stanislav Vícha. Jeho lidé přitom před příchodem dešťů sadili i v noci.
"Jeli jsme nepřetržitě. Teď se bojím, že to voda odnese. Na svazích s jařinami jsou po víkendu eroze a voda odplavuje, co je zaseté," sdělil Vícha.

"Kukuřice a cukrovka už měly být také v zemi," doplňuje agronom zemědělského družstva v Ostravě-Polance Petr Skalička. "Cukrovary začínají kampaně už v září a obávám se, že cukrovka nebude kvalitní."

Dodává však, že už si nemíní stěžovat. "Už si z nás dělají srandu. Že jsme vloni chtěli dotace na sucho a teď budeme určitě chtít dotace na mokro. Příroda je prostě taková a my se jí musíme přizpůsobit," řekl Petr Skalička.

Zemědělci se shodují, že s traktory budou moci do polí až po třech dnech sucha. "Má se sice oteplit, ale hlásí stále přeháňky," říkají.

Majitel společnosti Agrozea Alois Fichny však varuje i před velkým horkem. "Pokud bude více dnů horko, země na povrchu uschne a vytvoří škraloup. Buď vzklíčenou rostlinu zaškrtí nebo nepustí nad zem."

Kdo si ale na počasí nestěžuje, jsou chovatelé dobytka. "Mám prasata a býky, ale těm déšť nevadí. Možná nemají ani deprese," shrnul s nadhledem chovatel z Rohova na Hlučínsku.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video