Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Mekky se letos sjely až tři miliony muslimů

  15:48aktualizováno  15:48
Na planinu Arafát, ležící asi 15 kilometrů od saúdskoarabské Mekky, přišli muslimští věřící, aby zde vykonali významné rituály výroční poutě hadždž. Letos jich měly přijet až tři miliony - včetně íránského prezidenta Ahmadínežáda. Na planině se muslimové modlí a prosí boha o odpuštění.

Muslimská pouť do Mekky | foto: Reuters

Pouť do Mekky je největší shromáždění věřících na světě. Rozjímání na Arafátu trvá několik hodin. Poté se poutníci vracejí do údolí Míná, kam v pondělí dorazili z Mekky, a odtud pak zítra budou pokračovat k pilířům, u nichž budou symbolicky kamenovat satana.

Pro dnešní obřady na Arafátu není předepsán žádný přesný postup. Lidé mohou stát, sedět nebo se po planině procházet či projet třeba na velbloudu. Organizátoři poutě přesto v instrukcích doporučují: "Zvedněte ruce a modlete se k bohu. Modlete se, jak chcete. Modlete se vlastním jazykem a proste boha o odpuštění hříchů. Modlete se z celého srdce." Arabsky se obřad nazývá vukúf neboli stání.

Muslimská pouť do Mekky - modlitby na planině Arafát

K Arafátu se váže pobyt proroka Mohameda, ale také příběh Adama a Evy. Po dvousetletém odloučení po jejich vyhnání z ráje se prý právě zde znovu sešli a bůh jim odpustil.

Pouť hlídá padesát tisíc policistů
Podle saúdskoarabských i zahraničních zdrojů je letošní pouť výborně zorganizovaná, nikde se netvoří zácpy a nejsou hlášeny žádné incidenty. Na bezpečnost poutníků dohlíží v Mekce, v údolí Míná a na dalších místech padesát tisíc policistů.

Místa, jimiž musejí věřící projít, jsou úzká a v minulých letech často docházelo k tlačenicím, v nichž byly ušlapány stovky lidí. Při předposlední pouti přišlo o život 362 lidí, v červenci 1990 se v jednom z tunelů udusilo 1 426 poutníků. Muslimové věří, že zemře-li věřící při pouti do Mekky, má zajištěn posmrtný život v nebi.

V pondělí, kdy velká pouť začala, poutníci vypili 50 milionů litrů vody. Na Arafátu pro ně připravili mnoho dalších nádrží s vodou. Mnoho lidí s sebou na planinu přineslo matrace, jídlo, zástěny proti slunci a Korán.

Muslimská pouť do Mekky

Smyslem dnešního obřadu je pohroužit se do modliteb, přiznat hříchy, očistit se od nich a získat boží odpuštění. Poutníci se díky tomuto intenzivnímu prožitku vracejí po pětidenní pouti domů s pocitem, že mohou začít všechno znovu.

Přijel i Ahmadínežád
Saúdskoarabaský král Abdalláh na letošní hadždž pozval tisíc osobností ze zahraničí. Je mezi nimi také íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Muslimská pouť do Mekky - modlitby na planině Arafát

Šíitští poutníci dělají tradičně organizátorům starosti, protože se snaží často prezentovat politické požadavky. I letos kolem sebe shromáždil na Arafátu posluchače vyslanec íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího a odsuzoval nepřátele muslimů. Íránská televize pak vysílala záběry poutníků s transparenty Smrt Izraeli a Smrt Americe. Před 20 lety zahynulo při srážce mezi policií a militantními íránskými poutníky v Mekce 402 lidí.

Ve středu budou poutníci symbolicky kamenovat satana a začne svátek obětování, při němž muslimové nejen v Mekce, ale na celém světě obětují na památku starozákonního příběhu Abraháma a Izáka zvíře, většinou ovci.

Pouť do Mekky má vykonat aspoň jednou v životě každý muslim, pokud mu to zdraví a finanční situace dovolí. Každý rok do Saúdské Arábie přijíždí na hadždž téměř dva miliony cizinců. Organizátoři odhadují, že letos jsou na poutních místech až tři miliony muslimů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, umírají civilisté i ozbrojenci

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Najdete na iDNES.cz