Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do letiště zatím nikdo investovat nehodlá

  13:18aktualizováno  13:18
Jihlava - Nevyjasněné majetkové záležitosti a nedostatek peněz zatím blokují větší rozvoj jihlavského letiště v Henčově. Většina pozemků sportovního letiště, na kterém přistává několik tisíc letadel ročně, je v majetku jihlavského magistrátu. Samotná přistávací plocha ale stále patří české armádě.

Město již několik let žádá ministerstvo obrany o převedení přistávací plochy do svého vlastnictví. Zatím bezúspěšně. "O pozemcích letiště jednáme za měnících se podmínek ze strany ministerstva obrany již několik let," potvrdil náměstek primátora František Zelníček.

Krajský úřad se nyní rozhodl do řady jednání mezi magistrátem a ministerstvem zasáhnout. Požádal o plošné postoupení všech nevyužívaných majetků armády. "Převedení skupiny objektů na krajský úřad se nám jeví jako průchodnější než předání jedné letištní plochy městu," tlumočil závěry rozhovorů se zástupci magistrátu hejtman František Dohnal.

Krajský úřad tedy nežádá jen o plochu henčovského letiště, ale i o další pozemky a budovy, které armáda nevyužívá a potřebovat je nebude. "Pokud by chtělo město letiště modernizovat, nebráním se ani možnosti následného bezplatného převodu pozemků městskému úřadu," sdělil František Dohnal.

Bez ohledu na aktuální majetkovou situaci na letišti v Henčově plánuje krajský úřad jedno ze tří letišť v regionu upravit na mezinárodní. Taková změna však podle hejtmana nemusí znamenat příliš velké investice.

"Změnit status křižanovského, havlíčkobrodského nebo jihlavského letiště na mezinárodní ještě neznamená zaplatit desítky milionů za betonovou dráhu. Jde spíš o to, vybudovat technické zázemí pro celní službu, popřípadě zajistit dojíždění celního pracovníka k vyžádaným případům," řekl hejtman.

Obdobné plány má s letištěm i magistrát. "Velké dopravní letiště tady nevznikne," míní náměstek jihlavského primátora František Zelníček. "Pokud by město chtělo na letišti investovat, jednalo by se spíše o rozšíření služeb pro příležitostné mezinárodní lety," uvedl náměstek.

Zatím, jak vysvětlil hejtman, je praxe taková, že každé zahraniční letadlo mířící do Jihlavy musí přistát třeba v Hosíně u Českých Budějovic, zde si vyřídit celní a pasové formality a pak může pokračovat dál do Jihlavy.

Investovat na henčovském letišti se nyní chystá místní podnikatel Vladimír Máca, který zde v rámci soukromé investice postaví nový hangár. "Zbudování betonové přistávací plochy by si vyžádalo přibližně padesát milionů. Pro získání tolika peněz by se muselo dohodnout více subjektů. To je však zatím pouze v rovině úvah," uvedl Vladimír Máca. K vášnivým letcům v regionu patří také generální ředitel Bosch diesel Jihlava Heiner Hillmann.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Text koaliční smlouvy chceme mít hotový do dvou týdnů, řekl Faltýnek

Jaroslav Faltýnek (ANO) komentuje vývoj povolebních vyjednávání. (31. 10. 2017)

Vyjednávání o vládě možná spějí ke konci. Hnutí ANO chce mít do čtrnácti dnů hotový návrh koaliční smlouvy. V pátek...

VIDEA TÝDNE: Výstava nahých těl, smrt pasažérky letadla a hlavička roku

Lektor sebeobrany se bránil zatčení v centru Prahy

Záběry z výstavy skutečných nahých žen, která trvala pouhých 12 hodin, patří spolu s autentickými záběry z letu, při...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Najdete na iDNES.cz