Do letiště zatím nikdo investovat nehodlá

  13:18aktualizováno  13:18
Jihlava - Nevyjasněné majetkové záležitosti a nedostatek peněz zatím blokují větší rozvoj jihlavského letiště v Henčově. Většina pozemků sportovního letiště, na kterém přistává několik tisíc letadel ročně, je v majetku jihlavského magistrátu. Samotná přistávací plocha ale stále patří české armádě.

Město již několik let žádá ministerstvo obrany o převedení přistávací plochy do svého vlastnictví. Zatím bezúspěšně. "O pozemcích letiště jednáme za měnících se podmínek ze strany ministerstva obrany již několik let," potvrdil náměstek primátora František Zelníček.

Krajský úřad se nyní rozhodl do řady jednání mezi magistrátem a ministerstvem zasáhnout. Požádal o plošné postoupení všech nevyužívaných majetků armády. "Převedení skupiny objektů na krajský úřad se nám jeví jako průchodnější než předání jedné letištní plochy městu," tlumočil závěry rozhovorů se zástupci magistrátu hejtman František Dohnal.

Krajský úřad tedy nežádá jen o plochu henčovského letiště, ale i o další pozemky a budovy, které armáda nevyužívá a potřebovat je nebude. "Pokud by chtělo město letiště modernizovat, nebráním se ani možnosti následného bezplatného převodu pozemků městskému úřadu," sdělil František Dohnal.

Bez ohledu na aktuální majetkovou situaci na letišti v Henčově plánuje krajský úřad jedno ze tří letišť v regionu upravit na mezinárodní. Taková změna však podle hejtmana nemusí znamenat příliš velké investice.

"Změnit status křižanovského, havlíčkobrodského nebo jihlavského letiště na mezinárodní ještě neznamená zaplatit desítky milionů za betonovou dráhu. Jde spíš o to, vybudovat technické zázemí pro celní službu, popřípadě zajistit dojíždění celního pracovníka k vyžádaným případům," řekl hejtman.

Obdobné plány má s letištěm i magistrát. "Velké dopravní letiště tady nevznikne," míní náměstek jihlavského primátora František Zelníček. "Pokud by město chtělo na letišti investovat, jednalo by se spíše o rozšíření služeb pro příležitostné mezinárodní lety," uvedl náměstek.

Zatím, jak vysvětlil hejtman, je praxe taková, že každé zahraniční letadlo mířící do Jihlavy musí přistát třeba v Hosíně u Českých Budějovic, zde si vyřídit celní a pasové formality a pak může pokračovat dál do Jihlavy.

Investovat na henčovském letišti se nyní chystá místní podnikatel Vladimír Máca, který zde v rámci soukromé investice postaví nový hangár. "Zbudování betonové přistávací plochy by si vyžádalo přibližně padesát milionů. Pro získání tolika peněz by se muselo dohodnout více subjektů. To je však zatím pouze v rovině úvah," uvedl Vladimír Máca. K vášnivým letcům v regionu patří také generální ředitel Bosch diesel Jihlava Heiner Hillmann.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Praha, 12.10.2018 Elektrický skůtr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Nejoblíbenějšími jmény jsou Eliška a Jakub, narodili se i Madla a Gaston

Ilustrační snímek

Nejpopulárnějšími dětskými jmény v Česku jsou Eliška a Jakub, naopak Tereza vůbec poprvé od roku 1999 vypadla z...

Pojišťovny nepočítají s krizí, nemají rezervu ani na měsíc, vyplývá z analýzy

Ilustrační snímek

Systém zdravotního pojištění není připraven na zhoršení ekonomické situace a případnou další hospodářskou krizi. Nemá...Najdete na iDNES.cz