Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Krkonoš a Jizerských hor se po desetiletích vrátily vydry

  12:53aktualizováno  12:53
V Libereckém kraji se množí vzácné vydry říční, které se v Krkonoších ani Jizerských horách nevyskytovaly několik desítek let. "Aby tu mohly zůstat, je důležité udržet čistou vodu, dostatek klidu a potravy, především pstruhů," upozornil mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.
Vydry říční se vrátily do českých hor, u řeky Jizery jich dokonce přibývá. (Ilustrační foto)

Vydry říční se vrátily do českých hor, u řeky Jizery jich dokonce přibývá. (Ilustrační foto) | foto: SXC.hu

"V Krkonoších jsme loni po mnoha desetiletích zaznamenali i rysa ostrovida, například v okolí Harrachova sledujeme pravidelně výskyt vydry říční,“ upozornil ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka.

Vydry v Krkonoších žijí kolem řeky Jizery a v poslední době jich přibývá. Její výskyt ochranáři poznají například i podle stop, které za sebou zanechává, když si vyhrabává nory v hlíně.

Tato zvířata lze zahlédnout i Jizerských horách, kam se vrátila před časem. Jejich populace se tu už ustálila.

Vzácných rysů v Krkonoších by mohlo být víc

Tím, jak se ochranářům v Krkonoších a Jizerských horách daří zlepšovat stav přírody, vracejí se původní, nyní už ohrožené, druhy zvířat. V Krkonoších je to například rys ostrovid. "Putuje po celých horách, kolegové ho buď zahlédli nebo narazili na jeho stopy. Podle množství stop doufáme, že není jen jeden, že jich je víc," dodal Drahný.

V Jizerských horách ochranáři pozorují rysy dokonce ještě déle. Vytvořila se tu trvale žijící populace, která migruje po celých horách. Za noc stihne dospělý kus proběhnout i půlku území hor.

"Rys tu přitom nebyl asi sto padesát let, naposledy někdy v devatenáctém století," upozornil šéf Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek.

Kromě rysů a vyder sleduje Hušek také výskyt sokolů a jeřábů. "Dva páry sokolů vloni vyvedly čtyři mladé," zdůraznil. Kde přesně žijí neřekl, protože má obavy, že by mladé mohli ukrást zloději a výhodně je prodat. "Sokol se dá prodat i za padesát tisíc korun, vycvičený ještě podstatně dráž."

Jeřábi v Jizerských horách sídlí v rašeliništích u hranic s Polskem. "To je unikátní, protože tak vysoko se jeřábi běžně nevyskytují," upozornil Hušek.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Jídlo jednou denně, sprcha dvakrát ročně a žádní kamarádi. Na povrch začínají vyplouvat detaily ze života dětí, které...

VIDEO: V Turecku vyprostili letoun, který po přistání sjel na sráz

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek vyzvedli stroj, který sjel před pár...

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek dva velké jeřáby vyzvedly havarovaný letoun aerolinek Pegasus Airlines, který...

Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze, naznačila výpověď

Donald Trump

Zakladatel firmy Fusion GPS Glenn Simpson při své výpovědi ve výboru amerického Kongresu naznačil, že při obchodování...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz