Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do komise pro Opencard přibrali radní ředitele Dopravního podniku Dvořáka

  15:22aktualizováno  15:22
Pražští radní na dnešním jednání rozhodli, že v komisi města, která kontroluje problematický projekt Opencard, bude nově zasedat také ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák. Komise funguje od prosince 2009.

Pražská Opencard. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Na návrh primátora Pavla Béma radní projednávali personální změny v komisi, která kontroluje projekt Opencard. A dodatečně do ní dosadili také ředitele Dopravního podniku Martina Dvořáka.

"Nově tam bude zasedat také pan Dvořák. Dopravní podnik je významným partnerem projektu Opencard a měl by zde mít své zastoupení," zdůvodnil rozhodnutí primátora i radních mluvčí projektu Martin Opatrný.

Komise vznikla v prosinci a má dohlížet na problematický projekt. V jejím čele je primátor Pavel Bém, členem je i jeho náměstek Rudolf Blažek. Obě jména byla přitom zmiňována i v souvislosti s možnou zodpovědností za ztrátový projekt, který stál město skoro miliardu.

V komisi zasedá i předseda finančního výboru magistrátu Petr Hulinský (ČSSD), šéf kontrolního výboru František Hoffmann (KSČM), předseda výboru informatiky Tomáš Homola (SNK ED), zastupitelka Petra Kolínská (SZ) a ředitel magistrátu Martin Trnka.

Ryšlinková napsala kvůli Opencard Vesecké

Kvůli pochybnému projektu Opencard podala v prosinci opoziční zastupitelka Prahy Jana Ryšlinková trestní oznámení. Neznámého pachatele podezřívá ze sedmi trestných činů. Podle ní existuje podezření, že jde o organizovanou skupinu. Vychází přitom z výsledků forenzního auditu předloženého zastupitelům.

Od samotného počátku projektu opencard se vyskytuje skupina lidí, která pod hlavičkou magistrátu stanovovala jeho podmínky, řekla dnes znovu Ryšlinková. "Poté se vyskytují jako majitelé, ředitelé firem, které všechny ty zakázky dostaly," dodala.

Policisté začali s prověřováním projektu na konci ledna a na pražském magistrátu si vyzvedli první dokumenty.

Ryšlinková dnes přesto vyzvala nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, aby se kauza vyšetřovala podle trestního zákona. Dosud totiž policisté postupovali podle zákona o policii, což zjednodušeně znamená, že si chtěli nejprve sami vyjasnit, zda je oznámení dostatečně silné.

Ryšlinková ale tvrdí, že to vyšetřovatelům svazuje ruce. "Domnívám se, že pokud policie nebude mít možnost šetřit podle trestního zákona a bude mít možnost vyšetřovat pouze podle zákona o policii, pak se k originálům všech těch základních dokumentů nebude schopna dostat," uvedla.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Po 19 hodinách je D1 u Humpolce, zastavená nehodami, konečně průjezdná

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Okolo středeční 8. hodiny se povedlo na D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu zprůjezdnit jeden jízdní pruh. Dálnice v...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz