Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Jizerek se vrátí původní lesy, smrky z nich postupně zmizí

  8:26aktualizováno  8:26
Smrkové lesy z Jizerských hor mají postupně zmizet, lesníci na ploše 3 000 hektarů vysadí tři čtvrtě milionu sazenic původních dřevin. Podle ochranářů ale přeměna lesa postupuje pomalu. Než se lesní porost dostane do své původní podoby, potrvá desítky let.

Jizerské hory. Pohled na Smědavskou horu | foto: Barbora Buřínská, iDNES.cz

"Celkem půjde o více než tři čtvrtě milionu kusů buku, smrku, jedle, javoru, jeřábu, jilmu a dalších druhů dřevin. Součástí projektů není jenom výsadba nových stromků, ale také další péče o ně, jako ožínání, ochrana proti zvěři, prořezávky a další," vypočítal Svatopluk Sýkora, generální ředitel Lesů ČR. Lesníci se při vysazování zaměří hlavně na to, aby vedle sebe rostly proměnlivé druhy stromů různého stáří.

Oněch 30 kilometrů čtverečních je přitom jen zlomek rozlohy lesní půdy CHKO Jizerské hory. Ta se rozprostírá na 274 kilometrech čtverečních. Doba, kdy v celých Jizerkách porostou původní dřeviny, nastane spíše až za desítky let.

"Sázení ostatních dřevin než smrků se výrazně navyšuje. Přestože to je řádový posun proti stavu před dvaceti lety, tak to pořád podle našeho názoru nestačí, mělo by to být rychlejší," upozornil Jiří Hušek, šéf Správy CHKO Jizerské hory.

Lesy uvádějí, že plochu, kde rostly takzvané náhradní dřeviny, tedy převážně smrky, se už podařilo snížit přibližně na polovinu. Místo nepůvodních dřevin lesníci vysazují ty, které vypěstují ze semen sebraných v Jizerských horách.

Do sázení dávali vlastní peníze, ročně v Jizerských a Krušných horách 80 až 100 milionů. Ty stačí na obnovu lesa v rozsahu 600 až 700 hektarů. V posledních letech jim výrazně pomáhá i Evropská unie, sázení se zrychluje.

Jizerky se vzpamatovaly, říká pamětník

"Díky projektům se počítá s nárůstem rozsahu zalesnění v Jizerských a Krušných horách na zhruba 800 hektarů ročně. Jizerské a Krušné hory postupně přibližují podobě, kterou měly ještě v první polovině minulého století," doplnil Sýkora.

Přestože ještě původní listnáče v Jizerkách nedominují, za dvacet let už lidé změny vidí. "Živě si pamatuju, jak stromy zničené zplodinami, hlavně na návětrné straně, vypadaly. To, jak se Jizerky dokázaly vzpamatovat a obnovit, je pro mě malý zázrak. Ještě před dvanácti lety byl kopec Jizera místem hrůzy, dnes tam skoro člověk nenajde zničený strom. Příroda se nadechla," myslí si pětasedmdesátiletý pamětník Jan Rezler z Jablonecka.

Podle Huška postupuje obnova původních dřevin pomalu také proto, že se lesníci drží striktně lesního zákona, který ukládá vysazování minimálních počtů zpevňujících dřevin.

Zároveň si uvědomuje, že vysazování listnatých stromů je mnohem dražší. Lesníci jich musí vysadit na hektar více. Pokud je neochrání před zvěří, ta je zničí. A myslivecká lobby, díky které se daří držet vysoké stavy zvěře, je silná. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...Najdete na iDNES.cz