Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do hry se vrátilo 20 korun za recept

  0:01aktualizováno  0:01
Lidé možná zaplatí dvacet korun za každý recept. Stát zase necelé čtyři miliardy korun za dluhy nemocnic a další tři miliardy korun pro zdravotní pojišťovny za státní podniky, které zkrachovaly a nezaplatily pojistné. Ale má se i škrtat.

Nehradit prozatím z pojištění žádné nové a dražší léky (pokud to nebudou skutečně převratné novinky) a snížit počet akutních lůžek v nemocnicích i ambulantních specialistů v ordinacích.

Výše uvedenými návrhy - a mnoha dalšími - se ve středu večer zabývala na ministerstvu zdravotnictví speciální koaliční komise, kterou vláda ustavila, aby vyřešila finanční krizi ve zdravotnictví.

MF DNES se podařilo hlavní zamýšlená opatření, jež dala ode všech dohromady ministryně Marie Součková, zjistit, do uzávěrky však nebylo známo, jak dopadla.

Platit včas? Nad lidské síly
Rychlou akci a hledání miliard všude, kde se dá, si vyžádala napjatá situace v resortu. Zdravotní pojišťovny platí měsíc po termínu, nemocnice nemají na výplaty a berou si úvěry. To vše systém dál prodražuje.

Hejtmani varovali, že dají nemocnice do konkurzu, pokud jim stát neuhradí dluhy, které v předchozích letech sám nadělal. Lékařská komora chystá na jaro zavírání ordinací a nemocnic, pokud pojišťovny nezačnou platit v termínu. To však je, zdá se, těžko dosažitelný cíl.

"Abychom dokázali stáhnout prodlení do přijatelných termínů, tedy na nějakých 10 dnů po lhůtě, bylo by potřeba dát pojišťovnám šest miliard," uvedla členka komise a senátorka za KDU-ČSL Zuzana Roithová. Navíc správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny odmítla, aby si pojišťovna vzala úvěr ve výši 1,5 miliardy korun.

Další z návrhů už vyvolal oheň na střeše. Lidovci navrhli zrušit šestnáctitřídní platovou tabulku, aby nebylo nutné zvýšit lékařům a sestrám mzdy. Odborový svaz zdravotnictví to označil za nehoráznost.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz