Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do extrémního závodu se přihlásila dvacítka elitních armádních jednotek

  10:21aktualizováno  10:21
Dvě desítky speciálních vojenských jednotek z tuzemska i zahraničí se postaví na start extrémního armádního závodu Winter Survival, který se na přelomu ledna a února pojede v Jeseníkách.

Extrémní závod Winter Survival - Zřejmě nejatraktivnější disciplína. Závodníci museli njeprve vyšplaht na vysokou skálu a poté skočit do patnáctimetrové hloubky a utrhnout přitom pouzdro z postupovou indicií. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Extrémní vytrvalostní závod tříčlenných armádních družstev se v Jeseníkách koná už patnáct let. Právě náročnost soutěže láká družstva ze speciálních vojenských jednotek z tuzemska i zahraničí.

Letos se například na startu objeví tým z výcvikového střediska Para-Commandos z belgického Marche-les-Dames nebo družstvo z elitní slovenského 5. pluku speciálního určení ze Žiliny. Pravidelně se závodu účastní například piloti nebo vojáci ze 102. průzkumného praporu či 601. skupiny speciálních sil z Prostějova.

Na start pětidenního klání se postaví dvacítka armádních družstev z Česka, ale i Belgie, Německa, Polska a Slovenska.

Během čtyř dnů budou muset soutěžící urazit desítky kilometrů horským terénem, zdolávat skalní útvary, překonávat říční rokle, pohybovat se po lanové dráze, zachraňovat zraněného, na lyžích absolvují rychlostní štafety a střelbu z paintballových zbraní.

Společné síly české armády do závodu vyslaly sedm družstev, síly podpory a výcviku dvě družstva. Čtyři týmy připadají na vojenské školy a po jednom družstvu na start postaví vojenská policie a hradní stráž.

Z německého Mittenwaldu letos přijedou opět vojáci z 233. praporu horských myslivců, Polsko vyšle do závodu tým Vojenské akademie pozemních sil z Wroclavi a ze Slovenka dorazí kromě  elitních vojáků z Žiliny také družstvo z Akademie ozbrojených sil v Liptovském Mikuláši.

"Tento unikátní závod je natolik fyzicky a psychicky vyčerpávající, že nemá na světě obdoby, a Jeseníky, coby naše nejdivočejší hory, jsou k pořádání takového podniku ideální," konstatoval mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany, která podnik každoročně organizuje.

Rozlehlé území zatím netrpí masovými nájezdy turistů jako třeba Krkonoše. Proto právě tady, ve skrytu neprostupných údolí, lesů a skalnatých úbočí, každoročně svádějí vojáci svou čtyřdenní bitvu o vítězství v oficiálním mistrovství české armády v zimním přírodním víceboji.

"V soutěži mohou samozřejmě zvítězit jen ti nejlepší, avšak uznání a obdiv patří všem, kteří náročný závod vůbec dokončí. Pocit, že člověk překoná sám sebe, je jistě nezapomenutelný," řekl o závodu rektor Univerzity obrany Rudolf Urban.

Loni extrémní závod Winter Survival vyhráli vojáci z 22. základny taktického letectva z Náměště nad Oslavou. - více o loňském závodě čtěte zde

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Bojové drony pořídíme do roku 2025, plánuje náčelník štábu Bečvář

Námořník nese na rameni bezpilotní stroj ScanEagle amerického letectva. Váží...

Česká armáda chce mít do roku 2025 kromě průzkumných bezpilotních strojů také bojové drony schopné nést výzbroj. Na...Najdete na iDNES.cz