Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do dražby míří smrtící přístroj propagátora eutanázie doktora Kevorkiana

  19:15aktualizováno  19:15
Koncem měsíce se v newyorské dražbě objeví smrtící přístroj Jacka Kevorkiana. Patolog známý jako Doktor Smrt pomohl zhruba 130 nevyléčitelně nemocným lidem spáchat sebevraždu. Některé poslal na onen svět pomocí přístroje zvaného Thanatron, který bude mezi desítkami jeho osobních věcí nabízených v dražbě.

Doktor smrt - Jack Kevorkian | foto: AP

Kevorkian zemřel ve věku 83 let letos v červnu, ve Spojených státech během svého života rozpoutal vášnivou debatu o přípustnosti asistované sebevraždy nevyléčitelně nemocných a trpících, kteří si přejí zemřít (více o Kevorkianově skonu čtěte zde).

Sám pomohl na onen svět asi 130 těžce nemocným lidem, kteří si přáli už zemřít. Používal při tom dvoje zařízení, připomněla agentura Reuters. Jedním z nich byl "přístroj milosrdenství" zvaný Mercitron, což byla menší plynová láhev s maskou, z níž Kevorkianův "pacient" vdechoval oxid uhelnatý.

Eutanázie

Asistovaná sebevražda je v USA legální pouze v Oregonu. České právo označuje eutanazii a asistovanou sebevraždu za nepřípustné. Návrh zákona o zdravotních službách, který tento měsíc neprošel Senátem, mimo jiné respektuje pouze přání pacienta nepokračovat v léčbě.

zdroj: ČTK

Druhým byl "smrtící přístroj" neboli Thanatron, jenž se skládal ze tří lahví se smrtícími látkami, které se do těla uvolnily v okamžiku, kdy asistující člověk zmáčkl tlačítko. Právě tento přístroj bude mezi stovkou Kevorkianových osobních věcí, které půjdou 28. října v newyorském technologickém institutu do dražby.

Odsoudili ho za jednu vraždu

Věci prodává Kevorkianova neteř Ava Janusová a určitá částka půjde na charitu pomáhající dětem s rakovinou, píší světové agentury s tím, že vyvolávací ceny nebyly zatím veřejně oznámeny.

Přístroje Kevorkian vozil ve starém volkswagenu po USA, kde v 90.letech asistoval u sebevražd. Americká justice jeho počínání hodnotila jako vraždy. Podařilo se mu ale prokázat jen jediný případ. Soud ho v roce 1999 poslal na 25 let do vězení za smrt dvaapadesátiletého muže, jehož eutanázii Kevorkian natočil a videokazetu poslal do televize CBS.

Ve vězení nakonec pobyl osm let a ze zdravotních důvodů ho propustili. Musel přitom slíbit, že už nikomu nebude pomáhat ke smrti. Vymínil si však, že může nadále eutanazii propagovat psaním článků a přednáškovou činností.

Autor:


Témata: Aukce

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Najdete na iDNES.cz