Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do české přírody se vracejí zubři, útočiště našli v Ralsku

  8:09aktualizováno  8:09
Do české přírody se po 200 letech vracejí zubři. V Ralsku by mělo v bývalém vojenském prostoru vzniknout stádo s pětadvaceti až třiceti kusy. V Česku zatím existuje jen několik menších zubřích chovů.

Bavoský les je jedním z míst, kde lze zubry potkat | foto: Vratislav KonečnýiDNES.cz

"My jsme o tom uvažovali asi tři roky. Zdálo se nám, že je tady dost prostoru k tomu, vytvořit stádo zubra evropského. V republice nic takového není," tvrdí ředitel Vojenských lesů a statků Jiří Janota.

PLÁNY NA VYUŽITÍ RALSKA

Od roku 1990, kdy prostor opustili vojáci Rudé armády, vzniklo na využití vojenského prostoru několik ambiciózních plánů.

Podle nich mohlo v Ralsku vzniknout například velké cargo letiště, chov vzácných nosorožců bílých, největší zábavní park na světě nebo zkušební polygon pro mladoboleslavskou škodovku.

V současné době jsou již na území bývalého vojenského prostoru v karanténě čtyři samice a jeden býk. Po několika týdnech budou zubři vypuštěni do obory v Židlově, kde bývala tanková střelnice. Obora je velká čtyři tisíce hektarů a již dnes tam žije osm set padesát kusů jelení zvěře.

"Od polských ochranářů, kteří ze záchranou zubra evropského zabývají dlouhá léta, jsme získali pět zvířat. Býk se jmenuje Porto a je z Kampinoského národního parku, samice mají jména Karvina, Kasztelanka, Kartinka, Kahunka. Všechny krávy jsou z Bělověžského národního parku," říká Janota.

Pracovníci vojenských lesů už začali kolem ohrady v Židlově rozmisťovat výstražné tabule s návodem, jak se mají návštěvníci Ralska k zubrům chovat. Zvířata jsou nebezpečná hlavně při říji, ale i v době, kdy mají samice telata.

zubr evropský

Zubr evropský je o něco menší než jeho příbuzný bizon americký.

Dospělý jedinec dosahuje v kohoutku výšky až 195 centimetrů a délky téměř tří metrů.

Váží od osmi set do dvanácti set kilogramů.

Je to největší volně žijící přežvýkavec v Evropě.

"Pro chov zubrů jsou v Ralsku ideální podmínky. Může to být úžasný zážitek potkat ve volné přírodě stádo tak velkých zvířat. Jen bych doporučoval se k nim příliš nepřibližovat. Přestože to jsou plachá zvířata, dokážou být hlavně v době říje vzhledem ke své velikosti dost nebezpečná," upozornil ředitel liberecké zoologické zahrady David Nejedlo.

Zubři žili podle historických pramenů v okolí Ralska, u Brandýsa nad Labem a na Křivoklátsku běžně v šestnáctém století. Vyhynuli o tři století později kvůli tomu, že na území tehdejších Čech ubývalo rapidně lesů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz