Pilulka u nás není registrovaná, ale dá se koupit přes internet. Ilustrační snímek

Pilulka u nás není registrovaná, ale dá se koupit přes internet. Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Do Česka se vrací potratová pilulka RU-486, k sehnání je i na internetu

  • 350
To označení nezní moc líbivě: RU-486. Pod tím názvem se skrývá pilulka, po jejímž požití žena potratí, ale u nás není registrovaná. Její povolení bylo ve hře v devadesátých letech, v roce 2005 a nyní se opět vrací na scénu. MF DNES zároveň odhalila, že se dá snadno a bez receptu koupit už dnes. "Potratový balíček" stojí 80 eur.

Po několika letech se v Česku znovu objevila snaha zaregistrovat na trhu kontroverzní pilulku RU-486, tedy potratovou tabletu, díky níž může žena přerušit těhotenství i v jeho pokročilé fázi. O registraci se však mlčí.

Rozhovor s gynekologem Alešem RoztočilemČtěte ve středu 28. listopadu

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Firma, která ji chce prodávat, na otázky neodpovídá. Bojí se zřejmě zvířených emocí, jež pilulka budí. A lékový úřad nesmí podávat informace k probíhajícím registracím. "Nemáme k tomu co říct, každý výrobce může požádat o registraci svého léku," říká i mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

"Emoce kolem tablety jsou zbytečné," míní olomoucký gynekolog Jaroslav Imrych. "Když máme jednou uzákoněn potrat jako legální, pilulka je další z možností, jak jej ženě provést. Nic víc, nic míň."

Lékaři se proto vesměs shodují, že nic nebrání tomu, aby se v Česku začala používat. Ale za stejných podmínek, jaké má nyní normální interrupce. Zvlášť proto, že počet potratů v tuzemsku rok od roku klesá. "To znamená, že by byla dostupná jen v nemocnicích, po vyšetření lékařem. Ne že si ji žena jen tak koupí v lékárně a sama naordinuje," zdůrazňuje Imrych.

RU-486 je už dvacet let legální ve Francii, Velké Británii, ve Švédsku či v Německu. "Pro ženu je šetrnější," konstatuje primář gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice Aleš Roztočil.

Pilulku seženete na internetu

MF DNES však zjistila, že pilulka se u nás dá sehnat už dnes. Bez receptu. Prodává se na internetu za 50 či 80 eur. Prášky jsou pravé, zákazníkovi přijdou domů poštou do tří dnů včetně detailního návodu.

"Je to normální byznys," říká Slovenka Hana Beckley, která takto tablety prodává od jara. Za tu dobu vyřídila už okolo čtyř set objednávek, přičemž "potratové balíčky" šly i do Česka. "Jde o peníze. Na Slovensku stojí potrat 300 eur plus nutná vyšetření a kontroly ultrazvukem, které si žena platí, takže zaplatíte asi 400 eur," popisuje.

Na Slovensku ani v Česku není tableta zatím zaregistrovaná. "Prodej pilulky přes tento web je ilegální a podnět předáváme orgánům činným v trestním řízení," reagovala na zjištění MF DNES mluvčí slovenského lékového úřadu Valéria Pernišová.

Lékaře ta zpráva vyděsila. "Tableta se samozřejmě musí užívat jen pod dohledem lékaře a jako po každém potratu musí být žena sledována," varuje Imrych. Hana Beckley se postihu nebojí. Prý má trvalé bydliště v Nigérii a má oprávnění lék držet. Gynekologové tvrdí, že by bylo bezpečnější, kdyby se tableta povolila a její užívání kontrolovalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue