Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrátit se chtějí tři rodiny, ne čtyřicet, říká šéfka Čechů na Ukrajině

  14:25aktualizováno  14:25
Zpět do České republiky se chtějí vrátit podle předsedkyně České národní rady Ukrajiny Ludmily Muchinové jen tři rodiny takzvaných volyňských Čechů. Nic prý neví o čtyřiceti, jejichž repatriaci minulý týden podpořil prezident Miloš Zeman. Novinářům to Muchinová řekla po jednání s náměstkem ministra zahraničí Rudolfem Jindrákem. Česká diplomacie chce krajanům na Ukrajině pomáhat hlavně na místě.

Můžeme nabízet pomoc, ale rozhodně bychom neměli ty lidi násilně vytrhávat z určitého prostředí, míní o pomoci krajanům na Ukrajině náměstek ministra zahraničí Rudolf Jindrák. (Ilustrační foto) | foto: ReutersReuters

„Já vím o třech rodinách, které požádaly (o repatriaci),“ uvedla šéfka organizace zastřešující všechny české spolky na Ukrajině v reakci na Zemanovo prohlášení.

Prezident minulý týden požádal ministra vnitra Milana Chovance, aby vyhověl požadavku čtyřiceti rodin volyňských Čechů na návrat do původní vlasti (více zde).

S žádostí o pomoc se v březnu na české představitele obrátili volyňští Češi ze Žytomyru na západě Ukrajiny. Vláda k ní však tehdy neviděla bezprostřední důvod (více najdete zde).

Podle Muchinové je aktuální situace na Ukrajině složitá. Konfliktem na východě země je však podle ní postižen jen krajanský spolek v oblasti Donbasu. „Ve všech ostatních spolcích sice nemůžu říct, že je klid, ale je spokojeněji. Lidé se prostě bojí války,“ podotkla.

Pokud by se česká vláda rozhodla repatriovat Zemanem zmíněných 40 rodin, o nichž nic neví ani Ministerstvo zahraničí, mohlo by návrat do domoviny podle ní požadovat všech zhruba pět tisíc krajanů žijících na Ukrajině.

„To by to pak vláda České republiky musela udělat pro všechny stejné a bude to složité pro Českou republiku,“ poznamenala Muchinová.

Takový krok by navíc u ukrajinské vlády mohl vzbudit dojem, že se k ukrajinským Čechům Ukrajinci „chovali špatně“, což není pravda, tvrdí rodačka z Kyjeva, jejíž prarodiče přišli na Ukrajinu koncem 19. století z Moravy.

Podle Jindráka Ministerstvo zahraničí situaci krajanů na východě Evropy sleduje a vyhodnocuje ji. Ukrajinským Čechům je diplomacie také připravena nadále pomáhat. „Uvažujeme o dalších krocích, které bychom měli realizovat ve velmi krátké době z hlediska podpory nějakých projektů pro naše krajany na Ukrajině,“ uvedl bez bližších podrobností náměstek.

Podle něj je potřeba pomoci krajanům na místě, kde žijí. „To může být i efektivnější pomoc, když postavíme nějakou školu nebo pošleme lektora českého jazyka, který bude pomáhat s vnitřním životem menšiny, a ne organizování nějakého hromadného stěhování,“ sdělil.

„Můžeme nabízet pomoc, ale rozhodně bychom neměli ty lidi násilně vytrhávat z určitého prostředí,“ doplnil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz