Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Česka přijíždí nejvyšší vojenský šéf NATO

  8:35aktualizováno  8:35
V době sedmého výročí vstupu do Severoatlantické aliance míří do Česka vysocí vojenští představitelé NATO. Dnes přijíždí na dvoudenní oficiální návštěvu předseda Vojenského výboru NATO Raymond Henault, který je vůbec nejvyšším vojenským zástupcem aliance.

V rámci své návštěvy se generál Raymond Henault podívá na leteckou základnu v Čáslavi. | foto: Michal Prejzek, 21. základna taktického letectva Čáslav

V posledních týdnech to není první významná návštěva z centrály aliance. Na přelomu února a března přijel bezpečnostní ředitel NATO Thomas McKeever, který diskutoval o situaci na Nevyšším bezpečnostním úřadě. Za necelé dva týdny se v Česku zase objeví generál Frank Hye, který v Evropě zastupuje Velitelství pro transformaci NATO.

Generál Henault přiletí do České republiky dnes večer a zahájí svou návštěvu slavnostní večeří s představiteli  České euroatlantické rady. V pátek se generál Henault sejde na oficiální jednání s náčelníkem Generálního štábu české armády generálem Pavlem Štefkou.

"V průběhu své návštěvy se setká také s předsedou vlády Jiřím Paroubkem, ministrem obrany Karlem Kühnlem a v Čáslavi navštíví 21. základnu taktického letectva, " uvedla k návštěvě Jindřiška Verešová z ministerstva obrany.

Vojenský výbor je nejvyšší vojenský orgán NATO, který podléhá přímo Severoatlantické radě a jsou mu podřízena všechna alianční velitelství. Předseda výboru je volen na tři roky.

Od vstupu země do NATO v roce 1999 jde již o třetí návštěvu předsedy výboru v Česku. Hned v roce 1999 přijel na první takovou návštěvu italský admirál Guido Venturoni, který následně v roce 2002 obdržel od tehdejšího prezidenta Václava Havla nejvyšší státní vyznamenání České republiky, Řád Bílého lva.

V témže roce pak v rámci příprav na Summit NATO v Praze přicestoval generál Harald Kujat, který ve funkci Venturoniho vystřídal v létě téhož roku. Od roku 2005 je ve funkci předsedy MC kanadský generál Raymond Henault.

Koncem března přijede na oficiální návštěvu další zástupce NATO, generál Frank Hye, který je nejvyšším představitelem aliančního Velitelství pro transformaci v Evropě, který se bude zajímat o průběh reformy Armády České republiky.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Najdete na iDNES.cz