Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Česka překvapivě přiletěly izraelské stíhačky

  15:13aktualizováno  15:13
Návštěvníky nadcházejících Dnů NATO v Ostravě čeká velké překvapení. Uvidí dva bojové letouny F-15 z Izraele, které již přistály na ostravském letišti. Z bezpečnostních důvodů organizátoři víkendové show účast izraelského letectva do poslední chvíle tajili.

Bojový letoun F-15D BAZ izraelského letectva přistává na letišti v Mošnově | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Až do čtvrtečního poledne organizátoři Dnů NATO v Ostravě úzkostlivě tajili název sedmnáctého účastníka. Je jím Izrael, který do Ostravy vyslal dva bojové letouny F-15D BAZ a transportní stroj C-130 Hercules.

Během letu izraelské stroje doplnily palivo z doprovodného letounu, který se po krátké zastávce v Ostravě a vyložení materiálu zase vrací do Izraele. Na mošnovské letiště izraelské stíhačky dosedly krátce před patnáctou hodinou.

Letoun C-130 Hercules izraelského letectva přistává na letišti v Mošnově
Bojový letoun F-15D BAZ izraelského letectva přistává na letišti v Mošnově
Bojový letoun F-15D BAZ izraelského letectva přistává na letišti v Mošnově

"Jedná se o izraelskou premiéru na Dnech NATO v Ostravě a teprve druhé představení izraelských strojů na českém území," uvedl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které show organizuje. Dosud se izraelské letectvo představilo pouze na letecké show CIAF v Brně-Tuřanech v roce 2004.

Dny NATO v Ostravě

Vstup je zdarma. Letošní jedenáctý ročník proběhne 24.- 25. září. Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil Armády České republiky jsou ojedinělou nekomerční přehlídkou, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, vězeňská služba a další složky. Loni akci navštívilo 185 tisíc lidí.
Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Účast na Dnech NATO v Ostravě bude jedinou letošní prezentací izraelského letectva v celé Evropě. O účasti organizátoři akce jednali podle Pavlačíka několik let. "Velice nás těší, že právě letos budeme moci našim návštěvníkům nabídnout další bonbonek," řekl Pavlačík.

Vzpomínka na pomoc Československa

Na statice si budou moci návštěvníci v sobotu a v neděli prohlédnout dva letouny F-15D ze 106. letky ze základny Tel Nof nedaleko Tel Avivu. Právě 106. letka byla zapojena do operace "Důvěrné Izrael", během které v poválečných letech 1948-1949 tehdejší Československo pomáhalo nově vznikajícímu židovskému státu s vyzbrojováním.

Československá pomoc tehdy umožnila zformování izraelských vzdušných sil a do značné míry přispěla k izraelskému vítězství ve válce o nezávislost, kterou vedl po útoku arabských sousedů ihned po svém vzniku v roce 1948.

"Nejen díky této pomoci existují mezi Izraelem a Českou republikou dodnes velmi vřelé vztahy, kterým také z části vděčíme za izraelskou účast," konstatoval Pavlačík. Operaci "Důvěrné Izrael" bude přímo na Dnech NATO v Ostravě připomínat také výstava, rozmístěná u izraelských letounů.

Tam diváci mohou vidět také prezentaci záchranné a pátrací vrtulníkové jednotky Unit 669, která je považována za jednu z elitních složek izraelského letectva.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Najdete na iDNES.cz