Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Česka míří pomoc z celého světa

  22:35aktualizováno  22:35
Česká republika postižená katastrofálními záplavami nezůstane při odstraňování jejich miliardových následků sama. Celá řada zemí a mezinárodních institucí slíbila, že Praze poskytne finanční i materiální pomoc. Z některých států již začala do Česka proudit. Pomoc obětem záplav přislíbila Evropská unie, Spojené státy, ale i Tchaj-wan, Argentina či řada mezinárodních a národních institucí.
Všechny články o záplavách najdete zde.

 Předseda Evropské komise Romano Prodi v pátek v Praze potvrdil, že EU poskytne České republice okamžitou pomoc ve výši skoro 58 milionů eur, což je více než 1,8 miliardy korun. "Evropská unie pomůže ČR stejně, jako by už byla jejím členským státem. Rozšíření se stalo faktem," ocenil nabídku premiér Vladimír Špidla.

Podle informace českého velvyslance při EU Libora Sečky poskytne Evropská unie Česku v přímé formě téměř 58 miliónů eur, v podobě výhodné půjčky nejméně dalších 200 miliónů eur. "Pomoc EU bude poskytnuta ve třech rovinách," uvedl Sečka.

První a nejoperativnější rovinou je podle jeho slov navýšení fondu PHARE pro ČR o 9,7 miliónů eur (asi 305 miliónů Kč) na konkrétní projekty rekonstrukce infrastruktur.

Druhá spočívá v přesměrování 48 miliónů eur (asi 1,5 miliardy Kč) z fondu ISPA na další obnovu a odstraňování škod po záplavách. Zatímco obvykle se spoluúčast EU u takových projektů pohybovala kolem 50 procent, nyní postačí Česku pouhých 15 procent účasti a zbytek nákladů projektu (tedy až 85 procent) uhradí EU.

Třetí rovina se týká možnosti čerpat výhodný úvěr Evropské investiční banky (EIB), a to nejméně ve stejné výši jako po záplavách v roce 1997 na Moravě. Tehdy úvěr představoval 200 miliónů eur, nyní to může být i o něco více.

Podle stálého českého zástupce u OSN v Paříži Karla Komárka může Česká republika požádat Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) o finanční pomoc i na obnovu památek, které teprve čekají na zápis do seznamu světového kulturního dědictví. Organizace by se tak mohla podílet například na financování odstraňování škod v terezínské pevnosti nebo na rybniční soustavě na Třeboňsku.

OSN aktivovala své kontakty a zprostředkovává také nabídky členských zemí. Finská vláda poslala do záplavami postižené České republiky pomoc ve výši 200.000 eur. V sobotu vyrazila z Helsinek do ČR nákladní souprava s 35 vysoušeči a 227 vodními pumpami. Na pomoc ohroženým Českým Budějovicím přiletěli z Řecka již ve středu tři záchranáři.

Britská vláda věnuje České republice sto tisíc liber (zhruba 4,9 miliónu korun), nabízí i vybavení na odstraňování následků povodní.

Maďarská metropole Budapešť ve čtvrtek nabídla, že uvítá dvě stovky pražských dětí.

Slovensko posílá čerpadla
Ve čtvrtečním telefonickém rozhovoru ujistil slovenský premiér Dzurinda Vladimíra Šidlu o tom, že Slovensko poskytne České republice materiální pomoc v podobě čtyřiadvaceti vodních čerpadel. Mikuláš Dzurinda zároveň vyjádřil lítost nad ztrátami na životech a materiálních škodách.

Polsko zašle přes jeden a půl milionu korun
Na čtyři desítky hasičů z jihopolského Slezska vyjely v sobotu na pomoc zaplaveným oblastem v České republice. V jejich vybavení jsou vodní pumpy a další zařízení k likvidaci následků povodní. "Zůstaneme v České republice tak dlouho, jak dlouho budeme potřeba," uvedl mluvčí slezské požární stráže Jaroslaw Wojtasik. Pomoc nabídla rovněž polská armáda, a to při výstavbě provizorních pontonových mostů.

V Polsku organizuje humanitární pomoc pro zaplavené české regiony Caritas Polska, Polský červený kříž (PCK) a Polská humanitární akce (PAH). Caritas Polska své české partnerské organizaci již předala na čtyři sta korun, počítá přitom s dalšími více než 1,2 miliónu korun. Kamión s humanitární pomocí PCK již dorazil do Prahy.

Italská letadla přivezla vodní pumpy
Podporu občanům České republiky zápasícím s více než stoletou vody vyjádřil v pátek italský předseda vlády Silvio Berlusconi.

Z vojenského letiště u severoitalské Pisy odstartoval v sobotu v poledne první ze dvou letounů C-130, které Itálie vysílá s pomocí pro záplavami postiženou Českou republiku. Letadla do Prahy přiváží stovku vodních pump a 370 vysoušečů, o něž požádala česká vláda.

Účast s obětmi záplav v Česku vyjádřil i Tchaj-wan, zároveň nabídl finanční pomoc ve výši sto tisíc dolarů (asi 3,2 miliónu korun).

Ze Skandinávie přijíždějí odborníci
Do České republiky byl ve čtvrtek ráno vypraven také konvoj pěti nákladních automobilů z Kodaně. Dánská vláda vyslala spolu s materiální pomocí, určené zejména Praze, i dvanáct odborníků, kteří mají v místě záchranných prací obsluhovat přepravovanou techniku.

"Dánsko posílá techniku, o jakou česká vláda žádala," uvedl 1. tajemník dánského velvyslanectví v Praze Karsten Nielsen. Dodávku z Dánska tvoří především šest vysoce výkonných ponorných pump, z nichž každá má kapacitu 36 000 litrů za minutu.

Ve vybavení týmu jsou i tři elektrické generátory, jednotka je tedy zcela soběstačná a může pracovat i v oblastech bez dodávek elektrického proudu. Zásahový tým má k dispozici i spojovací vybavení, vlastní jeřáb a prostředky osobní ochrany.

Prostředky v hodnotě 100 000 eur financovala dánská vláda, pomoc organizačně zajišťuje humanitární agentura EMA. Dánští odborníci by měli zůstat v ČR asi dva týdny, ale bude-li třeba, jejich pobyt může být prodloužen.

Podobnou pomoc poskytuje i Švédsko. Tamní záchranná služba vysílá do české metropole osm expertů a s nimi sto padesát vodních pump a padesát velkých ventilátorů k vysoušení budov.

Francie vybírá peníze, nabízí pomoc při obnově památek
Francouzský Červený kříž pořádá speciální finanční sbírku výhradně na pomoc České republice. O adresách, kam mohou Francouzi finanční dary zasílat, nepřetržitě informuje francouzská zpravodajská televize LCI.

Do Prahy dorazila ve čtvrtek desítka dobrovolných záchranářů ze severofrancouzského města Montreuil-sur-Mer. Tito specialisté na řešení situací souvisejících s přírodními a humanitárními katastrofami se s nabídkou pomoci sami obrátili na české velvyslanectví v Paříži. Na cestě do ČR je také první oficiální zásilka pomoci francouzské vlády, která obsahuje třicet čerpadel a dva a půl tisíce kusů přikrývek.

V pátek Francie nabídla zemím střední Evropy vyslání skupin expertů v oblasti památkové péče, architektury a muzejnictví, kteří by pomohli při odstraňování následků ničivých povodní.

"Pokud to shledáte užitečným, nabízím vám vyslání mise expertů v oblasti památkové péče, architektury a muzejnictví," napsal francouzský ministr kultury Jean-Jacques Aillagon svým resortním protějškům z Česka a Německa Pavlu Dostálovi a Julianu Nida-Rümelinovi

Svou pomoc při zjišťování stavu bezpečnosti a obyvatelnosti budov poničených povodní nabídlo Česku také francouzské sdružení Architectes de l'Urgence (Pohotovostní architekti).

Americké velvyslanectví: Pomůžeme s obnovou Kampy
Lítost a solidaritu s českým lidem v souvislosti s ničivými povodněmi tlumočil v pátek v telefonickém rozhovoru prezidentu Václavu Havlovi bývalý americký prezident George Bush, otec nynější hlavy Spojených států.

USA navíc dosud poskytly České republice okamžitou pomoc v hodnotě téměř půl miliónu dolarů (asi 17 miliónů korun) - částečně v hotovosti přes Český červený kříž a částečně formou čerpadel a vysoušecích zařízení.

Americké velvyslanectví dále nabídlo pražskému magistrátu, že převezme péči nad ostrovem Kampa a postará se o jeho vyčištění a úklid. Rovněž nabízí organizaci sbírky peněžních prostředků mezi americkými společnostmi a Američany žijícími v České republice na obnovu parku a muzea na Kampě.

Nabídky přicházejí i z Norska, Švýcarska a Argentiny
Norové chtějí pomoci jedné z nejhůře postižených oblastí severních Čech, okolí Ústí nad Labem. Půl miliónu norských korun (více než dva milióny korun) pak má připadnout na opravu některé z historických budov pražského Starého Města.

Švýcarská vláda dnes oznámila, že vyšle do ČR 100 ponorných pump, 80 vysoušečů a čtyři generátory. Zařízení by mělo dorazit v sobotu. Využití zásilky budou koordinovat dva švýcarští odborníci na likvidaci přírodních katastrof společně s českými kolegy.

Argentina není vzhledem k tíživé ekonomické situaci schopna poskytnout konkrétní finanční dar, nabídla však pomoc týmu dobrovolníků i odborníků. Jako příklad udává možnost vyslání restaurátorů uměleckých děl či pomocníků při rekultivaci zemědělské půdy.

V Německu a Španělsku byla zřízena konta, na něž mohou lidé přispívat dary obětem povodní.

Humanitární pomoc z Německa na dálnici D5 u Rokycan, 17. srpna 2002.

Humanitární pomoc z Německa na dálnici D5 u Rokycan, 17. srpna 2002.

Lidé nosí pomoc spoluobčanům do jednoho ze sběrných center v Unhošti u Prahy, 17. srpna 2002.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Janoušek by se nemusel vrátit za mříže, soud zvažuje upuštění od trestu

Roman Janoušek byl odsouzen k trestu čtyř a půl roku za to, že v březnu 2012...

Lobbista Roman Janoušek, odsouzený za to, že v opilosti srazil ženu autem a ujel, by se nemusel vrátit znovu za mříže....

Místo urážek pomoc. Sbírka podpoří žáky teplické školy i romské studenty

Tablo prvňáků, které zveřejnil Teplický Deník, vyvolalo na Facebooku vlnu...

Případ výhrůžných komentářů pod fotkou prvňáků z teplické základní školy vzbudil nejen pohoršení, ale také...

Čuba zůstává senátorem, i když není k sehnání a na jednání nejezdí

Noví senátoři zvolení ve Zlínském kraji - František Čuba (vlevo) a Ivo Valenta.

Senátor František Čuba už déle než rok nedojíždí na jednání horní komory parlamentu a nebývá k zastižení ani ve své...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.