Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do čela žalobců nastoupil Zeman, o osudu Vesecké bude jasno v půli ledna

  12:42aktualizováno  12:51
Nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se ujal funkce. Jeho předchůdkyně Renata Vesecká zatím zůstává na zastupitelství a bere si řádnou dovolenou. Její další osud by měl být znám v druhé polovině ledna.

Renata Vesecká a Pavel Zeman | foto: MF DNES

"S paní Veseckou budeme řešit, kde v rámci státního zastupitelství chce působit. I nadále zůstává státní zástupkyní Nejvyššího státního zastupitelství," prohlásil Zeman.

Zeman dnes také řekl, že chce Nejvyššímu státnímu zastupitelství dodat na důvěryhodnosti a zlepšit komunikaci jak uvnitř úřadu, tak navenek. Zaměří se především na podporu poškozených a lepší vymáhání peněz, které zločinci získali trestnou činností.

co se má změnit

Zeman chce lepší komunikaci uvnitř zastupitelství i navenek. Lépe bojovat s korupcí a účiněji konfiskovat zisky z nezákonné činnosti. Více podporovat poškozené. Zeman a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chtějí také větší nezávislost státních zástupců. Začne také debata o zřízení zcela nového speciálního státního zastupitelství pro boj s korupcí a se závažnou hospodářskou trestnou činností.

Kam s ní?

Nový nejvyšší žalobce už dříve naznačil, že Vesecká bude chtít na Nejvyšším státním zastupitelství zřejmě zůstat, zatím ale není jasné, na jakém postu.

Podle zákona je totiž státní zástupce téměř neodvolatelný. Aby jeho funkce zanikla, musel by být například odsouzen za úmyslný trestný čin, zbaven svéprávnosti nebo projít kárným řízením, které by o zbavení funkce rozhodlo. Nic z toho se ale u Vesecké nestalo.

Také přeložení na jiné zastupitelství je možné jen se souhlasem samotného žalobce. Vesecká se tak o dobře placený post bát zřejmě nemusí.

Ještě před nějakou dobou se mluvilo o tom, že by se mohla vrátit do čela žalobců v Hradci Králové. To by ale musela odejít jejich současná vedoucí Anna Jahodová, a tu nikdo kvůli Vesecké odvolat nechce.

Všichni proti Vesecké

Veseckou už koncem října odvolala vláda. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v listopadu řekl, že podle jeho názoru by Vesecká neměla vykonávat mezi žalobci vedoucí funkci.

Věci veřejné původně chtěly, aby o osudu Vesecké bylo rozhodnuto do voleb. Pak se ale smířily s variantou "sice pozdě, ale aspoň něco". Ministr vnitra, který se prezentuje hlavně jako bojovník proti korupci, od svého nástupu několikrát uvedl, že právě státní zástupci jsou často brzdou jeho snahy o vymýcení korupce.

Vůle odvolat Veseckou ale panovala u všech stran, které mají zastoupení ve vládě. Po odchodu Vesecké volala i organizace Transparency International, bojující proti korupci.

Předchozí nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila Veseckou na sklonku roku 2007 v souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat. Rozsudek zatím není pravomocný.

pavel zeman

Zemanovi je 38 let. Po studiu na gymnáziu vystudoval Právnickou a Filozofickou fakultu na Univerzitě Karlově v Praze. Po jmenování státním zástupcem působil na Okresním i Krajském státním zastupitelství v Plzni, poté na Nejvyšším zastupitelství v Brně. V roce 2004 se stal prvním zástupcem ČR u Eurojustu, byl zároveň nejmladším zástupcem v této právní organizaci ze všech členských zemí. Od května 2004 zároveň působí i jako státní zástupce na mezinárodním odboru Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. Mluví anglicky, francouzsky a německy. Podílel se například na zatčení a předání Barbory Škrlové, obviněné v kauze týrání chlapců z Kuřimi. Spolupracoval také při zadržení uprchlého odsouzeného vraha Romana Čabrady ve Francii. Není spojen s žádnou politickou stranou.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz