Leon Panetta

Leon Panetta | foto: Profimedia.cz

Do čela Pentagonu zamířil muž, který učaroval špionům i republikánům

  • 8
Vysloužilého Roberta Gatese v čele Pentagonu vystřídal Leon Panetta, jenž se poslední roky otrkával v čele CIA a získal si tam respekt zpravodajců i kongresmanů. V nové roli ale bude muset šetřit, dohlédnout na masivní stahování vojáků z Afghánistánu a také řešit práva gayů a lesbiček.

Jeho zvolení do čela CIA v roce 2009 mnohé zákonodárce i zpravodajce zaskočilo. Vždyť nemá žádné zkušenosti se špionáží, říkali si. Jenže demokrat Panetta si za dva a půl roku získal důvěru nejen zaměstnanců Ústřední zpravodajské služby, ale i republikánů.

Důkazem toho je nedávné hlasování v Senátu, při němž ho do čela Pentagonu jednomyslně schválilo všech sto senátorů. "Nemůžu se dočkat, až pro vás budu hlasovat," avizoval už dopředu republikán Lindsey Graham. Pochvalně se o něm vyjadřoval mimo jiné i někdejší kandidát na prezidenta John McCain.

Gates jde do důchodu

Měl ho rád Bush i Obama

Panetta si vysloužil respekt v čele CIA hned několika počiny. Zaměstnanci ho uznávají třeba za to, jak se za ně "pral" v Kongresu i v Bílém domě, uvedla agentura AP. Politici si zase pochvalovali každoměsíční informativní schůzky.

Jedním z hlavních úkolů bude ušetřit co nejvíce peněz

Panetta, jenž kdysi býval republikánem, má také blízko k oběma hlavním americkým stranám. Na kreditu mu přidalo i to, že pod jeho vedením CIA dopadla a zabila arciteroristu Usámu bin Ládina, po němž Spojené státy prahly už deset let a který si v poklidu žil v pákistánském městě Abbottabádu.

Leon Panetta

Panetta se narodil v roce 1938 v kalifornském Monterey italským imigrantům. Od roku 1964 do 1966 sloužil v armádě. Za Nixonovy vlády působil ve vedení Úřadu pro lidská práva, kde bojoval za zrušení rasové segregace. Narazil ale na Nixonův odpor a z postu odešel. O něco později opustil i republikány a dal se k demokratům. Dostal se do Kongresu, kde strávil osm funkčních období. V administrativě Billa Clintona v 90. letech 20. století působil nejdříve jako ředitel Úřadu pro řízení a rozpočet a posléze jako šéf prezidentské kanceláře. Svého času byl společně s Robertem Gatesem v takzvané Iraq Study Group. Prezident Barack Obama si ho v roce 2009 vybral jako šéfa CIA.

Leon Panetta při debatě s americkým prezidentem Billem Clintonem. (24.června

Nyní se Panetta, který v úterý oslavil 73. narozeniny, postaví do čela Pentagonu. Ministr obrany Robert Gates se totiž před časem rozhodl odejít do důchodu a prezident Barack Obama si coby jeho nástupce vybral někdejšího kongresmana z Kalifornie.

Armádu mu svěřil mimo jiné i pro jeho zkušenosti s rozpočtovými škrty, které prokázal už ve službách bývalého prezidenta Billa Clintona. Kromě toho, že byl šéfem prezidentské kanceláře, vedl v jeho administrativě i Úřad pro řízení a rozpočet.

Řešit bude Libyi i gaye a lesby

Kromě nutného šetření ale Panettu čekají v nové roli další náročné úkoly - coby šéf Pentagonu bude dohlížet na odchod posledních amerických jednotek z Iráku a na ohlášené masivní stahování vojáků z Afghánistánu.

Kromě toho si bude muset poradit s úlohou Američanů v náletech Severoatlantické aliance na cíle libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. A dořešit problematiku gayů a leseb v armádě, kteří musí svou orientaci tajit, aby nebyli propuštěni, připomněl list The New York Times na svém webu.

Výměna ministra obrany je součástí větší rošády v americké obraně. Kromě Gatese a Panetty změní roli i současný velitel spojených vojsk v Afghánistánu generál David Petraeus, jenž by se měl přesunout na uvolněný post po Panettovi v čele CIA, schválit ho ještě musí senát. Svůj úřad má v září opustit také náčelník štábu americké armády admirál Mike Mullen (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue