Do čela ODS chce Tošenovský i Zahradil

  16:48aktualizováno  16:48
V Mirošovicích zasedala Výkonná rady ODS. Hlavním tématem byly nadcházející senátní a komunální volby. Občanští demokraté se ale nevyhnuli ani otázce, kdo by mohl na příštím kongresu nahradit v čele strany Václava Klause. Jediný, kdo oficiálně přiznal, že bude v prosinci kandidovat do čela ODS, je hejtman Moravskolslezského kraje Evžen Tošenovský. Jeho kandidatura utvrdila místopředsedu strany Jana Zahradila, aby o křesle přemýšlel také. Není jisté, zda post bude obhajovat Václav Klaus.

Výkonná rada se odpoledne dohodla na tom, že kongres ODS se bude konat 13. až 15 prosince.

Tošenovský potvrdil iDNES svou kandidaturu už v neděli: "Kandidaturou vyhovím mnoha lidem."

"Po volbách se na mne obracelo mnoho lidí, abych se rozhodl, zda se o místo předsedy budu ucházet. Rozhodl jsem se tedy, že ano. Vyhověl jsem tak výzvě Václava Klause a grémia strany, aby se tyto posty naplnily," dodal pro iDNES Tošenovský.

Zahradil: Když Tošenovský, tak já také
Svůj zájem o předsednické křeslo projevil také Jan Zahradil. "Tošenovského kandidaturu jsem očekával, ale ne tak brzy," reagoval na kandidaturu severomoravského hejtmana.

Zahradil svoji kandidaturu na šéfa strany zatím oficiálně nepotvrdil. "K žádnému rozhodnutí v tomto směru jsem nedospěl a nedomnívám se, že by bylo jakékoliv takové rozhodnutí vhodné zveřejňovat před ukončením volebního maratonu, tedy před tím, než zavřou urny na začátku listopadu," konstatoval na tiskové konferenci.
Nyní se podle něj musí strana soustředit na volební kampaň. Stále podle něj ale platí, že bude kandidovat pouze v případě, že se o vedení strany nebude znovu ucházet Klaus.

Kromě Tošenovského, Klause a Zahradila se v ODS hovoří také o dalších možných nástupcích. Padají například jména místopředsedy strany Ivana Langera či starosty Prahy 6 Pavla Béma.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ - SOBOTA 22. září
Langer: Tošenovský je nejvýraznější
Podle místopředsedy ODS Ivana Langera by nebyl Tošenovský jako kandidát na lídra strany v žádném případě bez šancí.

"Z těch kandidátů, o kterých se doposud spekulovalo, že by se postavili proti Václavu Klausovi, je jednoznačně nejvýraznější postavou," prohlásil místopředseda ODS Ivan Langer, který sám o tento post usilovat nebude.

"Já jeho kandidaturu vítám, jsem za ni rád a myslím si, že by to byla nová tvář," řekl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který krátce po červnových volbách odstoupil z Výkonné rady ODS. Nesouhlasil s tím, že čelní straničtí představitelé nevyvodili zodpovědnost z volebního neúspěchu strany.

Hejtman: Je třeba změny
Moravskoslezský hejtman míní, že je potřeba změnit politiku ODS příchodem nových lidí do nejvyššího vedení. "Kdybychom volby vyhráli, nemusel bych o této možnosti vůbec uvažovat," řekl o své kandidatuře Tošenovský.

Lidé z vedení ODS tvrdí, že Tošenovského krok vítají. "Řekl bych, že je to naprosto vpořádku. Je to důkaz toho, že členská základna nespí a že to ve straně žije. Myslím, že když Václav Klaus uvidí, že se formuje velmi silná sestava vedení, tak bude jenom rád," prohlásil šéf senátorského klubu ODS Mirek Topolánek.

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý řekl, že Tošenovský je jednou z výrazných osobností ODS, která má jistě šanci. "Je právo každého oznámit svoji kandidaturu. Oznámení mě nepřekvapilo. Očekával jsem ho, ale ne tak brzy," uvedl pro ČTk místopředseda ODS Jan Zahradil.

EVŽEN TOŠENOVSKÝ

* Tošenovský vystudoval Vysokou školu báňskou, obor systémové inženýrství. Po ukončení studia pracoval jako matematik a analytik ve Vítkovických železárnách.
* Od roku 1993 vedl ostravský magistrát. O sedm let později se stal hejtmanem Moravskoslezského kraje.
* Je ženatý a má dvě děti. Letos v červenci obdržel Řád čestné legie v hodnosti rytíře za dlouhodobou snahu o rozvoj česko-francouzských vztahů.
* Tošenovský hrál 12 let na nejvyšší úrovni volejbal. Krátkodobě byl dokonce členem reprezentačního juniorského a seniorského týmu.

"ODS zůstala na naší politické scéně jedinou skutečně pravicovou stranou. Je potřeba, aby přestala hrát roli zakřiknutého subjektu, který nemůže v parlamentu nic ovlivnit," míní Tošenovský, o kterém média už v roce 1998 spekulovala jako o možném nástupci Václava Klause. Navíc o rok dříve odmítl svůj vstup do rekonstruované vlády Václava Klause.

O předsedovi strany rozhodne až mimořádný prosincový kongres ODS. "V tuto chvíli je těžké říci, jaké jeho šance jsou. Já jen pevně doufám, že všichni, kteří budou usilovat o vyšší funkce, budou mít v prvé řadě na mysli dlouhodobý prospěch ODS, a nikoli jen své momentální uplatnění ve funkci," řekl ČTK místopředseda ODS Petr Nečas.

Tošenovský odmítá spekulovat, zda by v případě svého zvolení a úspěchu ODS v dalších parlamentních volbách měl zájem o křeslo předsedy vlády. "Tuto otázku budeme řešit až za čtyři roky. Jsem však připraven převzít odpovědnost i za nejvyšší funkce," uvedl hejtman.

Hvězda dvoumetrového politika vzešla z povodní
Ještě před pěti lety znali Evžena Tošenovského spíš jen Moravané. V roce 1997, kdy Moravu postihly povodně, se tehdejší ostravský primátor stal jedním z nejpopulárnějších politiků. Média nešetřila superlativy a obraz Tošenovského coby obětavého politika vydržel i po letech.

"Osobně se zúčastnil záchrany obyvatel domova důchodců. Legendou se stala historka o tom, jak na loďce převážel do bezpečí ohrožené stařečky. Dnes přiznává, že si tehdy sáhl na dno sil," napsal nedávno například deník Právo.

O šestačtyřicetiletém Tošenovském se už několikrát spekulovalo, že ve stranické hierarchii ODS postoupí na nejvyšší příčky. Velmi vážně se o něm například mluvilo v roce 1997, kdy padla koaliční vláda a ODS řešila, zda dál s Klausem, či bez něho.

Evžen Tošenovský však doposud veškeré úvahy, byť i jen o poslanecké lavici, odmítal. "Nejsem člověk, který chce rychle popolézt ve struktuře. Pyšně říkám, že dovedu odhadnout, jakou mám pozici, a jako hejtman ji mám docela silnou. Nepovažuji za nutné ji dál posilovat," říkal ještě před pár týdny.

Do politiky v barvách ODS bývalý programátor Tošenovský vstoupil v roce 1993, kdy se stal ostravským primátorem. Předloni pak byl zvolen moravskoslezským hejtmanem.

Uvnitř ODS se na rozdíl od dalších výrazných figur těší téměř bezchybné pověsti. Jen stínový ministr dopravy ODS Martin Říman si neodpustil rýpnutí, když ho označil za sice spolehlivého partnera, ale až příliš opatrného politika. "Ale zase nemůžu nevidět, že to má výsledky," tvrdí Říman.

Evžen Tošenovský si to zjevně nemyslí: "Pro mě je důležité dodržování pravidel. S člověkem, který na mě udělá podpásovku, se už v životě nebudu bavit korektním způsobem. Budu se s ním vyrovnávat velice hrubě, a to umím. Druhá šance už pro mě neexistuje."

Kromě nasazení během povodní Evžen Tošenovský vyčnívá z řady i svou dvoumetrovou výškou. On sám k tomu říká, že to je pro něj výhoda i prokletí zároveň. Mohl sice deset let hrát první volejbalovou ligu, ale nikdy se mu nepodařilo nenápadně zmizet ze žádného shromáždění nebo schůze. Do dveří preventivně vchází v předklonu a obleky si musí nechat šít.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Romský pianista dobývá svět. I jako znevýhodnění můžete dojít daleko, říká

Pianista Tomáš Kačo se svou profesorkou Noemi Zárubovou

Tomáš Kačo pochází z Nového Jičína, kde žil i se svou rodinou v jedné místnosti romského ghetta. Nyní je celosvětově...

Nepečujeme o demokracii denně a prohráváme budoucnost, varuje historik

Katolický kněz, pedagog a církevní historik Tomáš Petráček hovoří k lidem před...

Katolický kněz, vysokoškolský pedagog a církevní historik Tomáš Petráček ze současného stavu české společnosti viní...

Zahraniční mise a vyšší obranné výdaje mají v expertním týmu Zemana podporu

Vojenská přehlídka ke stému výročí vzniku Československa. (28. října 2018)

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se shodl na podpoře zahraničních misí či na zvýšení výdajů na obranu na dvě...

Najdete na iDNES.cz