Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do čela CDU se poprvé dostala žena

  23:26aktualizováno  23:26
- Byla to demonstrativní volba, kterou se německá Křesťansko-demokratická unie (CDU) včera definitivně odpoutala od éry bývalého kancléře Helmuta Kohla. Nový začátek pro klíčovou německou stranu, tvrdě postiženou finančními skandály spojenými právě s Kohlem, má jméno "Angie". Tak zní už všeobecně rozšířená přezdívka nové předsedkyně CDU, pětačtyřicetileté Angely Merkelové. Ta jako první žena v dějinách Německa dosáhla tak významné funkce, když ji sjezd CDU zvolil drtivou většinou 95 procent hlasů.

Angela Merkelová

Je to revoluce, alespoň na Německo určitě. "Příliš mladá, příliš protestantská, příliš východní a příliš ženská," to vše měly být podle německého tisku citovaného agenturou Reuters důvody, proč se Angela Merkelová  neměla stát novou předsedkyní Křesťansko-demokratické unie (CDU).

Pětačtyřicetiletá Merkelová, původním povoláním fyzikální inženýrka, pocházející navíc z bývalého východního Německa, se přesto novou předsedkyní stala.

Ve straně, která po šestnáct let Kohlovy kancléřské éry prosazovala pro ženy model tří K: "Kinder, Küche, Kirche" (děti, kuchyně, kostel), jde podle týdeníku The Economist o zásadní převrat. A nejen tím - Merkelová  dala najevo, že hodlá stranu oprostit od Kohlova dědictví, a to jak jasným distancováním se od finančních afér, tak změnou politiky.

Merkelová , považovaná v rámci strany za představitelku liberálního křídla, už prohlásila, že klasická témata CDU, jako podpora evropské měny nebo znovusjednocení Německa, už jsou překonány. "Musíme nastoupit nový kurs," tvrdí.

Merkelová  už přinesla CDU světlo na konci tunelu. Poprvé od skandálu se straně zvedla popularita - z devětadvaceti na třiatřicet procent hlasů. Pokud jde o samu Merkelovou, ta jako jediný politik útočí na Schröderův kancléřský post. Schröder má jako kancléř podporu 41 procent voličů, Merkelová  jen o šest procent méně.

Východní Němka, centristická moderní politička a protestantka v převážně katolické straně, to samo o sobě je pro CDU malá revoluce. S ní se vrací i naděje pro CDU a Merkelová sama na sjezdu prohlásila: "Jsme zpátky." Němečtí voliči už naznačili, že s obrozenou CDU znovu počítají. Preference strany se po obrovském propadu během skandálu téměř vrátily na původní úroveň a se sedmatřicetiprocentní podporou CDU stáhla ztrátu na vládnoucí sociální demokraty na pouhých několik procent. Spolu s Merkelovou se navíc do čela strany dostává nová, mladší generace, která má na politiku v mnohém jiný názor než veteráni Kohlovy éry.  Symbolem této nové krve je vedle nového šéfa poslanecké frakce CDU v Bundestagu Friedricha Merze i nová stranická dvojka - donedávna téměř neznámý poslanec strany Ruprecht Polenz. Ten sice se svými "už" třiapadesáti lety nezapadá do čtyřicátnického profilu nových šéfů strany, ale zato má podle pozorovatelů stejně liberálně orientované názory jako Merkelová či Merz.
Věkový průměr naopak dorovná dvaatřicetiletá Hidegar Müllerová, šéfka Junge union mládežnické organizace strany.
O tom, že Křesťansko-demokratická unie prožívá zlomové chvíle, svědčí i raketový vzestup Ulricha Cartellieriho. Tento člen správní rady největší německé banky Deutsche Bank ještě v pátek ráno nebyl členem strany a v pondělí už byl nominován na jednu z klíčových funkcí v CDU - nového ústředního pokladníka.
Kolem financí se kromě zdůrazňování zcela jednoznačné distance od skandálů Kohlovy garnitury točila velká část sjezdové diskuse.
Místo truchlivé atmosféry však nastoupil sarkastický humor. "Víte, co mají společného CDU a spermatická banka? Neznámé dárce," citovala agentura Reuters vtip kolující mezi delegáty sjezdu.
"Musíme udělat jasnou čáru a znovu začít," vyzval delegáty sjezdu odstupující předseda strany Wolfgang Schäuble. Ale i on už naznačil, že vidí světlo na konci tunelu. "Nedíváme se zpět se strachem, ale musíme se poučit z této lekce. Jsme ale na správné cestě," uvedl. Výrazem toho by měla být nová pravidla stranického financování, daleko přísnější, než má dnes kterákoli německá politická strana.
To, že se sjezdu neúčastní bývalý kancléř Helmut Kohl, jedna z hlavních postav finančního skandálu, si většina delegátů pochvalovala. "Stranická demokracie v Kohlově éře vypadala na sjezdech tak, že jste si mohli vybrat - jestli si dáte k jídlu pivo, nebo víno," citoval Reuters nejmenovaného delegáta sjezdu.
Zcela nezvykle otevřeným ovzduším sněmování byl nadšen i jeden z veteránů CDU, saský ministerský předseda Kurt Biedenkopf. "Je to zde velmi osvěžující, otevřená a klidná atmosféra," prohlásil Biedenkopf s tím, že strana se nemůže stát obětí problémů Helmuta Kohla.
"Lidé už pocítili, že CDU se vrací zpět na scénu," prohlásila už před sjezdem Merkelová. "S každou krizí přicházejí nové šance a my se jich musíme chopit," uvedla pak včera.

Angela Merkelová na sjezdu CDU v Essenu, 10. dubna 2000.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

Zeman u Kisky o dobrých vztazích: Slováka jsem jmenoval českým premiérem

Prezident Miloš Zeman na své poslední zahraniční cestě před vypršením mandátu...

Prezident Miloš Zeman v úterý zavítal na Slovensko. Jde o jeho poslední cestu do zahraničí před lednovými...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz