Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Bydžova se chystá dělnická strana, může z něj být druhý Janov

  8:59aktualizováno  8:59
Rasové napětí v Novém Bydžově na Královéhradecku může v polovině března ještě zesílit. Do městečka se chystá extrémně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti, která svolala mítink. Tvrdí, že ji o to požádali místní obyvatelé. Starosta je proti, jeho žádostem ale "dělníci" odmítají vyhovět.

Starosta Nového Bydžova Pavel Louda (uprostřed) při návštěvě ministra Radka Johna (vpravo) ve městě. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Žádám Vás o odvolání politického shromáždění. Věřím, že mé žádosti vyhovíte, velice tím našemu městu pomůžete," napsal v pondělí starosta Pavel Louda vedení Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Předseda partaje, která má v podstatě stejné obsazení jako soudem zakázaná Dělnická strana, ale reagoval, že se shromáždění i pochod městem rozhodně uskuteční.

POCHOD DO JANOVA

Pochod tehdy ještě legální Dělnické strany vedené Tomášem Vandasem skončil 17. listopadu 2008 největším střetem s policií za poslední léta. Stovky pravicových extremistů se tři hodiny pokoušely probít do litvínovského sídliště Janov, kde žijí především Romové. Akce si vyžádala řadu zraněných a zatčených.

Bydžovský starosta už jednou nabídku krajně pravicové strany na spolupráci odmítl. V prosinci nesouhlasil s tím, aby Dělnická strana sociální spravedlnosti vyslala do města vlastní monitorovací týmy, které by dohlížely na pořádek a bezpečnost ve městě.

"Chápu pana starostu, ale určitě mu vstříc nevyjdeme, abychom v rámci nějakého povrchního klidu mítink zrušili. Chceme lidem v Bydžově pomoci tak, jako jsme pomohli na litvínovském sídlišti Janov. Než jsme se tam začali o situaci zajímat, tak jim nikdo nepodal pomocnou ruku," tvrdí Tomáš Vandas.

DSSS se vydává za spasitele

Bydžovský starosta i někteří obyvatelé se bojí, že shromáždění přiláká do města extremistické skupiny.

Svoji účast už avizovali Autonomní nacionalisté, kteří chtějí pochod městem podpořit.

"Dělníci" prohlašují, že mají povolání od lidí z Bydžova, kteří jim píšou e-maily a dopisy s žádostmi o upozornění na problém s nepřizpůsobivými lidmi.

"Nestojíme o to, aby taková akce ještě víc vyhrotila situaci ve městě, ta je už tak napjatá," uvedl Louda.

S konáním politického shromáždění ale nemůže radnice v Novém Bydžově nic dělat, protože oznámení splnilo všechny náležitosti a je v souladu se zákonem o shromažďovacím právu.

Předseda dělnické strany počítá s účastí až tří stovek lidí. Tvrdí, že obavy z nepokojů nejsou na místě i kvůli předpokládané hojné účasti policie.

Město je podle starosty připraveno akci monitorovat a v případě porušení zákona rozpustit.

Reagovat chtějí i Romové, kteří už starostovi oznámili, že hodlají mobilizovat vlastní členy.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz